Richard Müller má minimálne dva dôvody na radosť. Jeho vlaňajší album Hodina medzi psom a vlkom sa stal dvojnásobne platinovým a súčasne sa mu po dlhšej koncertnej abstinencii podarilo zorganizovať letné celoslovenské turné. Zároveň tak potešil svojich fanúšikov, hoci v dôsledku pandemických opatrení v menšom množstve, ako by to bolo za normálnych okolností.
Bratislavské vystúpenie Richarda Müllera, z ktorého prinášame naše postrehy, sa konalo v prvý augustový deň a vysoký záujem fanúšikov neodradil ani hroziaci dážď a nečakané ochladenie.
Nový gitarista s bluesovým fílingom
Skalní fanúšikovia poznajú vystúpenia speváka, ktorý o pár týždňov oslávi okrúhle narodeniny, veľmi dobre, a preto vedia, na čo sa obvykle môžu tešiť. Letné turné však prinieslo niekoľko príjemných zmien. Samotný Richard Müller sa predstavil viditeľne štíhlejší a dobre naladený. V pauzách medzi piesňami intenzívne s hľadiskom komunikoval, bavil ho bonmotmi a vtipmi a vystúpenie si očividne užíval. Večer v ružinovskom InParku otvoril, lepšie povedané, odpálil v energickom rockovom štýle novinkou Defekt na duši z aktuálneho albumu Hodina medzi psom a vlkom.
Pozorní poslucháči mohli hneď v prvej piesni postrehnúť zmenený zvuk gitary oproti tomu, ako sme ho v Richardovej kapele poznali doteraz. Na poste gitaristu totiž došlo k výmene, keď rockovejšie orientovaného Petra "Markusa" Markuljaka po viac ako desiatich rokoch na aktuálnom turné vystriedal Štefan "Pišta" Lengyel. 43-ročný hudobník so silným bluesovým a funky cítením sa môže pochváliť aj spoluprácou s takými osobnosťami, ako sú Peter Lipa, Erich "Boboš" Procházka či Jana Kirschner.
Okrem nového gitaristu sa Richard ako obyčajne mohol spoľahnúť na dlhoročných skúsených spoluhráčov pod vedením bubeníka Juraja Kucháreka v zostave Martin Gašpar (basgitara), Martin Wittgruber (klávesové nástroje) a, samozrejme, ani tentoraz nemohol na pódiu chýbať skvelý ostravský hudobník, saxofónový a klarinetový mág Michal Žáček. Písať o tom, že kapela šliapala po celý večer ako dokonale naolejovaný stroj, by bolo nosením dreva do lesa - stále platí, že Richard Müller spolupracuje len s tými najlepšími.
Štefan "Pišta" Lengyel (foto: Lucia Farkašová)
Návrat do čias Banketu aj 90. rokov
Takmer dvojhodinové vystúpenie prinieslo 17 piesní, ktoré z väčšej časti patria do kategórie spevákových "best of" a publikum si ich s ním aj bez vyzvania spontánne zaspievalo. V rámci balíčka notoricky známych a takmer už zľudovených skladieb Richard ponúkol aj dve piesne z úplne prvého albumu skupiny Banket Bioelektrovízia (od jeho vydania uplynulo už neuveriteľných 35 rokov!) – Tlaková níž a dnes už slovenský národný evergreen Po schodoch v hravej reggae úprave. Mnohým v publiku možno navodil spomienku na bláznivý videoklip k tomuto hitu, ale málokto asi vie, že hudbu k nemu zložil Vašo Patejdl z Elánu.
Koncertný večer priniesol aj piesne z obdobia začiatku Richardovej sólovej dráhy v 90. rokoch po zániku skupiny Banket. Jednou z jeho prvých sólových bola skladba Nebude to ľahké z albumu Neuč vtáka lietať (1992). Do tejto éry patrí aj pieseň L. A., ktorá zaujala krásne ospalým saxofónom a bluesovou gitarou. Spevák ju uviedol slovami, že obsahuje jeden z najlepších rýmov, aký sa mu kedy podaril ("na bulvári Hollywood môžeš prísť o holý úd"). Z albumu 33 (1994) si publikum vypočulo neprekonateľné Milovanie v daždi, kde na saxofóne exceloval Michal Žáček. A posledným reprezentantom deväťdesiatok bola ikonická vec Cigaretka na 2 ťahy z albumu LSD.
