Prvé vydanie klubového festivalu World Music From Slovakia predstavilo minulý týždeň počas jedného večera štyroch špičkových domácich predstaviteľov žánru world music. Pressburger Klezmer Band, Muzička, Acoustic Gangsters a Banda zaujali nielen nadšené domáce publikum ale aj promotérov zo zahraničia.
Povzbudzujúca je aj osobná účasť viacerých zahraničných promotérov, medzi ktorými nechýbali významní podporovatelia world music z krajín Vyšehradskej štvorky. Podľa organizátorky Jarmily Vlčkovej ocenili výbornú atmosféru podujatia, veľký podiel mladých ľudí v publiku, ale aj úroveň slovenských interpretov, o ktorých následne prejavili záujem. Účinkujúce skupiny tak hneď po pilotnom vydaní podujatia dostali prvé ponuky na vystúpenia v zahraničí.
Acoustic Gangsters v Ateliéri Babylon, 4. 2. 2015 - viac fotiek
Akustickí gangstri rozprávajú príbehy aj bez slov
Niet sa však čo čudovať, bol to večer, ktorý ukázal, že na Slovensku máme kvalitných a originálnych hudobníkov. Na pódiu sa napríklad predstavil úplne čerstvý výnimočný koncertný projekt Acoustic Gangsters, v ktorom gitarista Peter Luha a mandolinista Jozef Scheiner dokazujú, že aj bez slov sa dajú vyrozprávať hudobné príbehy z rôznych kútov sveta (Španielsko, Argentína, Maďarsko...).
Nová kapela muzikálne čerpá z predošlých sólových počinov talentovaných muzikantov, ktoré sú viac cenené v zahraničí ako na Slovensku. Luhov album Viaje del Alma získal v minulosti nomináciu na najlepší inštrumentálny album roka v rámci Independent Music Awards, Scheinerova Perinamama bola zase ako jeden z mála európskych albumov vydaná na značke Acoustic Oasis, vydavateľstve mandolínovej legendy Davida Grismana.
Na pódiu dopĺňa dvojicu hráč na cajón Dino de Valeria a slovenský basgitarista par excellence Juraj Griglák. Aj napriek tomu, že Griglák muzikantom viac-menej backgroundovo stopoval, nápaditými postupmi zaujal aj v minimálnych basových linkách. Videá tejto štvorice zatiaľ na internete nenájdete (budú zverejnené čoskoro), koncert sa však rozhodne oplatí navštíviť - je plný hráčskej virtuozity, ale aj hravosti a nadhľadu.
Folklór v akejkoľvek podobe je v cudzine exotikou
K sklamaniu nedošlo ani u obľúbeného Pressburger Klezmer Bandu, ktorý sa teší veľkej popularite nielen v zahraničí, ale aj doma. Skupina ukázala, ako ľahko a prirodzene dokáže spracovať viacero žánrov a vplyvov z odlišných kútov sveta, a zároveň si zachovať svoju jedinečnosť. Slovenské, maďarské či srbské skladby prepojené s rezkým klezmerom boli skvelým štartovacím momentom večera.
Návštevníci podujatia ocenili aj autentickú ľudovú skupinu Muzička, ktorá predviedla folklór v jeho najzemitejšej podobe. Silná zostava kontrabasu, piatich huslí a junáckeho spevu rozprúdila energiu v klube ešte viac, keď ju na pódiu doplnili tanečníci Martina Kupcová, Vlado Michalko či Alfréd Lincke. Zaujímavosťou je, že skupina, ktorá by tunajšiemu jedincovi možno neznela až tak originálne, zaujala najviac práve rakúskych návštevníkov. Podceňovať slovenskú ľudovú hudbu a jej exportný potenciál sa preto naozaj neoplatí.
Pressburger Klezmer Band - viac fotiek
O silný záver večera sa postarala Banda, ktorá na pódiu fantasticky miešala slovenskú ľudovú hudbu s modernými hudobnými žánrami. Kým Slováci si kapelu môžu pamätať z filmu Tanec medzi črepinami Mareka Ťapáka, v zahraničí sa Banda počas svojej desaťročnej kariéry dvakrát objavila v renomovanom rebríčku World Music Charts Europe. Počas koncertu upútala netradičnými rytmickými postupmi aj nádherným, intonačne precíznym vokálom speváčky Evy Brunovskej, ktorá v skupine pôsobí už tri roky.
Spolu s cimbalom, kontrabasom, husľami, elektrickými klávesami a basovým mužským vokálom ide o jedinečnú hudbu, otvárajúcu naozaj pestrú škálu silných emócií. Pôsobivým momentom bola rusínsko-ukrajinská skladba Zozuľa venovaná z pocitu spolupatričnosti našim východným susedom. Ženský vokál oboch speváčok Bandy za minimálneho sprievodu hudobných nástrojov bol naozaj emotívnym zážitkom.
Banda na podujatí World Music From Slovakia - viac fotiek
Hudba strednej Európy má veľkú šancu aj vďaka WOMEXu
Banda bola teda skvelou bodkou za koncertom plným živej energie nielen medzi umelcami, ale aj vo vzťahu k publiku. Organizátori preto už teraz uvažujú nad marcovou edíciou podujatia World Music From Slovakia. Ako hovorí Jarmila Vlčková z občianskeho združenia Amity, na Slovensku máme ešte dostatok kapiel, ktoré sa na tomto projekte môžu zúčasniť. Apeluje však aj na menej známych muzikantov, aby o sebe dali vedieť. "Naša inciatíva vznikla preto, aby sa utvorila jednotná komunita ľudí, ktorí sa touto oblasťou zaoberajú a aby sme prostredníctvom spoločného zastúpenia vedeli lepšie komunikovať naše záujmy doma aj voči zahraničiu. Cieľom je efektívnejšie zapojenie sa slovenskej scény do spolupráce s world music dianím v Európe a vo svete," priblížila.
Dôležitým cieľom novej iniciatívy na najbližšie mesiace je aj propagácia domácej scény na slávnom veľtrhu WOMEX (World Music Expo), ktorý sa na jeseň tohto roku uskutoční v Budapešti. V Ateliéri Babylon bol prítomný aj maďarský publicista a promotér Balázs Weyer, jeden z členov organizačného tímu októbrového WOMEXu. Ten sa v strednej či východnej Európe uskutoční vôbec po prvýkrát a rovnako po prvýkrát na ňom bude aj slovenský stánok, ktorý zabezpečuje Hudobné centrum.
Ako uviedol Weyer, konanie prestížneho veľtrhu v Budapešti je pre slovenské skupiny veľkou šancou, aby sa zviditeľnili, pretože naša hudobná tradícia je podľa neho rovnako zaujímavá, a pre iné časti sveta nepoznaná, ako hudba ostatných krajín bývalého východného bloku. "Teraz nie je čas sťažovať sa, že nás v strednej Európe si nikto nevšíma, je to v našich rukách," vyzval Slovákov k aktivite počas krátkeho príhovoru pred záverečným koncertom. Na podporu autentickej slovenskej hudby je tak práve teraz najvyšší čas, držme iniciatíve World Music From Slovakia a slovenským kapelám palce.
Autori: Júlia Šimková, Patrik Marflák
Foto: Marko Erd