Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Kabát-mánia nekončí. Vypredané štadióny sú svedkami prvotriednej rockovej šou

Kabát-mánia nekončí. Vypredané štadióny sú svedkami prvotriednej rockovej šou

16.11.2017 - 10:10 | Marek Danko

Turné Kabátu je vždy sviatkom nielen pre zarytých fanúšikov, je zárukou kvalitného koncertného zážitku aj pre nezainteresovaného pozorovateľa hudobného diania. Českí rockeri majú arzenál spoľahlivých, profesionálne odohraných hitov, originálnu pódiovú šou s vypilovaným zvukom a vedia vytvoriť naozaj strhujúcu atmosféru.


Kabát je na Slovensku neodmysliteľným každoročným "inventárom" festivalu Topfest, no záujem o hardrockovú stálicu z Teplíc je obrovský aj mimo letnej sezóny v rámci samostatných halových koncertov, s ktorými kapela vyráža na cesty každých pár rokov. Tento rok si hudobníci počas jesennej šnúry okrem 17 českých miest naplánovali aj vystúpenia v najväčších krytých štadiónoch Košíc a Bratislavy.

Rozhodli sme sa priniesť reportáž z košickej Steel arény (14.11.), aby sme ešte viac navnadili návštevníkov dnešného (16.11.), už dlhší čas beznádejne vypredaného koncertu na Zimnom štadióne O. Nepelu. Navyše sa dá predpokladať, že program vystúpenia je v oboch mestách rovnaký, takže článok môže s odstupom času pripomenúť zážitky aj návštevníkom bratislavského koncertu.

Naposledy sa kvinteto v Košiciach predstavilo pred štyrmi rokmi (reportáž), takže vyhladovaní ľudia sa do arény hrnuli v húfoch. Tým, že kapela postavila netradičné kruhové pódium v strede arény, mohli sa zaplniť všetky miesta na sedenie. Kapacita teda bola snáď ešte vyššia než bežne pri koncertoch, napriek tomu Kabát nemal problém najväčšiu halu na východe vypredať.

Kabát v Košiciach, 14.11.2017

Profesionalita s úsmevom 

Ostrieľaní hudobníci rokmi namiesto spánku na vavrínoch vyzrievajú v ešte väčších koncertných profesionálov. Ich šou znesie veľmi prísne kritériá. Plechový priestor síce nie je vhodný na rockovú produkciu, ale kapele a jej tímu sa podarilo nastaviť zvuk, aký si táto hudba zaslúži - dynamický, vyvážený, neskreslený a dostatočne čistý na to, aby ste i 50 metrov od pódia jasne rozpoznali slová a riffy skladieb. Tie odsypávajú bez najmenších prestojov, muzikanti sa vonkoncom nešetria, a pritom ich tváre zdobia permanentné úsmevy (či úškľabky) absolútnych "pohoďákov", ako sa na správnych Čechov patrí.

Uvoľnená atmosféra je základ, od ktorého sa odvíja väčšina setlistu. Preto nesmú chýbať povinné jazdy Pohoda, Moderní děvče, Žízeň, Starej bar, a pod., ale i novšie tituly Do Bolívie na banány, Houby magický či Kávu si osladil, ktoré dokazujú, že kapela vekom nestráca nič zo svojho povestného humoru a jemnocitu pre dvojzmysly. Nevytrácajú sa ani vážnejšie témy, čo vidieť v námete Valkýra, inšpirovanom severskou mytológiou a patrične okorenenom hrou šarmantnej violončelistky Alice. Nepochybne išlo o výnimočný jav večera, obohacujúci už i tak dosť silné výkony jednotlivých muzikantov.

Zvuk kapely je postavený na zdvojenom gitarovom záprahu, ktorý sa má čo obracať, aby vyplnil každú voľnú škáru. Ota VáňaTomáš Krulich sú však istota, ktorá nemôže sklamať. Riffy so sólami dávkujú v presnom pomere, aby nikoho nenudili zbytočnými kudrlinkami. Podobne je na tom spevák Josef Vojtek, obmedzujúci sa na nevyhnutné komentáre a vtipné bonmoty, keďže jeho hlasivky znášajú veľké vypätie aj bez nich. Diváci mu asistujú vcelku obstojne, Vojtek však nepatrí k tým, ktorí by sa pri "zľudovených" hitoch šetrili. Za každých okolností ide naplno a nič nenecháva na náhodu.

