Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Habera a Team v Bratislave: tisíce fanúšikov, nesmrteľné hity aj legendárne kraťasy

Habera a Team v Bratislave: tisíce fanúšikov, nesmrteľné hity aj legendárne kraťasy

12.11.2019 - 12:30 | Ivan Straka

Tohtoročné turné skupiny Team cez víkend vyvrcholilo dvoma koncertmi v najväčšej slovenskej hale. Zimný štadión Ondreja Nepelu totiž kapela vypredala takmer pol roka dopredu, a tak pridala ďalší. Ja som sa zúčastnil toho prvého, sobotného, kde sa stretli tí najskalnejší fanúšikovia kapely a výkon kapely aj atmosféra tomu absolútne zodpovedali.


Väčšina prítomných divákov, ak nie všetci, vedeli, do čoho idú a vôbec nepochybovali o tom, že zažijú (slovami samotného Paľa Haberu) "poctivú rockovú šou, plnú energie, skvelého zvuku, svetiel, no najmä nezabudnuteľných hitov". Aj na základe osobnej skúsenosti môžem konštatovať, že to, čo nakoniec dostali, vysoko prekročilo očakávania. 

Skupina Team sa vrátila na slovenské pódiá prvýkrát od veľkého turné v roku 2016. Paľo Habera sa totiž už pred rokmi vyjadril, že kapela frekvenciu veľkých verejných vystúpení obmedzí a koncertné šnúry bude organizovať v troj- až štvorročných intervaloch. Dá sa to pochopiť, veď Team počas celej svojej kariéry absolvoval takmer dve tisícky koncertov a vyrastali na ňom podľa spevákových slov "dve a pol generácie" fanúšikov.

Turné odštartovalo dvanástimi vystúpeniami v českých mestách, nasledovať malo šesť slovenských, no napokon pre obrovský záujem fanúšikov pribudol v hlavnom meste ešte jeden. Odvážny výber haly s takmer desaťtisícovou kapacitou (v roku 2016 kapela zvolila skromnejšie priestory arény NTC) sa tak ukázal ako zásah do čierneho. Bratislavské koncerty nasledovali netradične až po vyše štvormesačnej pauze po júlovom vystúpení v košickom amfiteátri (reportáž). O to viac sa fanúšikovia na vyvrcholenie šnúry tešili a dlhé čakanie rozhodne stálo za to.

Team v Bratislave, 9.11.2019

Bez predskokana a naplno hneď od začiatku

Dramaturgia koncertu tentoraz vynechala vystúpenie predskokana, čo sa tiež ukázalo ako dobrá voľba. Hneď ako členovia skupiny, sprevádzaní búrlivými ováciami, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani súčasné zahraničné hviezdy, prišli na pódium, bolo už totiž publikum vo vare a pripravené na hlavný chod aj bez predjedla. Sympatickým gestom vyjadrujúcim úctu k fanúšikom bolo, že členovia kapely najprv prišli na predĺžené mólo javiska, doslova až k divákom, aby sa s nimi zvítali a s niektorými aj podali ruky.

Potom už bola plocha štadióna i jeho tribúny nekompromisne vtiahnuté do intenzívneho hudobného diania. Skupina s toľkými hitmi na konte si môže dovoliť hneď na úvod vystúpenia vybrať niektoré z najúspešnejších piesní svojej kariéry. V jednom bloku v maximálnom nasadení tak od úplného začiatku zazneli skladby Ženská menom panika, Óda (...na tie cesty po tele), Prievan v peňaženkeLietam v tom tiež (Prichytený pri živote). Výzvy Paľa Haberu adresované publiku, aby dalo roky hore, boli úplne zbytočné, lebo les rúk, vlnenie a spev fanúšikov sprevádzalo celé vystúpenie od prvého tónu až do konca. Naplnili sa tak jeho slová, že "dnes to bude kombinácia hudobnej výchovy a telocviku".

Pavol Habera, Team v Bratislave, 9.11.2019

Profesionáli, ktorých to stále baví

Spevák si vystúpenie zjavne užíval, pohybmi zadných partií provokoval ženské publikum a ukázal sa nielen v dobrej fyzickej, ale najmä hlasovej kondícii. Sebavedome zvládal výšky a skvele intonoval tak, ako sme uňho dlhé roky zvyknutí. Jeho sólový spev rovnako bezchybne dopĺňali hlasy ďalších hudobníkov z Teamu, ktoré spolu vytvárali dokonalé harmónie.

