Ôsmy ročník odovzdávania cien Radio_Head Awards za rok 2015 v Starej tržnici v nedeľu večer patril "starším" kapelám Saténové ruky a Chiki Liki Tu-a. Špeciálnu cenu za prínos do hudby organizátori oprávnene udelili in memoriam Jurajovi Kušnierikovi.

Ceremoniál Rádiohláv moderoval skúsený Martin Staňo, Tomáš Hudák a Juraj "Šoko" Tabaček mu sekundovali zo zákulisia, kde spovedali výhercov. Večer otvorili Fallgrapp, absolútni víťazi z minulého roka, premiérou singla V hmle z pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť tento rok. Na scéne chýbal líder kapely Juraj Líška, ktorý si užíva dovolenku v Peru, ale "svojich" sledoval prostredníctvom prenosu a za perfektne zvládnuté vystúpenie ich na sociálnej sieti aj pochválil. Vystúpenie na úvod programu, keď si časť publika ešte len hľadala dobré miesto či čakala v rade na šatňu, však bolo pre kapelu vyžadujúcu plné sústredenie poslucháča trochu nevďačné.

Motto víťazov: nikdy nie je neskoro

Zoznamu kandidátov na Radio_Head Awards tento rok podľa počtu nominácií vládli kapely Saténové ruky a Chiki Liki Tu-a. "Najjemnejšie ruky v hre" premenili dve z troch – ich debutový album Bozkávam považujú poslucháči za Debut roka a kritici dokonca za Album roka. "Nikdy nie je neskoro!", odkázal sebaironicky do "domovov dôchodcov" Braňo "Bebe" Bezák, keďže členovia kapely už majú tridsiatku dávnejšie za sebou. Na slávnostný večer si pripravili špeciálnu verziu skladby DušaN s textom venovaným "rádiohlavám". Najvýraznejší textár v kapele Vlado Janček v backstage rozhovore prezradil, že kapela pracuje na druhom albume, ktorý vraj môžeme očakávať ešte tento rok.

Saténové ruky, Radio_Head Awards, 13.3.2016 Zdroj: SITA/Marko ErdBraňo Bezák z kapely Saténové ruky - viac fotiek z galavečera 

Aj Chiki Liki Tu-a potvrdzujú Bebeho slová, že nikdy nie je neskoro. Poslucháčsky Album roka 2015 Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. totiž vydali po takmer desiatich rokoch - jeho predchodca Dvojkilometrový jeleň vyšiel v roku 2005. "Už som to hovoril veľakrát, ale nenašli sme si dva týždne v kuse, kedy by sme to vedeli nahrať a vydať to. Bol to jediný náš problém, toľko bolo hrania a času málo medzi koncertmi. Trvalo to dlhšie, ale asi sa oplatilo, aj podľa toho, čo sme tu dnes videli," povedal pre TASR gitarista Ľuboslav Petruška.

Členovia kapely patria ešte stále do mladšej kategórie, pritom na scéne sú už dvadsiaty prvý rok. Aká to bola dráha? "Z toho, čo si pamätám, sú to len biela a čierna, čiže aj veľa smutných situácií, keď sme už nemali finančné zdroje ako to dotovať, potom veľa výborných, kde sa nám veľmi darilo. Tým, že je to slobodné povolanie, to prináša so sebou aj slobodu pohybu hore a dole. To, čo je medzi tým, v tom sme sa nikdy neviezli," doplnil spevák a basový gitarista Martin Višňovský. Chiki Liki Tu-a večer príjemne uzavreli skladbou DPH, ktorá bola nominovaná aj v kategórii Singel roka. 

Martin Višňovský, Chiki Liki Tu-a Zdroj: SITA/Marko ErdSpevák a basgitarista Chiki Liki Tu-a Martin Višňovský

Objavom roka sa stalo súredenecké duo Bulp - mladý producent Samo Štefanec so sestrou Janou. Z debutového EP príjemnej melodickej elektroniky Endian naživo predstavili skladbu Moving On. Poslucháčom sa vlani najviac páčil singel Mladým chýba vojna od kapely Billy Barman, ktorý počas večera aj zaznel.

