Neprešlo ani desať mesiacov, odkedy neprehliadnuteľný britský spevák Yungblud rozhýbal najväčší dav na Grape festivale, a na Slovensko sa vrátil znova. Tentokrát svoju šou priniesol do bratislavského A4 Studia, kde v pondelok ukázal, prečo patrí medzi najväčšie mená súčasnej vlny pop punku.

Naprieč mierne nad polovicu zaplneným priestorom začalo znieť precítené pop rockové kvarteto. Štart večera totiž patril kapele Only the Poets z Readingu, ktorá svoj set spustila 15 minút pred pôvodne avizovanou ôsmou hodinou. (Aktualizácia, 14:10 – Ako sme sa dozvedeli od organizátorov, bolo to tak preto, že skupina si chcela svoj koncert o tú štvrťhodinku predĺžiť. To nebýva vôbec bežné, klobúk dole!)

Títo šikovní mladíci len pred nedávnom oznámili svoj prvý slovenský headline koncert, ktorý bude v septembri v bratislavskom MMC. Aj napriek skutočnosti, že ich tvorba má viacmenej stále "mliečny chrup", zakusla sa do prítomného publika zjavne dostatočne silno. Predné rady poznali pozoruhodne veľkú časť textov a spolu s kapelou zneli viackrát obstojne unisono.

Úctyhodné je aj to, že so svojím romantickým a hĺbavým gitarovým popom a iba s niekoľkými vydanými singlami a EP už stihli precestovať Britániu a Európu a zahrali si aj na festivaloch Lollapalooza Paris alebo Reading. Ako warm up k tomu, čo malo nasledovať po ich vystúpení, je teda na mieste výber predkapely ohodnotiť ako vydarený.

Only the Poets v Bratislave, 10.6.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Pop punk za posledné štyri dekády prešiel prirodzeným morfujúcim vývinom. Brúsne kamene žánru od The Queers a Screeching Weasel cez Green Day či Bowling for Soup až po The Wonder Years či Neck Deep za ten dlhý čas vytvorili dostatočný tlak a vplyv na to, aby na súčasnom konci úspešne začali vystrkovať rožky naostrené mená ako Machine Gun Kelly, KennyHoopla či samotný Yungblud.

Aktuálny revival tohto žánru však ponovom opäť naabsorboval opäť ďalšie vetvy hudby a jednou z nich je rap. V minulosti sa touto fúziou preslávili hlavne Transplants s Travisom Barkerom v zostave. A práve samotný Barker patrí medzi najsilnejšie brúsidlá súčasného pop punkového zvuku. Nejde však iba o vylomeninu týkajúcu sa zámoria. Podobná fúzia neobišla ani Slovensko v podani člena hip-hopového dua Nerieš, Gabryella. V Nemecku sa zase na tento vlak rozhodol v súčasnosti naskočiť napríklad aj legendárny raper Ferris MC.

Pondelkový headliner rozhorúčeného bratislavského koncertu však vyčnieva spomedzi ostatných umelcov aktuálnej pop-punkovej vlny výrazne priznanou a surovou "britskosťou". Tú je možné bez väčšej snahy zamerať napríklad v "Billy Idolovskej" The Funeral či I Love You, Will You Marry Me. Obe tieto skladby patrili medzi štartéry jeho pondelkového setlistu.

Yungblud v Bratislave, 10.6.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Yungblud na pódium už zaplneného A4 Studia vybehol s vehementným dupotom a svoj priestor konečne dostala aj pyrotechnika. Okrem horiacich sudov sa na hrane pódia objavovali dlhé gejzíry plameňov a v predných radách bolo tak ešte viac prikúrené. Organizátor sa prekonal a na vonkajších stranách zábran poumiestňoval flaše s vodou, ktorými pomáhal osviežovať prítomných rozkokošených mládežníkov.

Yungblud lietal na pódiu od jedného spoluhráčovi k druhému a jeho nadľudská energia si prerezávala naďalej cestu zoznamom skladieb, ktorý bol samozrejme zložený s dôrazom na absolútnu hitovosť. Rapom napustená California, špinavo skreslená ale zároveň čitateľná Strawberry Lipstick, tínedžersky rocková Fleabag či typicky britská Ice Cream Man držali tempo a obecenstvo odmietali nechať oddýchnuť.

"V tejto chvíli všetci pevne chytíte za ruku toho, kto je vedľa vás," zaznel Yungbludov pokyn smerovaný publiku pred tým, ako priestorom začala znieť kľudnejšia, "oasisovská" a nádherná When We Die, v ktorej sa spevák dokonalo chopil akustickej gitary. Odkaz na prácu jeho vyššie spomenutých žánrových kolegov Travisa Barkera a Machine Gun Kellyho zase zaznel v ich spoločnom, dnes už klasickom singli I Think I'm Okay.

Yungblud v Bratislave, 10.6.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Tvorba rodáka z Doncasteru je právoplatným magnetom na mladé dospievajúce duše. Jeho skladby sú totiž aj pre samotný moderný pop punk a emo zásobené témami ako odcudzenie, samota, mentálne zdravie, zlé vzťahy s rodičmi, sebapoškodzovanie či sexualita. Sám umelec mal aj v minulosti údajne na škole problémy kvôli neriešenému ADHD, a dokonca má za sebou aj dvojnásobný pokus o samovraždu.

Sú umelci, ktorým v druhej polovici koncertu začnú dochádzať baterky, avšak elektrizujúci a extatický prejav v Yungbludovom prípade pretrvával až k samotnému záveru, kedy dokonca na malú chvíľu vyliezol na zábrany a nechal kolovať medzi ľuďmi svoju gitaru. Svoj bratislavský pobyt na pódiových doskách zakončil opäť typicky britským a hopsavým hitom Loner a mravenisko prepotených účastníkov si tak šuchtavým pohybom mohlo raziť cestu naspäť von na pospas vlahej noci.

Setlist koncertu Yungbluda v Bratislave:
(10. 6. 2024, A4 Studio)

 1. Superdeadfriends
 2. I Love You, Will You Marry Me
 3. The Funeral
 4. California
 5. Strawberry Lipstick
 6. Fleabag
 7. Breakdown
 8. Ice Cream Man
 9. Anarchist
 10. Parents
 11. When We Die (Can We Still Get High?)
 12. Sex Not Violence
 13. I Think I'm Okay (MGK cover)
 14. Lowlife
 15. God Save Me, But Don't Drown Me Out
 16. Loner
   

Yungblud v Bratislave, 10.6.2024 Zdroj: Branislav Vartovník

Viac fotografií z koncertu Yungbluda v Bratislave

Autor: Branislav Vartovník