"Najzvláštnejší pondelok v roku," museli si pomyslieť bežne pracujúci Szigeťania, keď si pred zaspávaním rekapitulovali, čo zažili. Namiesto frflania na každodenné povinnosti či pondelkového blues prišli do Budapešti hudobné esá Lorde a Macklemore zvestovať, ako sa mať radšej a získať tak oveľa kvalitnejší život. Každý ponúkal vlastnú terapiu so zábavou po svojom.

"Viete, keď som písala nasledujúcu skladbu, myslela som si, že už ma nikdy nikto nebude mať rád pre to, aká som. Pre mňa," uvádzala Novozélanďanka Lorde skladbu Liability. Je z albumu Melodrama (recenzia), kde rozoberala svoj prvý vážnejší rozchod. Mala 21 rokov. V nadväznosti na to dnes už 26-ročná hudobná hviezda povedala, že medzitým pochopila, čo je kľúčom nielen k sebaláske. Treba byť sám sebou a vyjadrovať sa tak, aby bol človek verný čo najviac sám sebe. A to demonštrovala návštevníkom Szigetu počas celej hodinky svojho vystúpenia.

Sila slnka bez slnečného albumu

Jednou z obáv, ktoré nad koncertom viseli, bola, či sa sústredí na svoju nedávnu nahrávku Solar Power. Samozrejme, hudobne je celkom zaujímavá a výpravná, pričom znie, akoby definovala akýsi neohippie smer so všetkým, čo k tomu patrí – starosťami o prírodu a spoločenský vývoj, lamentovaním nad mladosťou a túžbou po voľnosti. Jediným "problémom" tretieho štúdiového albumu je, že si vyžaduje skôr sústredené počúvanie a správnu náladu. Takže na šou s heterogénnou vzorkou asi nebude stavaný. Našťastie z neho ponúkla iba titulku, hneď medzi prvými tromi skladbami, a úvod celého diela The Path. Bolo vybavené.

Pritom celé minimalistické pódiové vybavenie pozostávalo z vycentrovaného kruhu, pravdepodobne slnka. Menilo farby podľa nálad jednotlivých piesní. Keď setlist odštartovala po akademickej štvrťhodinke meškania, na žltom "slnku" sa rytmicky v oranžovej farbe odrážali prvé beaty Royals. Lorde vtedy spievala ešte zo zákulisia, takže ju bolo možné vidieť iba na LCD stenách po obidvoch stranách Main Stage Dedicated to Dan. Inokedy, napríklad pri Magnets – featuringu s Disclosure, ktorý si dala sama – preplo pódiové teleso do fialovej a podobne.

Metavesmír

Z hľadiska pódiovej dramaturgie a potenciálnej pastvy pre oči zážitkuchtivých fanúšikov to bolo maximum, čo Lorde ponúkala. Nekonali sa žiadne špeciálne choreografie či výpravy. Žiadny predel ani výnimočné mashupy alebo "desaťminútové" zbytočne predlžované sóla niektorých z hudobníkov. Svoju kapelu dokonca ani nepredstavila.

Presne ako hudba, rozprával za seba aj koncert. Fanúšikovia v dave vyzerali, akoby každý mal svoje samostatné podujatie s tou istou Lorde. Sila speváčkinej tvorby totiž spočíva v tom, že vďaka svojmu mimalizmu je hudobná produkcia otvorená interpretácii. Takže pokiaľ vyslovene nešlo o Flumeov remix piesne Tennis Court, publikum bolo rozvlnené po svojom. A Lorde so svojím špecifickým štýlom tancovania tiež.

Za výnimočný moment možno skôr považovať predstavenie novinky Silver Moon z pripravovaného a snáď už aj dokončeného nového albumu. Melodicky pripomínal návrat k Melodrame akoby šmrncnutý vokálnym podfarbením od Lany Del Rey. Szigeťanom však na rozdiel od britského festivalu Boardmasters nepredstavila skladbu Invisible Ink – druhú novinku z nadchádzajúceho opusu.

Vizuálnou čerešničkou na pohybovo diétnej torte bolo prevedenie singla Green Light. Speváčka sa postavila do svetla, kde si sebaľútostivo hádzala popol na hlavu za prespávanie a líčenie sa v cudzích autách. Neskôr sa "slnko" zafarbilo do zelena a na pódium sa pomaly zakrádala Caroline Polacheck. Z piesne sa stalo vyvrcholenie emitujúce girl power a ódu na nezávislosť.

