Team - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Team
Roky činnosti:
80´s, 90´s, 00´s, 10´s
Žánre:
Pop, Rock 
Krajina:
Slovensko
Web:
http://www.team-online.sk// 
Zoznam členov:

Paľo Habera - spev, gitara
Dušan Antalík - gitara
Ivan Válek - gitara
Milan Dočekal - klávesy
Ivan Marček - bicie
Juraj Tatár - akustický klavír 

Biografia:

Skupinu Team založili v roku 1980 gitarista Dušan Antalík a basgitarista Ivan Válek. Neskôr do zostavy pribudli ďalší inštrumentalisti - bubeník Ivan Marček a hráči na klávesy Milan Dočekal a Bohuš Kantor. Spevák Pavol Habera sa stal členom skupiny až v roku 1988. Dovtedy naspieval niekoľko skladieb Antalík, no prvé roky boli kľúčové najmä pre vývoj zvuku skupiny, ktorý bol inšpirovaný art-rockom, jazz-rockom ale aj vtedajším svetovým popom.

Habera tak v podstate prišiel do zrelej a "vyhratej" kapely. Krátko po jeho príchode uzrel svetlo sveta dlhohrajúci debut Team 1 (1988) s hitmi ako Reklama na ticho, Nároční či Malá nočná búrka, ktoré vyvolali okolo kapely doslova ošiaľ. Z albumu sa predalo vyše 250-tisíc nosičov. V roku 1989 získal Team svojho prvého Zlatého Slávika. Tento úspech sa zopakoval aj o dva roky neskôr. Kapela má celkovo na konte dvanásť štúdiových albumov. Raritou v diskografii Teamu je hneď druhý album Ora Team' (1989), ktorý obsahuje piesne z debutu prespievané v jazyku esperanto.

Po mimoriadne úspešných rokoch 1988-1995 a ročnej pauze začala kapela koncom roka 1996 pracovať na novom, v poradí už šiestom slovenskom albume. Ten vyšiel v roku 1997 pod názvom Team 6 - Voľná zóna. Je to jediný album v histórii kapely, ktorý nie je naspievaný Paľom Haberom ale Romanom Révaiom a je považovaný za akési uzavretie rockového obdobia Teamu.

V roku 2000 vydala kapela album 7edem, na ktorom sa podieľal aj nový člen skupiny - známy inštrumentalista Juraj Tatár. Klávesák Bohuš Kantor v tom čase kapelu opustil. Hitom z tohto albumu sa stala pieseň Krátke lásky, ktorá reprezentuje jemnejšiu a popovejšiu stránku kapely. Ešte väčší úspech prišiel s albumom Mám na teba chuť (2002), z ktorého sa práve titulná skladba stala veľkým rádiovým hitom. Úspech zaznamenal aj singel Chcem sa ťa nadýchnuť. Album sa dobre predával na Slovensku i v Čechách a kapela k nemu odohrala svoje najdlhšie turné v oboch krajinách.

Zatiaľ posledný, jedenásty (spolu s Ora Team' dvanásty) štúdiový album kapely vyšiel v roku 2007 pod názvom Team 11. Pilotným singlom sa stala hneď prvá skladba albumu - Ako málo. V roku 2008 odohrala kapela veľké Best Of Tour 2008, na ktorom bolo natočené DVD. O rok neskôr bol Team jedným z headlinerov festivalu Topfest.

V decembri 2011 ohlásila kapela ukončenie činnosti po vyše 30 rokoch na scéne. S fanúšikmi sa hudobníci rozlúčia na poslednom veľkom turné Habera & Team Final Tour 2012.

Napriek tomu skupina Team pokračuje v činnosti v rokoch 2013 a 2014 absolvovala v Českej republike akustické turné Team unplugged. Po smrti bubeníka Ivana Marčeka Team v novej zostave ako headliner vystúpil v roku 2014 na dvoch letných festivaloch: slovenskom Topfeste a českej Benátskej.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu