V piatok 14. júna sa v bratislavskom klube Pink Whale konal dvojkoncert reprezentantov súčasnej slovenskej hudobnej scény. Kým SJU je celkom nové meno, Veneer uviedli do života nový album po vyše dvadsiatich rokoch.
Hoci by sa to pred pár týždňami pri pohľade na zábery horiacej lode Pink Whale zdalo nereálne, toto dôležité kultúrne miesto ďalej žije. Žiť vlastne ani neprestalo, veď len pár dní po úmyselne založenom požiari sa tu konal ďalší koncert. Jeho následky síce stále vidieť, no nič nebráni tomu, aby tento priestor naďalej vo veľkom hostil zaujímavé mená domácej aj zahraničnej hudobnej scény. Inak tomu nebolo ani uplynulý piatok, keď sa na Pink Whale predstavilo na hornej aj dolnej scéne hneď niekoľko mien súčasne. Kým na hornom pódiu vystupovali kapely zo zahraničia, podpalubie patrilo domácej scéne.
Synťáky, čokoláda a dobrá nálada
Aj takto by sa dal opísať koncert hudobníčky Zuzany Smatanovej alias SJU. Popri vlastnej remeselnej práci – neprehliadnuteľných klobúkoch, v ktorých so svojím hudobným kolegom Ľuboslavom Krajňákom (mosayqra, ex Waterbased) vystupujú – sa venuje aj hudbe. V apríli vydala svoj prvý album Mind Theatre a v priebehu krátkeho času zaujala hneď niekoľkými singlami, ktoré poslucháči Rádia_FM v éteri určite zachytili.
Mohli ste ju už vidieť aj naživo, keďže po desiatich rokoch života v Londýne a Prahe, kde momentálne žije, sa v posledných mesiacoch pravidelne predstavuje aj na domácej pôde. Najbližšie budete mať príležitosť práve na koncerte pre Rádio_FM, ktorý SJU odohrá v utorok 25. júna v Slovenskom rozhlase v relácii Pohoda_FM Live.
SJU vo veľkom čerpá z tradície elektronického popu osemdesiatych rokov, pridáva k tomu aj kus súčasnosti a sebe vlastnej zasnenosti. Nad tým všetkým vládne dobrá, uvoľnená nálada a atmosféra. Hoci je na slovenskej scéne nováčikom, stihla už vystúpiť v Berlíne, Londýne aj New Yorku. Na doterajších skladbách spolupracovala s bývalým frontmanom londýnskej kapely La Shark Samuelom Deschampsom, s producentom Jonathanom Lennerbrantom (Enengis) či v Štokholme s Emilom Johanssonom. V prípade tejto mladej hudobníčky sa tak určite nejedná o nijakú "lokálnu maličkosť", čo potvrdzuje aj fakt, že jedna z jej piesní Night Soup dosiahla na Spotify viac než štvrť milióna prehratí. Ďalšia pieseň Rhythm In Your Pose sa zasa objavila v seriáli HBO Gossip Girl.
Hodinový set piesní otvorila sympatickým aktuálnym singlom Chocolate. Ide o úsmevnú hudobnú oslavu čokolády, pri ktorej je ťažké nehýbať sa. Pokračovala vydarenými piesňami z čerstvého debutu ako Valentine, Locked in Museum alebo Nye Sko. Sympatické však je, že SJU sa neprezentuje len uvoľnenými a odťažitými piesňami. Svoju vážnejšiu polohu predstavuje v rozvinutých, melodicky výrazných sa piesňach Just for Tonight alebo Creatures of Habit, ktoré vytvorili najsilnejšie momenty koncertu.
SJU so svojím kolegom Ľubom Krajňákom vytvorili nákazlivo dobrú atmosféru, ktorú speváčka umocnila bezprostrednou a priamou komunikáciou s publikom. To je vždy vzácnym a neomylným testom, či výmena energií medzi poslucháčmi a pódiom funguje správne. SJU týmto testom prešla v piatok večer na výbornú a zanecháva tak oprávnený pocit očakávania, ako svoj hudobný potenciál na ďalších nahrávkach a koncertoch naplní. V lete ju čaká okrem iného aj vysnívaný koncert na Pohode. Bližšie si tento svieži objav a talent slovenskej scény predstavíme už čoskoro v profilovom rozhovore.