Na Müllerových koncertoch nesmú chýbať ani piesne z jeho prvého "českého" albumu Richard Müller a hosté. Inak tomu nebolo ani na bratislavskom vystúpení, keď okrem songu Srdce jako kníže Rohan dostalo priestor aj Baroko, ktoré si s hviezdou večera zaspievali členovia príležitostného vokálneho tria v zložení Klára Mockovčiaková (spolupracovala o. i. s King Shaolin), Anna Hortová (účastníčka posledného ročníka The Voice Česko Slovensko) a Radovan "Vrabec" Orth (Made 2 Mate, Funkiez). Zrejme nielen mňa, súdiac podľa potlesku, zaujal najmä Rado Orth svojím chraplákom, čo dodalo všeobecne známej skladbe zaujímavý nový rozmer. Mimochodom, jeho hlas je aj súčasťou originálnej nahrávky tejto piesne, ktorá vznikla ešte v roku 2000.
Koncert Richarda Müllera v InParku (foto: Lucia Farkašová)
Album '01 má 20 rokov
V koncertnom setliste nechýbala ani trojica hitov zo siedmeho sólového albumu Richarda Müllera '01, ktorý sa "narodil" presne pred dvomi desaťročiami a pri tejto príležitosti nedávno vyšiel v reedícii na CD a LP. Produkoval ho Ivan Tásler, ktorý aj zložil hudbu k väčšine nahrávok. Všetky tri uvedené skladby otextoval sám interpret a v tejto súvislosti citoval Boba Dylana, podľa ktorého je spevák, ktorý spieva vlastné texty, umelec, kým spevák, ktorý spieva prevzaté texty, je iba herec.
To bol akoby leitmotív celého vystúpenia, keď sa Richard pri uvádzaní pesničiek striedavo označoval za "umelca", inokedy za "herca". Publikum sa tiež dozvedelo, že pri textovaní je preňho "najľahšie napísať prvý riadok, ale potom to býva často trápenie", čo bol aj prípad piesne Nahý II. Okrem spevákovej obľúbenej skladby Dve líšky, v ktorej Žáčkov saxofón komunikoval s Lengyelovou gitarou nadpozemským hudobným jazykom, zaznela aj melancholicky ladená Už asi nie si s príjemnými vokálmi spomenutého zmiešaného tria.
Zazneli aj novinky
Richard Müller však okrem osvedčených hitov pre súčasné turné nacvičil aj niekoľko noviniek z posledného radového albumu Hodina medzi psom a vlkom, ktoré, na moje príjemné prekvapenie, neboli publiku úplne neznáme. Okrem úvodnej piesne Defekt na duši zaspieval Sviatok trinásteho, ktorá, žiaľ, nevyznela tak, ako mala, keď "vďaka" technike nebolo počuť spev vokalistov. Nechýbal ani prvý oficiálny singel z nového albumu Siedme nebo, ktorý atmosférou pripomína staršiu Richardovu pieseň Neuč vtáka lietať. Richard Müller sa o vlaňajšom singli v duchu sebe vlastnej irónie vyjadril, že ho považuje za "senzačný úspech, lebo ho hrali niektoré rádiá".
Mnohých potešila asi najveselšia a údajne najtanečnejšia pieseň jeho sólovej kariéry Ešte ťa nepoznám, ktorú spevák s obľubou označuje ako "skočnú pieseň ľudovkového charakteru". Škoda len, že nezaznel aj singel Anomália, na ktorý sa mnohí tešili. Bratislavský koncert finišoval už tradične hitom Štěstí je krásná věc z konca 80. rokov, pochádzajúcim z legendárneho albumu V penziónu svět, vďaka ktorému si Richard Müller získal a stále si udržiava silnú pozíciu federálnej hudobnej hviezdy.
Setlist koncertu Richarda Müllera v rámci turné Leto 2021
(1.8.2021, Amfiteáter InPark Ružinov, Bratislava)
1. Defekt na duši
2. Dve líšky
3. Nina Ricci
4. Sviatok trinásteho
5. Nahý II.
6. L. A.
7. Nebude to ľahké
8. Milovanie v daždi
9. Tlaková níž
10. Už asi nie si
11. Siedme nebo
12. Ešte ťa nepoznám
13. Cigaretka na 2 ťahy
14. Srdce jako kníže Rohan
15. Baroko
Prídavky:
16. Po schodoch
17. Štěstí je krásná věc
Zostávajúce termíny turné:
15. 8. - Bojnice
19. 8. - Skalica
20. 8. - Banská Štiavnica
21. 8. - Amfiteáter Skalité
22. 8. - Kežmarok
Vstupenky:
Autor: Ivan Straka
Foto: Lucia Farkašová
Súvisiaci interpreti: Richard Müller