Jeden z najočakávanejších koncertov tohtoročného Szigetu v Budapešti odohrala v nedeľu 12. augusta britská speváčka Dua Lipa. V minulom roku sa madarskému publiku ukázala na "sesterskom" festivale Balaton Sound, odkiaľ si to tentokrát namierila rovno na hlavné pódium jeho veľkého brata.

Na maďarský festival Sziget každý rok zavítajú stovky tisíc ľudí z celého sveta, vrátane množstva Slovákov. Tí pod hlavným pódiom nechýbali ani počas koncertu speváčky Dua Lipa, ktorá sa momentálne teší veľkej obľube aj v našich končinách. Čoraz úspešnejšiu interpretku si prišlo pozrieť zhruba 75-tisíc ľudí a organizátori festivalu si na zoznam úspechov mohli zapísať ďalší vypredaný deň.

Je to absolútny sen, priznala na Twitteri

Pre samotnú speváčky albánskeho pôvodu bol koncert o to dôležitejší, že išlo o jej prvé festivalové vystúpenie v úlohe headlinera. Naozaj m
álokto sa môže pochváliť tým, že vo veku 22 rokov je hlavnou hviezdou dňa na tak veľkom festivale, akým je Sziget.

Svoj úplne prvý singel New Love pritom vydala len pred tromi rokmi. Napriek tomu sa dnes môže pochváliť slušnou zásobou hitov, ktoré určite poznáte ak nie po názvoch, tak aspoň z počutia. S vystúpením pred obrovským davom sa popasovala bez najmenšieho zaváhania, hoci sama to na sociálnych sieťach označila za šialené.


"SZIGET! 12.08.2018. Moja prvá headline show na veľkom festivale. Je to absolútny sen. Ani neviem, ako som sa sem dostala tak rýchlo, ale nikdy nechcem odísť. Za minulú noc vás všetkých strašne milujem... Život je pekne bláznivý," napísala na Twitteri na druhý deň po koncerte.

Na rozdiel headlinera prvého dňa Kendricka Lamara, ktorý mal pre technické problémy viac ako 40-minútové meškanie, Dua Lipa svoju šou začala presne podľa plánu o 21:30. Odštartovala ju hitom Blow Your Mind (Mwah), ktorý ja osobne považujem za jednu z najlepších skladieb jej doterajšej kariéry. Podobný názor zrejme zdieľalo aj nadšené publikum, ktoré si už po prvých tónoch so speváčkou celú pieseň pospevovalo.


Celkovo Dua Lipa svojim fanúšikom dopriala 17 skladieb. Setlist bol presiaknutý hitmi, pritom nešlo o žiadne coververzie slávnejších hudobníkov, ale o skladby, v ktorých sa talentovaná brunetka objavila minimálne ako hosťujúci interpret. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj spoluprácu so Seanom Paulom v podobe minuloročného hitu No Lie. Ten však odznel len v skrátenej verzii. Nechýbal ani aktuálny letný hit One Kiss, ktorý nahrala s Calvinom Harrisom.

V setliste koncertu by určite množstvu fanúšikov chýbala filmová pieseň High, ktorú Dua Lipa tento rok naspievala pre tretí zo série filmov Päťdesiat odtieňov sivej. V súvislosti s ním sprevádzala uvedenie piesne na pódiu veľmi vášnivá až provokatívna choreografia, ktorú určite potešila najmä mužskú časť publika.


Zrodená pre úspech

Už je to nejaký ten rok, kedy na scénu naposledy vstúpila nová popová interpretka, ktorej by sa podarilo vybudovať si tak úspešnú kariéru, ako má Rihanna, Taylor Swift, Katy Perry alebo Lady Gaga. Dovolím si tvrdiť, že práve Dua Lipa by mohla byť ďalšou v poradí. Ak sa niekto pred koncertom obával, že pôjde skôr o šou než o spevácke vystúpenie, zostal milo prekvapený.

Keď si pustíte nejaké jej vystúpenie na Youtube, zistíte, že rodáčke z Londýna, ktorej rodičia pochádzajú kosovskej Prištiny to občas hlasovo nevyjde. V nedeľu však mala zjavne dobrý deň a všetko dopadlo na výbornú. Svoj hlasový fond ukázala napríklad v rozchodovej balade Garden, pri ktorej možno v publiku padla aj nejaká tá slza.


Mimoriadne silný moment koncertu bolo jednoznačne vystúpenie s nahrávkou Scared To Be Lonely, ktorá v minulom roku vznikla v spolupráci s dídžejom a producentom Martinom Garrixom. Dua publikum vyzvala, aby nad hlavu zdvihli svoje mobilné telefóny a zapli si svetlo. Táto "disciplína" je už síce povinná jazda každého veľkého koncertu, no stále to má niečo do seba, najmä v takom obrovskom merítku, akým je publikum najväčšieho stredoeurópskeho festivalu.

Najväčšie hity si Dua Lipa pochopiteľne nechala na posledné minúty svojej šou. Za obrovského potlesku sa na konci 75-minútového vystúpenia na javisko vrátila s aktuálnym singlom IDGAF. Skladbe s feministickým podtónom sa pochopiteľne tešila najmä ženská časť publika, ktorá minimálne v prvých radoch pod pódiom poznala všetky slová textu.

Doslova davové šialenstvo vypuklo pri záverečnej skladbe koncertu, ktorou nemohla byť žiadna iná ako New Rules. Práve tento hit, ktorého videoklip má na Youtube za rok od vydania viac než 1,3 miliardy prehratí, Lipu katapultoval na zoznam áčkových hviezd súčasnej popovej scény. V tomto prípade sa dojatá hviezda miestami nechala uniesť atmosférou a spev nechala skôr na dvojicu svojich vokalistiek a publikum, no zrejme nikto jej to po dovtedy predvedenom výkone nemal za zlé.


Skromná hviezda

Dua Lipa na Szigete dokázala, že jej nerobí problém skĺbiť tanec so spevom, ale ani postaviť sa za mikrofón a udržať si pozornosť bez zbytočných omáčok okolo. Napriek tomu, že prežíva doposiaľ svoje najúspešnejšie obdobie, nejaké hviezdne maniere by ste u nej hľadali márne.

Speváčka síce nekomunikovala s publikom tak aktívne, ako napríklad Jessie J, no s nadšením sa na pár sekúnd vrhla priamo medzi svojich fanúšikov a v záverečnej ďakovačke sa neubránila slzám. Ak bude exotická kráska pokračovať v rovnakom tempe, tak je viac než isté, že o pár rokov opäť bude jedným z interpretov, kvôli ktorým bude do Budapešti merať cestu niekoľko desiatok tisíc ľudí.

PS: Reportáž z ďalších koncertov na Szigete 2018, ktorý sa konal od 8. do 14. augusta, vám prinesieme v najbližších dňoch.

Autor: Dušan Marko
Foto: Pixie Levinson - Facebook.com/dualipaofficial