Vystúpenia na Radio_Head Awards bývajú netradičné buď rôznymi kombináciami interpretov alebo špeciálnymi verziami odohraných skladieb. Tento rok však bolo prekvapivých spojení pomenej. So Saténovými rukami si ako hosť zahral Shooty (bendžo), hit Barmanov zase oživili štyria bubeníci, ktorí "vojenským" bubnovaním priblížili atmosféru snáď z obdobia prvej svetovej vojny. Puding pani Elvisovej si zase priviedli dvoch "väzenských strážcov" z nedávno zverejneného videoklipu, v sprievode ktorých predviedli údernú verziu aktuálneho singla Basová pasca.

Žánrov je veľa, hudba je len jedna 

Tento rok po prvý raz rozdali osem porotcovských cien. Okrem ceny za Album roka / Cena kritikov a žánrových kategórií Elektronická hudba, Hard & Heavy, Hip-Hop/Rap/R'n'B, World music/Folk, Jazzová hudba a Klasická hudba pribudlo ocenenie za Experimentálnu hudbu, ktoré si odniesla zvláštna zostava Samčo, brat dážďoviek + Robo Rybolov + Omražťok za album Áttörő erő. Aj bez vystúpenia s ich tvorbou možno ich účasť na ceremoniáli - teda ďakovačku a krátky backstage rozhovor - považovať za performance.

Najlepší elektronický počin podľa kritikov vlani vyprodukoval Jimmy Pé s EP Fake Fantasy, čím svojej domácej "stajni", vydavateľstvu Gergaz, po vlaňajšom objave roka v osobe producenta FVLCRVMa získal ďalšiu sošku do zbierky. Jimmymu sa darí, jeho tracky sa čoraz častejšie objavujú aj v setoch známych mien svetovej elektronickej scény - naposledy ho zahral DJ Craze. Pri preberaní ceny v predvečer výročia vzniku neslávne známeho Slovenského štátu Jimmy vyzval (nielen) poslucháčov Rádia_FM: "Majme rozum, neopakujme chyby minulosti."

Ocenenia si odniesli aj raper Strapo, súbor pre starú hudbu Solamente naturali, metalová formácia Morna, džezmeni Ľuboš Šrámek & His E.E.Artsemble a operná speváčka Eva Šušková

Jimmy Pé, Radio_Head Awards, 13.3.2016 Zdroj: SITA/Marko ErdJimmy Pé na Radio_Head Awards 2015

Prekvapivo dobrí maturanti 

Cenu Nadácie Advance Investments, ktorá má začínajúcim kapelám pomôcť nahrať album, si tento rok odniesla sympaticky prekvapená indierocková pätica Max Bazowski. Čerství maturanti síce nepremenili nomináciu v kategórii Objav roka, ale k úspešnému štartu kariéry im určite pomôže vynikajúco zvládnuté vystúpenie so skladbou That's Why I Tear, ktoré bolo jedným z najpríjemnejších prekvapení večera.

Mimoriadnu cenu Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) za významný prínos k rozvoju slovenskej hudobnej kultúry získal 80-ročný skladateľ a dirigent Ladislav Kupkovič, ktorý sa publiku prihovoril z videozáznamu, keďže už dlhé roky žije v zahraničí. Cenu si osobne prevezme pri najbližšej návšteve Slovenska. 

Nenahraditeľný Juraj Kušnierik

Hudobný novinár .týždňa, milovník a neúnavný propagátor kultúry Juraj Kušnierik, ktorý v novembri 2015 náhle zomrel počas návštevy milovaného Islandu, si ocenenie za prínos do hudby právom zaslúžil. Slovami Olivera Reháka, s ktorým cenu od roku 2012 spoločne udeľovali, Juraj je nenahraditeľný.

"Naozaj nepoznám nikoho, kto by pre našu scénu urobil viac ako Juraj. Nik neabsolvoval viac koncertov po celom Slovensku, nenapísal viac recenzií a riportov, nik neurobil viac rozhovorov s našimi hudobníkmi. Bez preháňania," napísal Oliver Rehák v Denníku N. Kolegovia a priatelia z Rádia_FM si Juraja uctili kolážou fotografií, spomienok a "vyznaní", ktoré zazneli v poslednom, spomienkovom vysielaní relácie Slová_FM. Keď sa v úvode videokoláže ozvala zvučka relácie a poslucháčov privítal známy hlboký hlas, mnohým v publiku určite stislo srdce. Odpoveďou bol búrlivý potlesk pre Juraja a jeho odkaz. Cenu prevzala dcéra Juraja Kušnierika Lenka. 

