V piatok 8. novembra sa v Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke potvrdilo, že súčasná slovenská alternatívna scéna, alebo ak chcete underground, je v plnej sile. Zaplnená klubová sála Zrkadláča zažila tri výnimočné koncerty, počas ktorých stovky fanúšikov obkolesili pódium umiestnené v strede priestoru, a vytvorili atmosféru, aká sa len tak nevidí.

Na úvod vystúpila česká hudobníčka Amelie Siba s úplne novým, ešte nevydaným materiálom, po nej svoj očakávaný album v týždňovom predstihu predstavil Viktor Ori (ex Shallov.). Denis Bango alias Fvck_Kvlt naopak poslednýkrát v Bratislave zahral svoj klasický set postavený primárne na skladbách z albumu Cigán, za ktorý v marci získal poslucháčsku aj novinársku cenu Album roka 2023 na Radio_Head Awards.

Fvck_Kvlt a Paris v Klube Za zrkadlom, 8.11.2024 Zdroj: Filip Krajčo

Viktor Ori už v piatok (15.11.) vydá album Lepsie nebolo nikdy dobre nebude. Pôvodne mal vyjsť na značke Weltschmerzen 1. novembra, napokon sa vydanie posunulo, a tak na koncerte neprebehol ani avizovaný krst. Mali sme však možnosť počuť naživo celú nahrávku. Zachytiť v živom prevedení texty bolo náročnejšie, no atmosféra sa dala krájať a zvuk albumu určite poteší fanúšikov Shallov. ale aj experimentov, v ktorých namiesto gitár hrajú hlavnú úlohu syntetizátory. (Ak sa albumu neviete dočkať, ukážky nájdete TU)

Silným momentom Viktorovho vystúpenia bolo hosťovanie Adama Draguna z Berlin Manson, ich spoločná skladba Budúcnosť je okamžite zapamätateľným kúskom a napriek temnému až bezútešnému textu jasným hitom. Druhou hostkou bola Katarína Máliková, ktorej skladba Čierna šelma je otvorene priznanou inšpiráciou Viktorovho singla Lovci sú už unavení. Ona sama album Lepsie nebolo nikdy dobre nebude označila za "sestru Postalgie". Tracklist nahrávky uzatvára coververzia jej skladby Biely deň, a práve tú speváčka a skladateľka predviedla na pódiu spolu s Orim. Ďalší výborný moment koncertu, aj keď nebýva zvykom, že sa Málikovej hlas musí predierať cez gitarový hluk.

Viktor Ori a Katarína Máliková v Klube Za zrkadlom Zdroj: Filip Krajčo

Okrem hostí Viktora na pódiu počas celého setu sprevádzali členovia Shallov. – Antonín Kropáček na bicích a Dušan Ori na basgitare. Žiaľ, ako oznámil frontman, spolupôsobenie bratov v kapele po desiatich rokoch sa blíži ku koncu. Viktorovi držím palce, aby mu to aspoň tak dlho a rovnako dobre fungovalo aj s novým basákom.

Zároveň ďakujem jemu a aj Denisovi, že počas svojich vystúpení spomenuli a venovali skladby (Viktor Vsetci sme v tom spolu a Denis Mizériu) kamarátovi, hudobnému nadšencovi a redaktorovi Hudba.sk Matejovi Sekerkovi, v hudobných kruhoch známemu pod prezývkou Seger. Ori v príhovore uviedol, že práve on mal byť jedným z prvých ľudí, ktorí by album pred vydaním počuli, boli sme totiž dohodnutí, že s ním spraví rozhovor. Žiaľ, nestalo sa tak, Matej nás nedávno tragicky opustil.

Viktor Ori v Klube Za zrkadlom, 8.11.2024 Zdroj: Filip Krajčo

Fvck_Kvlt za posledný rok a pol od vydania albumu Cigán (marec 2023) obišiel desiatky klubov na Slovensku aj v Českej republike a vystúpil na všetkých zásadných dramaturgicky odvážnych tunajších festivaloch. Na 360-stupňovom pódiu Klubu Za zrkadlom v piatok vystúpil v tandeme s Parisom, na dve skladby vrátane A.C.A.B. hymny Prasačí život sa pridal aj Žakhéles. Škoda, že v rámci tohto ironického "stokárskeho" bloku nedal aj čerstvú novinku Crack Is Liek z rovnomenného EP.

Raperov v prvej časti šou hudobne sprevádzal iba dídžej Viktor Drábek a od začiatku to bola jedna veľká párty. Na ďalší level sa posunula, keď si zhruba v polovici za bicie sadol Jakub Spiszak (Small Town Life, Our Stories, Genuine Jacks), s ktorým mali skladby ako Zle či Crime Scene ešte väčšie gule. Okrem nich má ale Denisova tvorba aj dôležité myšlienky a dušu. Tú ukázal nielen v skladbách ako Úsmev č. 6, Mizéria či Miera (a počas niektorej z nich sa sympaticky vyobjímal s časťou publika v predných radoch), ale najmä na samom konci v klavírnej časti koncertu.

Fvck_Kvlt v Klube Za zrdkadlom, 8.11.2024 Zdroj: Filip Krajčo

V tej už tradične zazneli skladby Geiss-Zen a záverečná Planéta rýb, ktorú Bango uviedol najlepšou možnou radou pred ľudí trpiacich úzkosťami či inými psychickými problémami – nehanbite/nebojte sa požiadať o pomoc. Komorné finále koncertu bolo výrazným a dojímavým kontrastom k "bordelu", ktorý okolo pódia vládol v predošlých desiatkach minút, a zároveň skvelou pozvánkou na klavírny koncert, ktorý Denis Bango chystá v Bratislave v decembri. Viac info čoskoro.

Na záver ešte treba povedať, že celá akcia, ktorá sa kvalitou produkcie a organizácie vyrovnala klubovým koncertom zahraničných mien či veľkých domácich kapiel, bola robená umelcami a ich tímami vo vlastnej réžii, v podmienkach, ktoré na Slovensku ani zďaleka nie sú ideálne. Napriek tomuto DIY módu bolo všetko zvládnuté s veľkou profesionalitou a veľkým srdcom, viac takýchto akcií! Inak, aj ten Zrkadláč je síce pre nepetržalských dosť od ruky, ale je naozaj cool. Najmä keď sa tam zíde taká silná subkultúrna komunita ako v piatok večer.

Amelie Siba v Klube Za zrkadlom, 8.11.2024 Zdroj: Filip Krajčo

Viktor Ori v Klube Za zrkadlom, 8.11.2024 Zdroj: Filip Krajčo

Fvck_Kvlt v Klube Za zrkadlom, 8.11.2024 Zdroj: Filip Krajčo

Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Autor: Patrik Marflák

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.