Grape je lepší každým rokom. Rokmi odskúšaný mix indie popu/rocku, hip-hopu a elektroniky dopadol cez víkend opäť skvele, a organizátori sa nebáli ani takej zásadnej zmeny, akou bolo presunutie stanového mestečka pozdĺž festivalového areálu a preskupenie pódií. Výborne riešený priestor znamenal, že návštevníci sa všade dostali za pár minút.

Pochváliť treba aj výbornú atmosféru, tento rok s podtitulom kúpeľná. Nepokazil ju ani výdatný dážď, ktorý piešťanské letisko ochladil v prvý festivalový večer. Výrazné odozvy publika sa niesli festivalom po takmer každej zahranej pesničke a treba povedať, že aj v tomto sa Grape líši od Pohody.

Tanečnejšiu a hlučnejšiu atmosféru samozrejme vytvára najmä citeľne mladšia veková skupina, čomu každý rok nahráva overená dramaturgia a vizuálna jedinečnosť najobľúbenejšieho festivalu "instagramovej generácie". Grape si skrátka žije svojím vlastným životom a aj kvôli inej cieľovej skupine sa s Pohodou pekne dopĺňa.

Grape 2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Pivo, víno a Seasick Steve

V rámci programu sa zase perfektne dopĺňali slovenskí interpreti so zahraničnými hviezdami, aj to však znamenalo už tradične bolestivé prekrývanie koncertov. V kompaktnom areáli sa ale dalo presunúť od jedného stageu k druhému, a tak si mohol nadšenec v sobotu užiť aj veľkolepé vystúpenie charizmatického Nicka Murphyho (fka Chet Faker), aj vynikajúcu melancholickú gitarovku Belgičana Maartena Devoldera s názvom Warhaus. Kapelu už bolo možné vidieť pred rokom v Bratislave a ani Grape už nebol Devolderovi úplne neznámy. V roku 2015 na ňom hral s podmanivou zostavou Balthazar.

Vysmiaty Seasick Steve potvrdil svoje priateľské renomé a po autentickom blues-rockovom vystúpení si veselo sedel uprostred davu pred hlavným pódiom. Vzdávajúc hold názvu festivalu popíjal vínko a viedol vášnivé debaty s nadšenými fanúšikmi.

Seasick Steve v publiku na Grape 2018 Zdroj: Martina MlčúchováSeasick Steve v publiku na Grape festivale 2018

Nielen vínko, ale aj dobré pivo malo na Grape svoje zastúpenie. Okrem všeobecne točenej gambrinusovej desiatky si mohli fanúšikovia v stane Pilsner Urquell doplniť svoje informácie o najobľúbenejšom nápoji na svete. Školu čapovania, ktorú si v sobotu o druhej vyskúšali aj samotní organizátori, využilo tiež mnoho ľudí. Obzvlášť po informácii, že natočené pivko si môže každý nechať zadarmo. Plzenská dvanástka do skla na festivale, to skrátka chceš - a podobné spríjemnenia festivalu čakali na každom kroku.

Tým najväčším bola unikátna umelecká inštalácia Mateja Kréna s názvom Ambient Gallery. Sada veľkoformátových zrkadiel natočených na rôzne svetové strany a umiestnených na chodníčku uprostred kríkov bola skvelým miestom na foto-experimenty so zaujímavou atmosférou nielen cez deň ale aj po zotmení. Ktovie, koľko detí sa tam zrodilo...







Ku krásnym hudobným momentom nepochybne patrí vystúpenie Pištu Kráľoviča alias FVLCRVM, ktorý v nedeľu ráno na úplný záver festivalu roztancoval Suzuki Orange stage. Skvelé vystúpenie odohral deň predtým aj s kapelou Nvmeri a z víťazov tohtoročných Rádiohláv nechýbal ani Fallgrapp. Kapela okolo Jureša Líšku v "plnom dome" potvrdila, že naživo patrí medzi to najzaujímavejšie na slovenskej scéne.

Vystúpenia kapiel ParaBilly Barman možno v rámci festivalu označiť za povinnú jazdu, no aj tento rok sa ukázalo, že nehrozí, aby sa fanúšikom "prejedli". Energické koncerty roztancovali davy pred dvoma najväčšími pódiami a rozcvičili hlasivky každému prítomnému. Hlavná scéna festivalu v sobotu okrem Pary patrila aj kapele Medial Banana, ktorá v poobednom výpeku naživo prvýkrát zahrala svoj nový singel Môžem všetko a pobavila výkrikom "Uprising!" pri záverečnej fotke s publikom. "Heslo je Uprising," pohotovo žehlil Pokyman.