Zvukové čarovanie
Hlavným účinkujúcim večera bola skupina Veneer, hudobné meno známe väčšine fanúšikov súčasnej domácej scény. Skupina, ktorú založili kamaráti Pavol Hubinák a Dano Bihány, si za vyše dve dekády od svojho vzniku získala zaslúženú a ničím (okrem hudby samotnej) nevynútenú pozornosť. Od vydania debutu Light (2003) sa kapela pripomínala príležitostnými vystúpeniami a naskôr, po príchode speváčky Habbiel v roku 2017 aj singlami (prvým po 15 rokoch bol Spheres v roku 2018) a EP nahrávkami Recovery (2020) a Near You (2021). Na vydanie druhého albumu sa však Veneer pripravovali dlhšiu dobu a urobili dobre. V čase, kedy sa formát plnohodnotného albumu vytráca, je to krok k zážitku, ktorý si tento typ hudby priam pýta.
Vybudovať vlastný a charakteristický zvuk kapely je azda tým najzásadnejším. Niektorým telesám sa to podarí hneď na začiatku, iným ani po niekoľkých rokoch, alebo vôbec. Veneer rozhodne patrí do tej prvej skupiny a svoj "nadžánrový" sound na novinke posúva na nový level. Vydávať albumy po vyše dvoch dekádach nie je také bežné, vo veľkom svete popu to tak nedávno urobil Peter Gabriel, no pri všetkej úcte by bolo trochu odvážne Veneer prirovnávať práve k nemu. Čosi však spoločné predsa len majú. Ničím nenáhlený proces tvorby, precíznosť a poctivý prístup sa tu preukázali v plnej miere ako tie hlavné atribúty pre úspešný a hodnotný výsledok. Podčiarkujú to aj slová členov kapely, podľa ktorých je toto zvukovo najprepracovanejšia nahrávka zo všetkých, ktoré doposiaľ vydali.
Posun nenastal len pri výslednom zvuku, ale aj pri hudobnom prejave ako takom. Hneď prvý singel Elections zaujal pomerne drsnejším poňatím, ktorým sa Veneer čiastočne vymkol svojej doterajšej tvorbe. V zásade však skupina pokračuje vo svojom nastolenom tempe primeranej dramatickosti, hĺbky a v skladbách sa rozhodne nikam neponáhľa. Hudobná výpoveď na albume Splint umocňuje texty, pod ktorými je podpísaná speváčka Habbiel.
"Momentom, ako sme začali spolu pracovať na novom albume, sa pre mňa opäť otvorili dvere, cez ktoré som vstúpila do sveta pocitov, myšlienok, spomienok a zážitkov. Veneer mi dáva úplnú voľnosť a s každým hudobným podkladom sa mi vynárali spomienky a pocity, ktoré som chcela zachytiť. Niektoré skladby sú veľmi osobné a niektoré popisujú, čo okolo seba vidím a vnímam. Moja mama mi raz povedala, že naše skladby sa vedia prevŕtať do úplného vnútra človeka," povedala o tvorbe textov na čerstvo vydanom albume.
Veneer to ide v štúdiu výborne, no na koncertnom pódiu ešte lepšie. Koncert je vždy veľkou skúškou a reprodukovať naživo tak prepracovaný zvuk, aký má tvorba Veneer, určite nepatrí medzi ľahké úlohy. V piatok sa to rozšírenej päťčlennej zostave v plnej miere podarilo aj napriek veľmi výnimočnej neúčasti osobného zvukára kapely.
Vo vyše hodinovom sete odohrali Veneer prierez svojím katalógom, pričom novinku Splint odprezentovali hneď šiestimi piesňami. Azda najlepšie z nich zneli Parallel Universe, Elections, Dragonfly či Sleepless, ktoré patria medzi najsilnejšie skladby nového albumu. Popretkávané staršími a známymi skladbami ako Shoot the Pride či Delete Me, a ponúkli tak verný obraz o tom, kam sa nová podoba kapely v priebehu času ubrala. Vrelá reakcia publika a vyžiadaný prídavok potvrdili, že tento smer je správny.
Hoci bol koncert Veneer avizovaný ako krst nového albumu, žiadne slávnostné šampanské po novinke nestekalo. Vraj kvôli tomu, že kapela si na tieto veci nepotrpí, ale tiež kvôli tomu, že album sa napokon svojej fyzickej podoby na vinylovej platni dočká až koncom mesiaca. Zatiaľ si teda treba vystačiť s jeho digitálnou podobou. Kapelu Veneer budete môcť v najbližšom čase vidieť 6. júla na festivale Vrbovské vetry vo Vrbovom a 20. júla v Moment Clube v Kanianke.
Viac o albume: Elektronika, gitary aj nová hĺbka v textoch: Veneer po 21 rokoch od debutu vydáva druhý album Splint
Autor: Samuel Ivančák
Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.