Stredajší večer potešil všetkých klasických rockerov. Gitarová superhviezda a najpredávanejší rockový inštrumentalista všetkých čias Joe Satriani zavítal po prvýkrát aj na Slovensko. Pravoverných rockerov potešil, muzikálnejších poslucháčov a hudobníkov však zaujal pomenej.

Trvalo celé dekády, kým si slávny gitarista našiel cestu aj medzi slovenských fanúšikov. Z hľadiska organizácie by síce bolo detinské očakávať koncert so všetkými rockovými stereotypmi, aké si tento žáner občas vyžaduje, koncert koncipovaný na sedenie však trochu prekvapil. Kúpili ste si k nemu papierové vedierko pukancov a šou sa mohla začať. Generácia rockerov už asi starne.

To, čo nás však pritiahlo do Aegon arény bola hudba a rýchle prsty amerického gitaristu. Koncert šnúry The Shockwave Tour najprv otvorilo trio predskokana menom Dan Patlansky, ktorému by ste len sťažka tipovali juhoafrické korene. Patlansky & co. síce neodohrali nič, čo by ste už nepoznali z nahrávok Led Zeppelin, Lennyho Kravitza alebo Aerosmith, rozhodne však nešlo o predkapelu, ktorú by ste najradšej stiahli z pódia. Príjemný koncert vrcholiaci eruptívnou frontmanovou hrou so zvukom aj telom gitary poslucháčov len utvrdil v tom, čo majú na rockovej hudbe tak radi.

Joe Satriani v NTC, Bratislava, 14.10.2015 Zdroj: Marko Erd

Legendárny Joe Satriani to vzal pekne od podlahy a po krátkej prestavbe pódia naň vstúpil v sprievode dynamickej úderky v zostave Mike Keneally (gitara, klávesy), Marco Minnemann (bicie) and Bryan Beller (basgitara). Rýchle prog-rockové songy s perfektne zvládnutou technikou vystriedali skladby melodickejšie, akou bol napríklad počin Friends, Crazy Joey z nového albumu Shockwave Supernova (viac sa o ňom dočítate v našom rozhovore) či baladická Butterfly and Zebra. Hladkosť Satrianiho prejavu je to, čo v zásade vystihuje jeho umeleckú tvorbu, ako bluesovému fanúšikovi mi však najviac sadli drásavejšie tóny s hutnou basgitarovou linkou. Príjemné boli aj surové zvukové efekty, rovnako pohladil aj každý dotyk gitarovej páky.

Bryan Beller je v úlohe rockového basáka mužom na správnom mieste, bolo však ťažké zbaviť sa pocitu, že je jeho technická zdatnosť zakonzervovaná v backgrounde v prospech gitár i učesaného celku. Klasický štvorštvrťový rytmus bolo cítiť aj v bicích a hoci má Marco Minnemann úctyhodnú sadu, aj napriek vtipnému sólu, ktoré miestami zaujalo, v ňom bolo cítiť pomenej muziky. Slabým miestom koncertu bola videoprojekcia, ktorá sa mohla odpichnúť od lepších vizuálov než sú obrazy prírody, či Satrianiho fotky z tituliek magazínov. Škoda, že práve inštrumentálna hudba, akú Joe Satriani produkuje, nevyužila toto médium o trochu viac. Strhávala pozornosť, miestami však uspávala.

Dá sa teda o gitarovom géniovi povedať, že nudil? To by bolo príliš trúfalé a verím, že tieto slová by vo fanúšikoch a návštevníkoch koncertu vzbudili vlnu odporu. Koniec-koncov, v závere zdvihla gitarová legenda na nohy celú Aegon arénu. Satriani odohral uspokojujúci koncert, ktorý potvrdil jeho kvality. Z hľadiska invenčnosti sa zasekol v ére konvenčného klasického rocku, slovenské publikum však podľa reakcií vyťažilo z koncertu presne ten typ "rockového nárezu", o aký aj stálo. My sa zase tešíme, že Aegon arénu po dlhom čase rozozvučila hviezda rockového neba, ktorá vzkriesila nielen tvrdé riffy, ale aj sentiment spojený s érou veľkých rockových koncertov.

Joe Satriani v NTC, Bratislava, 14.10.2015 Zdroj: Marko ErdPozrite si celý fotoreport z koncertu

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Joe Satriani