Setlist Lorde počas vystúpenia na Szigete 2023

(14.8.2023, Ostrov Óbuda, Budapešť)

 

  1. Royals

  2. Solar Power

  3. Magnets (pôvodne featuring s Disclosure)

  4. Tennis Court (Flume Remix)

  5. The Path

  6. Hard Feelings

  7. Team

  8. Perfect Places

  9. Liability

  10. Homemade Dynamite

  11. Silver Moon (najnovšia skladba, pravdepodobne z nového albumu)

  12. Buzzcut Season

  13. The Louvre

  14. Supercut

  15. Ribs

  16. Green Light (s Caroline Polacheck)

Transformatívna skúsenosť

Diametrálne odlišným bol headlinový slot amerického rapera Macklemorea. Nerád píšem reportáže v prvej osobe, ale toto vystúpenie bolo pre mňa transformatívne. Pôvodne som s ním ani nerátal a zo Szigetu som chcel odísť spokojný s tým, že som zažil Lorde. Všetky okolnosti však napokon priali tomu, aby som si pobyt na Ostrove slobody predĺžil ešte o najenergickejšiu šou, ktorú sám Benjamin Haggerty nazval "sku*vene najlepšou toto leto".

Ak pokračujeme v terapeutickom motíve, kým Lorde bola minimalistická, Macklemore bol presným opakom. Na scénu vpálil za hymnického singla Chant, kde mu v štúdiovej verzii sekunduje speváčka Tones and I. Od začiatku tým nastolil, v akom duchu sa bude niesť toto "stretnutie tretieho druhu". Ako sám autor niekoľkokrát počas večera zdôraznil, v dave bolo 45-tisíc ľudí, ktorí jednohlasne spievali každé slovo všetkých trinástich skladieb. Boli sme jeden organizmus (aj keď ja teda nie, lebo som dovtedy Macklemorea nepočúval pravidelne).

Aj Maďarsko si zaslúži lásku

Napriek atmosfére, ktorú systematicky buduje vláda nášho južného suseda, sa Macklemore rozhodol vytiahnuť LGBTI+ kartu. "Dnes večer máme iba dve úlohy. Prvou je baviť sa a druhou, aby sme boli samými sebou," vyriekol svoje posolstvo pred tým, ako uviedol skladbu Same Love. Pieseň padla na úrodnú pôdu, keďže charakteristickými témami festivalu Sziget sú každý rok sloboda, láska a tolerancia.

Svoju náklonnosť však Maďarsku vyjadroval v priebehu večera niekoľkokrát. Opakoval, ako je Sziget najlepším festivalom na svete; vychválil krásu maďarských dievčat a statnosť tamojších mužov a napokon nahlas polemizoval o tom, že by sa do Budapešti dokázal aj presťahovať. Lichôtkami sypal do davu priehrštím, až kým nezačali mať príchuť umelého sladidla. Pred prídavkami Good Old Days a Can't Hold Us, ktoré si nechal od fanúšikov vypýtať, si ešte obliekol tričko s nápisom Budapest a nákresom historickej budovy parlamentu.

Umelec aj zabávač

Haggerty rapoval a tancoval, ale večer v jeho réžii bol jedinečný preto, lebo prišiel na Sziget ukázať, čo je pre neho zábava. Počas refrénu skladby No Bad Days napríklad striekal na fanúšikov v prvom rade vodu z vodnej pištole. Po skladbe Dance Off zas vyzval dvoch ľudí z fanúšikovskej základne k tanečnému súboju. Prihlásil sa návštevník z Izraela, ktorý urobil salto, a návštevníčka z Poľska twerkujúca až po samotnú zem hlavného pódia. Macklemore mal, ľudovo povedané, dekel až na Melmaku.

Aj Lorde, aj Macklemore vodu kázali a vodu pili. Aj keď by oba koncerty stáli na protiľahlých koncoch pomyselného energetického spektra, obom umeclom sa podarilo ukázať nielen dnešnej mládeži, ale každému, kto to potrebuje, čo človek dokáže, keď počúva sám seba. Lorde si svoj čas na pódiu užívala ako dovolenku, pričom nikoho tým nerušila. Tance podobné tým, ktoré si bežný tínedžer aj na Slovensku tancuje doma pred zrkadlom, ukázala tisíckam fanúšikov. Naživo. A tento čas si užili obe strany. Macklemore prišiel do Budapešti vybuchnúť. Dal zo seba všetko a ešte viac. Na pódiu nechal pot a chvíľkami to vyzeralo tak, že sa pridajú aj slzy. Pritom sa len bavil so "svojimi ľuďmi". Toto je hudobná lekcia o sebaláske za maximálne 105 eur. A to sa oplatí.

Setlist Macklemorea na Szigete 2023

(14.8.2023, Ostrov Óbuda, Budapešť)

  1. Chant

  2. Thrift Shop

  3. No Bad Days

  4. White Walls

  5. Same Love

  6. Summer Days

  7. Wing$

  8. These Days

  9. And We Danced

  10. Dance Off

  11. Glorious

Prídavky:

  1. Good Old Days

  2. Can't Hold Us Down

 

Autor: Marek Majzon