"Ďuro mi chýba, veľmi. Mal by dostať cenu za prínos pre zemeguľu a pre slobodu," povedal spevák kultovej protirežimnej kapely Bez ladu a skladu a riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák. Na počesť kamaráta, ktorý bude ešte dlho chýbať, zahrali BLAS inštrumentálnu skladbu Prajem si aby si aj krysy dolu v prízemí utkali z hodvábu hojdaciu sieť (známu aj ako PF '89), následne sa k nim pridala Para (bez Laskyho, ktorého za mikrofónom nahradil Matúš Vallo) a spolu predviedli veľmi aktuálny "protest song" Menšina.

Lena Kušnieriková, Radio_Head Awards Zdroj: SITA/Marko ErdLenka Kušnieriková prebrala cenu za otca Juraja 

Trojdňový festival slovenskej hudby

Udeľovaniu cien predchádzal dvojdňový festival, ktorý sa začal v piatok vo Veľkom koncertnom štúdiu v budove Slovenského rozhlasu Večerom slovenských huslistov v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Vystúpili aj Rezidenčný súbor Rádia Devín, La3No Cubano, Korben Dallas a Fúzy Múzy, ktorí pokrstili svoj eponymný debutový album. V sobotu sa predstavili David Kollar & The Blessed Beat, Tono S., Fresh Out Of The Bus, Jana Andevska či Valér Miko Trio.

Víťazi Radio_Head Awards 2015:

Poslucháčske kategórie:

Album roka 
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol
Korben Dallas - Kam ideme 
Puding Pani Elvisovej - Tektonická platňa 
Saténové ruky - Bozkávam 
Tono S. - Fičúringy 

Singel roka 
Billy Barman - Mladým chýba vojna 
Chiki Liki Tu-a - DPH 
Korben Dallas - Sen 
Puding pani Elvisovej - Sisisisi 
Zlokot - Rauš 

Objav roka 
Bulp
Dominika (Fričová) Truban 
ElevenHill 
Inkwall 
Max Bazowski 

Debut roka 
Archívny chlapec - Zvery 
Fresh Out Of The Bus - Fresh Out Of The Bus 
Martina Javor - White Lies Covered Eyes 
Prezident Lourajder - Úrad 
Saténové ruky - Bozkávam 

Porotcovské kategórie:

Album roka / Cena kritikov 
Frequency - Moon Starer 
Fresh Out Of The Bus - Fresh Out Of The Bus 
Gwerkova - Safari 
Chiki Liki Tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. 
Saténové ruky - Bozkávam 

Elektronická hudba 
Inkwall - Different 
Jimmy Pé - Fake Fantasy 
Minor Rain - Yellow Trip 
Red Meat Therapy - Volk 
Subtension - Binary Vol.6 

Hard & Heavy 
Catastrofy - Zbojnícky tanec 
Divergence - Schlager Violence: This time it's for free 
Et Cetera - Nowhere 
Fishartcollection - Pretlak 
Morna - Nuisance 

Hip-Hop / Rap / R'n'B 
DMS - MMXV 
Otecko - OTIS 
Prezident Lourajder - Úrad 
Strapo - Versus 
Tono S. - Fičúringy 

World music / Folk 
Archívny chlapec - Zvery 
Longital - A to je všetko? 
Ľudová hudba Banda - Na Mijave na rínečku 
SĽUK - Krížom-krážom 
Solamente naturali - Thesaurus of Jewish Music 

Jazzová hudba 
Ľuboš Šrámek & His E.E.Artsemble ft. Peter Erskine - White Dream 
Lukáš Oravec - Kaunis Five, Kulosaari 
Miloš Železňák Trio - V bezvetrí a v bezčasí 
Pavel Morochovič Trio - Awakening 
The Blessed Beat - Mermaid in Venice 

Klasická hudba 
Estonian National Symphony Orchestra, Neeme Järvi - Eugen Suchoň: Metamorfózy - Baladická Suita - Symfonietta Rustica 
Eva Šušková - Secret Voice 
Lotz Trio & friends - Mozart 
Roman Berger - Pathetique 
Vladimír Bokes - Symphonies 

Experimentálna hudba 
AE - AECHILLES 
Martin Burlas & Musica falsa et ficta - Hexenprozesse 
Michal Paľko & Miroslav Tóth - Tren ofiarem Fukuszymi 
René a Klára - Debut 
Samčo, brat dážďoviek + Robo Rybolov + Omražťok - Áttörő erő  

Text: Michaela Ivaničová (TASR, SITA, Radiohlavy.sk, archív Hudba.sk)
Foto: SITA/Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Chiki Liki Tu-a, Saténové ruky