Iba nedávno sa trnavská kapela Veneer prihlásila o pozornosť novou skladbou, ktorá prekvapila agresívnejším zvukom. Singel s názvom Elections predznamenal novú dlhohrajúcu platňu, len druhú od začiatku existencie skupiny, ktorá debutovala v roku 2003 albumom Light. Novú hudbu potom vydala až po 15 rokoch a po dvoch kratších EP nahrávkach (Recovery, 2020 a Near You, 2021) teraz prišiel čas na druhý album. Kolekcia deviatich skladieb s názvom Splint vychádza 13. júna už tradične na značke Deadred Records.

Splint je podľa vlastných slov členov kapely Veneer zvukovo najprepracovanejšia nahrávka zo všetkých, na ktorých sa trio v zložení Pavol Hubinák, Dano Bihány a spevačka Habbiel doteraz podieľalo. Podobne ako na predchádzajúcom EP Near You (2021, Deadred) aj tu hrá prím elektronická produkcia napriek tomu, že obaja gitaristi do skladieb dodali veľa gitarových partov. Tie však nevystupujú do popredia, sú farbou zvuku zladené tak, aby pomáhali celku a v niektorých momentoch je ich ťažké vôbec dekódovať.

Vo výsledku je album veľmi pestrý nielen z hľadiska zvukového prejavu, ale aj žánrovo. "Nikdy sme si nad tým príliš nelámali hlavu a keď nám pri debutovom albume ľudia povedali, že hráme trip-hop, tak sme na to povedali: OK. Épečka Recovery a Near You zas niekto charakterizoval ako dream-pop a nám nevadilo ani toto. Som ale zvedavý, čo príde teraz, lebo keď vedľa postavím skladby Elections a Dragonfly, tak sa musím usmievať, pretože sme to rozhodne nikomu neuľahčili v hľadaní správneho pomenovania žánru," pobavene hovorí na margo žánrového zaradenia albumu Pavol Hubinák.

Za textami všetkých skladieb stojí opäť speváčka Habbiel. V niektorých skladbách sa snažila reflektovať vážne spoločenské témy, iné sú zase vyjadrením jej vnútorného Ja. "Momentom, ako sme začali spolu pracovať na novom albume, sa pre mňa opäť otvorili dvere, cez ktoré som vstúpila do sveta pocitov, myšlienok, spomienok a zážitkov. Veneer mi dáva úplnú voľnosť a s každým hudobným podkladom sa mi vynárali spomienky a pocity, ktoré som chcela zachytiť. Niektoré skladby sú veľmi osobné a niektoré popisujú, čo okolo seba vidím a vnímam. Moja mama mi raz povedala, ze naše skladby sa vedia prevŕtať do úplného vnútra človeka," vysvetľuje Habbiel.

Pavol Hubinák k tomu dodáva: "Nikdy predtým sme sa s Habbiel nerozprávali toľko o textoch. Už keď skladby vznikali, tak si ich spájala s nejakými udalosťami, ako napríklad mojou nespavosťou či rodičovstvom. Zväčša ide o veľmi osobné zážitky, ktoré však zažil každý z nás. Niekedy však nastala situácia, že sa skladba trochu pocitovo zmenila a text tak dostal úplne nový rozmer. To ma bavilo."

Členovia kapely prezrádzajú, že z pohľadu hľadania spoločného času bola táto nahrávka doposiaľ najnáročnejšia. "Splint sa rodil dlho a myslím, že práca na ňom bola pre nás mnohokrát dosť únavná a logisticky náročná. Napriek tomu považujem chvíle spoločne strávené tvorením a vylepšovaním našich hudobných nápadov za osviežujúce prestávky v hektike prácou nabitých dní. Budem nesmierne rád, ak sa nám energia, vložená do tohto diela, vráti pri jeho živej produkcii vo forme pozitívnej spätnej väzby," hovorí Dano Bihány.

Album bol kompletne nahratý v domácom štúdiu kapely, o jej produkciu a mix sa postaral Pavol Hubinák. Objavili sa na ňom aj dvaja hostia – Pavol Bartovic nahral klavír v skladbe ForgottenPeter Graus syntetizátor v skladbe Sleepless. Finálny zvuk dodal skladbám precíznym masteringom český majster zvuku Dan Václavek. Autorom umeleckých koláží na obale je známa slovenská výtvarníčka Lucia Tallová a jeho dizajn si vzal na starosť spriaznený hudobník a dizajnér Vlado Ďurajka.

Vypočujte si album Splint na Bandcampe:

Album Splint vychádza v limitovanej vinylovej edícii ako aj na všetkých streamovacích platformách a ako download na značke Deadred Records. Vydanie vinylu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Kapela nové skladby predstaví naživo v nasledujúcich týždňoch na týchto koncertoch:

  • 14. 6. – Pink Whale, Bratislava (+ SJU)
  • 3. 7. – Popo_FM, Rádio_FM, Bratislava
  • 6. 7. – Festival Vrbovské vetry, Vrbové
  • 20. 7. – Moment Club, Kanianka

Zdroj: Deadred Records (Hudba.sk edit)