Vynikajúcim vystúpením sa v piatok večer blysla holandská speváčka s iránskymi koreňmi Sevdaliza, ktorá v úspornej, no nadmieru efektívnej zostave s dvoma hudobníkmi a tanečníkom predviedla elektrizujúcu šou. Spojenie intímnych osobných textov a výbušnej hudby patrilo k vrcholom tohto ročníka a určite by bolo skvelé vidieť ju aj na klubovom koncerte, ktorý by jej mohol svedčiť ešte viac. V prvý večer sa vo výbornom svetle predviedla aj jedna z najlepších súčasných gitaroviek zdobená dámskym vokálom, Wolf Alice. Pri jej skladbe Silk sa vždy ocitnem v uliciach Edinburghu spolu so Sick Boyom, Begbiem, Spudom a Rentonom. Pieseň totiž zaznela v minuloročnom pokračovaní kultového filmu Trainspotting.

Sevdaliza, Grape 2018 Zdroj: Martina MlčúchováSevdaliza ponúkla strhujúce hudobno-tanečné predstavenie

Pestrú hudobnú zmes obohatil aj folklór v Tržnici

FVLCRVM nebol na Grape ani zďaleka jediným zástupcom elektronickej hudby. Modeselektor zaradili do svojho minimalistického, ale intenzívneho setu aj dve skladby od Moderatu (headliner vlaňajšieho ročníka), prívetivá Charlotte de Witte "povarila" fanúšikov temnejších beatov a techna, špičková NoisiaWilkinson zas potešili nadšencov drum&bassu. Energickým a vtipným vystúpením výrazne zažiaril český fenomén Ventolin - dirigent robotov obľubujúci analógovo hranú elektroniku. 

V Tržnici si zase na svoje prišli fanúšikovia tradičnej hudby. Medzi stánkami s jedlom sa okrem iných na najmenšej festivalovej scéne vyskytli aj zostavy hrajúce ľudové piesne a festivalovej mase už viac nebolo pomoci. Musím uznať, že aj mne začalo pri kalčetovom stole cukať nohou. Oj na hore dva duby...

Headlinovali alt-j ale najlepšie zahrali Jungle

Z troch koncertov britských alt-j, na ktorých som doposiaľ bol, bol ten sobotný na Grape najlepší. V Prahe nevedeli vyspievať skladby, na Pohode zas stáli strojene na miestach a vystúpeniu chýbali emócie. Tentokrát to bol výborný setlist aj šou vylepšená svetelnou technikou rozmiestnenou v priestore, s ktorou musela mať crew hlavného pódia nepochybne plné ruky práce. alt-j a Cheta Fakera ako headlinerov festivalu vychválil aj organizátor Janči Trstenský. 

alt-J, Grape 2018 Zdroj: Martina Mlčúchováalt-J na Grape 2018 - viac fotiek z koncertu

Tie refrény už z hlavy nedostanem nikdy. Koncert Grape festivalu 2018 pre mňa zahrali šialene nákazliví Jungle. Neprestajný prúd energie nedovolil nikomu z tých niekoľkých stoviek ľudí, ktorých neodradil hustý dážď, ani na sekundu poľaviť v tancovaní. Jungle navyše taktiež namixovali vynikajúci setlist skladieb obohatený o nové single z pripravovaného albumu For Ever, ktorý má vyjsť už 18. septembra. Dobrou správou je, že ak ste si ich v piatok v noci kvôli počasiu nechali ujsť, na jeseň ich môžete vidieť znova. Organizátori festivalu totiž už pred jeho konaním ohlásili na 13. novembra klubový koncert Jungle v Bratislave.

V nedeľu ráno som ešte na pár viet odchytil Jančiho Trstenského, ktorý je spolu s Jurajom Podmanickým hlavným organizátorom festivalu. "Chceli sme urobiť kompaktnejší priestor, aj preto sme zásadne zmenili dispozíciu areálu. Zatiaľ máme pocit, že sa nám to podarilo," zhodnotil práve skončený deviaty ročník. "Sme radi, že neubudlo nič, zato sme pridali nový tanečný stage, ktorý hral skoro nonstop, tiež sme radi, že sa nám darí viac dbať na ekológiu a robiť zelený festival. Mali sme nové zóny a myslím, že festival vyzeral úplne inak, ako minulý rok, čo bolo aj čiastočne naším cieľom. Ľudia skrátka prišli na nový Grape."

Tata Bojs a Lasky z Pary, Grape 2018 Zdroj: Martina MlčúchováAmbient Gallery, Grape 2018 Zdroj: Martina MlčúchováGrape 2018 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport z Grejpu 2018

Autor: Matej Kráľ
Foto: Martina Mlčúchová