V utorok podvečer sa v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave zišli dve generácie hudobníkov, aby v rámci celoročného City Sounds Festivalu vypredanej sále ukázali, ako vyzerá komorný jazzový vokálny večer vysokej kvality.

Koncertná premiéra projektu nazvaného Songs We Know (Piesne, ktoré poznáme) prepojil Dana BártuRobertom Balzarom a slovenské duo Lash & Grey, ktorí skladby do setlistu spoločne vyberali a naskúšali počas výjazdov slovenskej dvojice do Prahy. Citlivo poňatý koncert ukázal spevácke a hudobnícke kvality každého zo štvorice účinkujúcich, skvelú prácu s publikom, ale aj skryté možnosti, ktoré ponúka zamyslenie sa nad ponúknutým repertoárom.

Po impozantnom sóle Roberta Balzara sa priestorom začali niesť rozpoznateľné tóny za mňa najkrajšej skladby večera. Kontrabásník je z prvého albumu projektu Illustratosphere, ktorý započal svoju existenciu v roku 2000, a kvalitu tejto piesne dopĺňajúce sa farebné prepojenie hlasov Dana Bártu a Kristíny Mihaľovej len zvýraznilo.

Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar, 11.6. Zdroj: Zdenko Hanout

Vlastná tvorba predčila prevzatý repertoár

"Kristína na hudbe Illustratosphere v podstate vyrastala a už veľmi dávno sme sa bavili o tom, že by bolo super skúsiť to nejako prepojiť a zaspievať si spolu na nejakom koncerte alebo na festivale. Takto sme sa na pár festivaloch s Danom stretli, spoznali sa, ale doteraz sa nikdy nepodarilo niečo spoločne zrealizovať. S Robertom zároveň koncertujeme už asi tri roky, a tak sme sa s Kristínou na jar rozhodli, že si tento projekt skúsime zrealizovať sami. Chceli by sme sa týmto poďakovať Matejovi Šálekovi, že nám pomohol tento projekt organizačne zastrešiť," hovorí gitarista slovenského dua Jakub Šedivý.

Je samozrejmé, že keď sa vytvára koncept spolupráce vyťažených hudobníkov z rôznych krajín, logistika jeho budovania bude náročnejšia. A to aj v prípade, že sa jedná o skúsených a zrelých muzikantov. Existujú rôzne možnosti prístupu. Buď pripravíte dramaturgiu koncertu tak, aby boli pesničky známe obom "fanúšikovským táborom", alebo vyberáte len z vlastných autorských počinov. Prípadne spravíte mix oboch možností. To bol práve prípad tohto koncertu, počas ktorého zazneli vlastné kompozície Lash & Grey a Dana Bártu aj prevzaté piesne. 

Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar, 11.6. Zdroj: Zdenko Hanout

Najsilnejšie pre mňa vyzneli autorské skladby oboch zoskupení, či už to bol spomínaný Kontrabásník, Etnika et Nikola alebo Kráska a zvířený prachy repertoáru Dana Bártu alebo jemne naliehavé Čakám, Come and Get It či Incurved In Love od Lash & Grey. Zneli úprimne, sviežo, bolo cítiť, že sa jedná o osobné výpovede, a hudobníci z "druhej strany pódia" do piesní svojich kolegov vždy vkusne vniesli kus vlastného umenia a feelingu.

Energické prevzaté piesne boli tiež v poriadku, či už Too Young To Die od Jamiroquai – protest song z deväťdesiatych rokov, ktorý je aktuálny aj dnes, ako odznelo z pódia – či prídavkové Corcovado od A. C. Jobima. Úplne opačne na mňa však pôsobili oba Stingove kusy, Seven Days, ktorej otravný refrén ma vyrušuje aj v origináli, alebo intímna Fragile. Rovnako tak mi nesadli jazzové štandardy If You Never Come To Me či East Of The Sun. Hoci Lash & Grey ich druhú menovanú na vlastných koncertoch hrávajú pravidelne, v tomto spojení pre mňa nepriniesla pridanú hodnotu.

Jakub Šedivý a Kristína Mihaľová, Lash & Grey Zdroj: Zdenko Hanout

Potenciál zďaleka nevyčerpaný

Z prevzatých piesní zazneli napríklad aj Vône Richarda Müllera, v ktorej Bárta rovnako ako v príhovoroch predviedol dokonalú slovenčinu (a od Kristíny sa naučil aj nové slovo "rozkekešený"), či prídavková How Deep Is Your Love od Bee Gees. Pre budúcnosť však môžu umelci pokojne staviť na viac vlastnej tvorby. Dan Bárta jej má dosť na niekoľko takýchto koncertov a aj v prípade Lash & Grey bola škoda, že nezaznela napríklad Blossoms of Your World, ktorá je pre harmonickú súhru dvoch hlasov priam stvorená, alebo ich známejšie kúsky After WarSleepin' With the Lights On alebo Comin' Home.

Apropo, príhovory: prirodzená nenútená synergia a vzájomné sympatie medzi Bártom a Mihaľovou sa okrem hudby ukázali práve v komunikácii s publikom medzi jednotlivými skladbami. Priniesla niekoľko vtipných momentov a improvizácií (napr. Danovo presvedčivé pozvanie na včasný nákup vianočných darčekov) a prispela k uvoľnenej a spontánnej atmosfére celého večera.

Lash & Grey po vydarenej premiére dúfajú, že tento projekt bude mať aj pokračovanie. "Náš hlavný plán bol zrealizovať tento spoločný projekt v DPOH. Cítili sme, že záujem o koncert bol veľký, vypredal sa už veľmi krátko po zverejnení, a veríme, že sme takto nevystupovali poslednýkrát," dodáva Jakub Šedivý.

Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar, 11.6. Zdroj: Zdenko Hanout

Poznámka (16. 6. 2024): Setlist koncertu sme na požiadanie umelcov z článku odstránili.

Autor: Michal Húska

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.