Team je známy aj dôrazom na vizuálnu a technickú stránku svojich koncertov a inak tomu nebolo ani tentoraz. Pôsobivý svetelný park, za aký by sa nemuseli hanbiť ani zahraničné hviezdy, či rôzne vizuálne efekty a obrázky premietané na megaplátne, tvorenom tromi spojenými obrazovkami, dotvárali celkový veľkolepý dojem. Spolu s vynikajúcim zvukom sú to všetko atribúty bez váhania porovnateľné s parametrami svetových produkcií (hoci sa to v nedávnej minulosti istej americkej hviezde v tej istej hale nezdalo).

Vďaka limitovanému koncertovaniu je Team jednou z najžiadanejších koncertných kapiel na území bývalého Česko-Slovenska a zdá sa, že tento prístup má blahodárny účinok aj na samotných hudobníkov. Partia hudobne aj ľudsky zladených osobností totiž celkom zjavne koncertovanie neberie len ako svoju prácu, ale keď už raz na tom pódiu sú, užívajú si to naplno spolu s fanúšikmi. Habera to na počas koncertu okomentoval (trochu expresívnejšie) slovami: "Máme veľké šťastie, že robíme to, čo nás baví, a ešte keď vidíme, že z toho má niekto k*rva radosť..."

Inštrumentálne kapela stojí najmä na dvoch stabilných pilieroch, ktorými su jej zakladajúci členovia, gitarista Dušan Antalík a basgitarista Ivan Válek. Zostavu dopĺňal ďalší gitarista, menej nápadný, ale nie menej dôležitý Matěj Morávek, ktorý s kapelou hráva od roku 2014 a odľahčuje tak speváka, ktorý sa môže naplno venovať spevu a publiku. Už takmer dve dekády je súčasťou Teamu klávesista Juraj Tatár a nováčikom v skupine, nie však na hudobnej scéne, je ostrieľaný bubeník Igor "Teo" Skovay, známy zo spolupráce s Prúdmi, Beatou Dubasovou, Tublatankou, Fermatou a ďalšími. Ťažko však vypichnúť výkony jednotlivcov, všetci totiž hrali na plný výkon v prospech celku a nechali tak hlavný priestor spevákovi.

Team v Bratislave, 9.11.2019

Zazneli staré hity i aktuálna novinka

Štatisticky zhrnuté, takmer polovica setlistu pochádzala z najaktívnejšieho obdobia skupiny (1988-1990), počas ktorého skupine vyšli prvé tri albumy. Nechýbali tak ani skladby Malá nočná búrka a Nároční. Deväťdesiate roky boli zastúpené piesňami S tebou bez teba, Život je nuda (s ukážkami pôvodného videoklipu), ale aj zazneli aj Haberove sólové počiny z tejto éry Láska, necestuj tým vlakom a vypaľovačka Je to vo hviezdach. Publikum potešila aj pesnička z filmového muzikálu Fontána pre Zuzanu 2 Mama Kami, pôvodne naspievaná s Ibrahimom Maigom. Počas balady Severanka vytvorili krásnu scenériu tisíce svietiacich mobilov v rukách divákov.

V jednom zo svojich príhovorov Paľo Habera ocenil aj úlohu textárov: "Veľký podiel na úspechu našich pesničiek majú textári... Muziku si robíme sami, ale texty nechávame na tých, ktorí to naozaj vedia, a takými sú najmä Peter Uličný a Dano Hevier." Druhého menovaného následne aj osobitne privítal, keďže bol prítomný v publiku. Daniel Hevier napísal aj text k jednej zo spevákových najobľúbenejších skladieb Pieseň pre nesmelých z albumu Team 2 (1989), ku ktorej hudbu zložil dlhoročný člen kapely, spevák a klávesista Milan Dočekal. Ten už však s Teamom zo zdravotných dôvodov dlhší čas nehráva, tak mu Paľo túto pieseň venoval aspoň na diaľku s tým, že "stále na neho myslíme".

Hoci posledný radový album Teamu vyšiel pred viac než desiatimi rokmi a kapela ani Paľo Habera odvtedy neprišli s novou kolekciou pesničiek, jedna výnimka sa predsa len našla. Je ňou tohtoročná novinka Chcem to zažiť ešte raz, ktorú Habera nahral s finalistom SuperStar z roku 2009 a minuloročným porotcom tej istej šou Benom Cristovaom. Spevák ju uviedol slovami: "Tradičná konštrukcia piesne býva sloha - refrén - gitarové sólo. Dnešná doba však priniesla zmenu. Namiesto gitarového sóla prišiel tzv. featuring. A tým featuringom je môj kamarát Ben." V pre Team naozaj netradičnej skladbe s príjemným hip-hopovým podmazom a silným textom si publikum vypočulo okrem Paľovho aj Benov spev/rap, hoci len virtuálne z plátna.