Kabát v Košiciach, 14.11.2017Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Rockový raj pod pekelnými kruhmi

Hudobníci sú k svojim fanúšikom ešte bližšie vďaka kruhovému pódiu v strede haly, zabezpečujúcom bezprostrednú interakciu aspoň s tými, ktorí sa neváhajú postaviť priamo na hraciu plochu. Bicie Radovana Hurčíka sa efektne otáčajú podľa potreby a razantné údery sa neomylne preplietajú s tónmi basovej gitary Milana Špaleka nehľadiac na to, či sa ide vo valivom (Banditi di Praga, Dole v dole) alebo rýchlejšom (Bum bum tequila, Teta) tempe. Lepšej viditeľnosti trochu bránili piliere, držiace konštrukciu, z bezpečnostných dôvodov však ide o najlepšie možné riešenie.

Nad pódiom levitujú štyri kruhy, čo skladbám pridáva na vizuálnej dynamike i atmosfére. Obzvlášť to platilo v songu Go Satane Go, kedy sa zmenili na ohnivé obruče, ktoré Vojtek výstižne prirovnal k Danteho deviatim pekelným kruhom. Kapela pripomenula svoju záľubu v nadprirodzených záležitostiach aj kúskom Šaman, ktorého hypnotizujúce účinky sú veľmi nákazlivé a na spomalenie závratného tempa ako stvorené. Zároveň ním hudobníci oživili spomienky na nezabudnuteľné obdobie prelomu milénií, kedy Kabát požíval azda najväčšej úcty na oboch stranách hraníc. Že si obrovskú popularitu dokázal prakticky bez prestávky a slabších ročníkov udržať až dodnes, svedčí o tom, že ide o mimoriadne dobre fungujúci stroj.

Kabát v Košiciach, 14.11.2017

Počiatky Kabát-mánie samozrejme treba hľadať ešte skôr (prelomové Colorado z roku 1994 je kapitola sama o sebe), no bola to najmä platňa MegaHu (1999), na ktorej vtedy už dostatočne skúsení rockeri skĺbili neuveriteľný hitový potenciál s originalitou a decentne progresívnymi nápadmi. To ich katapultovalo na špicu rebríčka obľúbenosti českých kapiel na Slovensku, vrcholom čoho zrejme nebol rok 2003 ani 2013, keďže pri pohľade na rozvášnenú Steel arénu sa v utorok zdalo, že mánia u nás tak skoro neskončí. A pre podporu tohto nezvyčajného fenoménu rockeri nemusia siahať výlučne po osvedčených hitoch, ale môžu si dovoliť prakticky čokoľvek z novšieho katalógu.

O niečom podobnom možno v našich končinách v rámci rockového žánra hovoriť už len v súvislosti s Lucie, každopádne Kabát je osobitnou kapitolou, ktorú nemožno prehliadnuť. Ide o dlhodobý fenomén, ponúkajúci na koncertoch nevídane mocnú energiu, prameniacu zo špičkovej zohratosti a maximálnej profesionality hudobníkov. Tí neprehliadajú žiaden detail, ktorý by sa dal použiť ako negatívum a od srdca si každý jeden koncert dokážu užiť plnými dúškami. Nečudo, že potom je radosť obojstranná, rockové srdce spokojné a bohatšie o ďalšie výnimočné zážitky.

Kabát v Košiciach, 14.11.2017

Setlist koncertu Kabát v Košiciach:
(14. 11. 2017, Steel aréna)                  

1. V pekle sudy válej
2. Banditi di Praga
3. Na sever
4. Pohromy
5. Do Bolívie na banány
6. Go satane go
7. Kávu si osladil (pro Frantu)
8. Bum bum tequilla
9. Úsměv pana Lloyda
10. Starej bar
11. Teta
12. Valkýra
13. Virtuóz
14. Dole v dole
15. Houby magický
16. Western boogie
17. Myslivecký ples
18. Šaman
19. Restaurace pana Kalvody
20. Burlaci
21. Malá dáma
22. Shořel náš dům
23. Žízeň
24. Kdoví jestli

Prídavky:
25. Brousíme nože
26. Pohoda
27. Moderní děvče    

Autor: Marek Danko
Foto: Jozef Fekete + Facebook.com/kabat.official (foto nad setlistom)

TEST: Stará škola, čierny rytier alebo temný intelektuál... Aký typ metalistu si?


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti