Podmanivá šou, charizma a výnimočný talent. Po vlaňajšom jarnom koncerte, mierne poznačenom chorobou, sa belgická hviezda opäť vrátila do Bratislavy, tentoraz však v plnej energii a nasadení. V zaplnenom MMC klube previedla vyzretú šou, ktorou odštartovala turné pod názvom Selah Sue 2016.

Ta-tam sú časy, keď ešte promotéri túžili priviezť Selah Sue na Slovensko ako prví. Za štyri roky sa toho veľa zmenilo a slovenskí fanúšikovia si mohli speváčku Sanne Putseys (ako znie jej pôvodné meno) už pred pondelkovým koncertom vychutnať v rôznych podobách trikrát, z toho dvakrát v Bratislave a raz na Grape festivale. Jeho atmosféru aj pódiá Ateliéru Babylon tentokrát vymenila za kapacitne väčší Majestic Music Club, čo sa z pohľadu organizátorov ukázalo ako prezieravý krok.

Napriek finálnej vysokej účasti sa však priestory zapĺňali pozvoľna. Na hlavnú hviezdu sa oproti pôvodne avizovanému začiatku koncertu čakalo o hodinu dlhšie, navyše bez predkapely. Na pódium však prišla veselá a so sympatickým kukučom, takže kto by sa hneval, všakže? 26-ročná rodáčka z belgického Leefdaalu odštartovala svoju šou už tradične, pomalším tempom a v akustickej podobe. Urobila tak vďaka skladbe Always Home z aktuálneho a zároveň druhého radového albumu Reason (2015). To sa ukázalo ako dobrá voľba, keďže publikum je na začiatku ešte sluchovo aktívne. Mnoho kapiel skúša práve opačnú dramaturgiu, z rýchlych skladieb prejdú do pomalšieho tempa a únavový syndróm nastupuje aj u fanúšikov. Rovnako pomalé skladby Mommy či Reason však sadli výborne a získali veľký aplauz.

Ten sa však nevyrovnal najväčšiemu hitu This World, ktorý si speváčka nešetrila na záver. Aj tu hudobníčka zvolila klasickú dramaturgiu podobnú minuloročnému koncertu. Skladba so zaujímavým introm černošskej sprievodnej vokalistky otvorila priestor nielen pre veľký hit, ale aj sólovanie jednotlivých hudobníkov sprievodnej kapely. Keď sa uprostred skladby naplno prejavila aj (slovami Selah Sue) "moja spievajúca lady", osobne ma zamrzelo, že počas koncertu už okrem jednoduchých vokálov a komunikácie s publikom nedostala vokalistka viac priestoru.

Selah Sue v Bratislave, 14.3.2016 Zdroj: Martina MlčúchováPozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Stvorená pre pódium

Hviezda však bola daná a ako celok kapela fungovala skvele. Rovnako aj celá pódiová šou. Selah Sue je podobný balíček superlatívov ako kráska nigerijského pôvodu Nneka. Dobre vyzerá, tancuje, hrá, aj spieva, jej vokál je nezameniteľný a stále niečím prekvapí. Silná osobnosť s posolstvom, ktorá má navyše dar, ktorým neoplýva mnoho umelcov: s pódiom sa dokáže zžiť tak dokonale, že nemusí vynakladať veľa námahy, aby ste získali pocit, že je jej plné nielen pódium, ale aj celý klub. Zážitok navyše podtrhávala vynikajúco odvedená práca osvetľovača. Nespomínam si na žiaden koncert, na ktorom svetelný park tak dokonale pracoval nielen s atmosférou, ale aj s konkrétnymi textami skladieb.


Pokiaľ ide o spevácky výkon, ten sa niesol priestormi v rôznych podobách. Od prenikavých falzetov, až po chraplák hodný čiernych soulových krások 60-tych rokov. Samotná Selah výborne kombinuje neo soul s rapom, reggae aj folkom. Dokáže strhnúť pozornosť a nikdy nenudí. Je to ten príklad umelkyne, ktorý by mohol prespievať aj telefónny zoznam a znel by originálne. Viete si ju predstaviť v krásnych sálach aj na Uprisingu.
 

Jej umelecké schopnosti potvrdzuje aj skutočnosť, že sa po neutíchajúcom aplauze publika v závere koncertu nebála vyzvať fanúšikov k vlastnému výberu prídavku. "Je moja kapela pripravená hrať Fear Nothing?" overovala situáciu speváčka. "Je to skladba, ktorú sme už dlho nehrali," reagovala na následný príchod kapely a chopila sa mikrofónu. V závere sa opäť vrátila k akustickej podobe v štýle "one woman show", počas ktorej sa rozlúčila skladbou Explanations, ktorú napísala ako 15-ročná. Tá bola skvelou bodkou za dvojhodinovým koncertným setom, ktorý však vonkoncom neunavil ani fanúšikov, ani samotnú speváčku. "Ďakujem za tvoju šialenú energiu Bratislava, je to vynikajúci štart nášho turné, lepší si ani neviem predstaviť," uzavrela a svoje slová včera potvrdila aj na Facebooku.

Setlist z koncertu Selah Sue v Bratislave:
(Majestic Music Club, 14. 3. 2016)

1. Always Home
2. Mommy
3. Reason
4. Daddy
5. Black Part One / Lost Ones (Lauryn Hill cover)
6. This World
7. Fyah
8. Time
9. I Won't Go For More
10. Sadness
11. Peace Of Mind
12. Raggamuffin
13. Alone
14. Together
15. Crazy Sufferin

Prídavky:
16. Fear Nothing
17. Explanations

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Selah Sue