Slávne riflové šortky aj stretnutie s mamou

K elektrizujúcej a spontánnej atmosfére v hokejovej aréne Paľo Habera nepochybne prispel aj svojím prístupom k publiku. Znovu sa ukázal ako majster komunikácie s davom, fanúšikom sa pravidelne prihováral, neúnavne ich vyzýval k tlieskaniu, spievaniu a vlneniu, behal po javisku a vysunutom móle ako na začiatku kariéry a v neposlednom rade so svojím typickým šarmom vtipkoval. A to aj na vlastný účet. Ani v Bratislave tak nechýbala spomienka na slávne riflové kraťasy, po ktorej podobný kus krátkych nohavíc priletel priamo k spevákovým nohám.

Všetko by bolo v rámci srandy v pohode, len opakovaný vtip po čase prestáva byť vtipom a aj Haberova trpezlivosť má svoje hranice. Otestovala ich istá skupinka divákov, ktorí zrejme chceli, aby si spevák ikonický kúsok aj obliekol. Keďže títo fanúšikovia zjavne nevedeli, kedy by už bolo vhodné prestať so skandovaním ohľadom spomínaného kúsku odevu a neprerušovať speváka počas jeho príhovorov, celkom oprávnene sa im v istom momente dostala drsnejšia a celkom jasná, ale určite primeraná reakcia: "Vys*erte sa už na kraťasy!"

Pavol Habera, Team v Bratislave, 9.11.2019

Príjemným spestrením večera bol spevákov presun hlboko do srdca arény medzi divákov, lepšie povedané medzi diváčky, kde sám v sprievode akustickej gitary zaspieval romantickú pesničku Boli sme raz milovaní. Po jej dospievaní navyše zažilo bratislavské publikum jeden špeciálny bonus, keď sa Paľo predieral medzi divákmi na tribúne k miestu, kde sedela jeho mama.

Samozrejme, kamera prenášala zábery na veľké plátno, a tak sa svedkom tohto dojímavého zvítania mohlo stať celé publikum. Paľo svojej mame venoval a priamo pri nej aj zaspieval svoj veľký sólový hit Láska, necestuj tým vlakom. Dojatie v publiku vystriedali prudké ovácie, porovnateľné snáď len so situáciou po víťaznom góle v kľúčovom zápase hokejových majstrovstiev. Už značne vygradované emócie v hľadisku ešte vystupňovali záverečné skladby Držím ti miesto a prídavok v podobe ďalšieho veľkého hitu Reklama na ticho. 

Pavol Habera s mamou, Team v Bratislave, 9.11.2019Pavol Habera s mamou počas koncertu v Bratislave - viac fotiek z koncertu

Aj po troch desaťročiach, ktoré prešli odvtedy ako skupina Team s nezameniteľným frontmanom Paľom Haberom zažívala najvyšší nárast popularity, sa zdá, že masa ich fanúšikov sa nezmenšuje. Naopak, pribúdajú zástupcovia mladej generácie, čoho potvrdením bolo úspešné turné i samotný bratislavský koncert.

Aj dôvody neklesajúceho záujmu o ich vystúpenia spevák rozanalyzoval s úsmevom a nadhľadom: "Buď je to preto, lebo sa vám naše pesničky stále páčia, alebo preto, lebo starnete a naše pesničky vám pripomínajú detstvo a mladosť, alebo preto, že aj my v kapele starneme a nechcete si nechať ujsť šancu vidieť nás naposledy." Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že všetky tri možnosti sú správne a že budú rovnako platiť aj o tri-štyri roky, keď sa kapela opäť rozhodne vyraziť na ďalšie turné. A snáď aj oveľa neskôr, kedy to už bude, povedané Paľovými slovami, "všetko len na sedenie".

Pavol Habera, Team v Bratislave, 9.11.2019

Setlist koncertu Habera & Team Tour 2019 v Bratislave:
(9. 11. 2019, Zimný štadión Ondreja Nepelu)

1. Ženská menom panika
2. Óda (... na tie cesty po tele)
3. Prievan v peňaženke
4. Lietam tam v tom tiež (Prichytený pri živote)
5. Nemám čo stratiť
6. S tebou bez teba
7. Pieseň pre nesmelých
8. Slovník cudzích slov
9. Chcem to zažiť ešte raz
10. Život je nuda
11. Severanka
12. Krátke lásky
13. Boli sme raz milovaní (Habera v publiku)
13. Láska, necestuj tým vlakom (Habera v publiku)
14. Mama Kami 
15. Mám na teba chuť
16. Nároční
17. Malá nočná búrka
18. Je to vo hviezdach
19. Držím ti miesto
20. Reklama na ticho (prídavok)

Autor: Ivan Straka
Foto: Silvi Production


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti