Máme za sebou jeden z vrcholov festivalovej sezóny. Uplynulý týždeň patril hudobnej udalosti roka u našich južných susedov. Budapeštiansky Sziget potvrdil svoje miesto v silnej európskej konkurencii a pripísal si na svoje konto mimoriadne úspešný ročník. Rekordný počet návštevníkov neodradili ani extrémne horúčavy. Prečítajte si reportáž z druhej polovice festivalu.

Najväčší stredoeurópsky multižánrový festival bol tento rok pestrý nielen programovou ponukou, ale aj vďaka návštevníkom. Celotýždňový hudobný sviatok navštívilo najviac fanúšikov v jeho histórii - aspoň na jeden deň prišlo až 441-tisíc ľudí z 95 krajín sveta a vystúpili umelci z 50 štátov. Vypredané boli prvýkrát až tri zo siedmich festivalových dní.

Minuloročný úspech pritom primäl organizátorov zvýšiť kapacitu a tento rok sa na festival zmestilo až 90-tisíc návštevníkov denne. O prvé pokorenie zvýšenej kapacity sa postaral hneď v pondelok Robbie Williams. Nápisy "vypredané" svietili na festivalových pokladniach aj v piatok a v sobotu, kedy boli headlinermi Avicii, Kasabian, Kings of Leon či Major Lazer.

Prečítajte si: Kráľovná Szigetu: Strhujúca a živelná Florence Welch predviedla dokonalú šou

Úspešný ročník poznačila tragédia po jeho skončení

Na Ostrove slobody, ako sa najväčší dunajský ostrov v Budapešti počas konania festivalu nazýva, sa tento rok rozšírili príplatkové kempy aj do miest, kde sa v predchádzajúcich ročníkoch stanovalo zadarmo. Nájsť teda vhodné miesto pre stan bez príplatku nebolo vôbec jednoduché. Aj my sme mali čo robiť, aby sme sa niekde zložili. Mnohí návštevníci (stovky) stanovali aj v zakázaných častiach ostrova. To sa, žiaľ, stalo osudným pre mladého návštevníka z Nemecka, ktorý prišiel o život pri tragickej nehode, len pár hodín po oficiálnom konci festivalu.

Podľa publikovaných informácií bol príčinou nehody pád niekoľkých konárov stromu, ktoré nevydržali nápor dažďa z predchádzajúcej noci. Nešťastie hlboko zasiahlo aj samotných organizátorov, ktorí vyjadrili úprimnú sústrasť rodine a priateľom obete. Vyšetrovanie tohto incidentu momentálne prebieha, takže je potrebné počkať na jeho výsledky bez zbytočných špekulácií, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach.

Vyššia bezpečnosť pod pódiami a prehľadnejší areál

Festival v tomto roku privítal svojich obyvateľov v extrémne horúcom počasí. Situáciu zdanlivo uľahčovala Sziget Beach, kde sa vo vodách Dunaja dalo aspoň posedieť na brehu. Podľa usporiadateľov najmä z bezpečnostných dôvodov. Ostrov však ponúkal až príliž mnoho príležitostí a aktivít, ako užitočne stráviť čas, než sa len slniť. 

Po výmene na poste programového riaditeľa nastali zmeny aj v areáli. Plocha pred hlavným pódiom dostala bezpečnostné zábrany, ktoré rozdelili dav do štyroch sektorov. Efektné to bolo najmä pri vystúpení headlinerov. Masa tlačiacich sa ľudí sa tak rovnomerne rozdelila, čo ochránilo najmä najskalnejších fanúšikov v predných radoch. Celková kapacita plochy pred hlavným stageom vzrástla zo 40- asi na 60-tisíc ľudí. 

Na festivalovú mapu sa vrátila obľúbená Arena ponúkajúca elektronickú hudbu, pribudli aj nové pódiá ako Theatro and Dance stage alebo Classical stage, kde ste si vďaka sedacím vakom mohli vychutnať jazzové aj klasické vystúpenia hoc aj v polohe ležmo. Ostatné pódia sa výraznejšie nezmenili, no boli usporiadané do blokov, podla žánru prípadne charakteru aktivít. Logické a prehľadné usporiadanie, ktoré priniesol nový programový riaditeľ Kardos József, pomohlo mnohým návštevníkom ušetriť čas zbytočným blúdením po ostrove.

Sziget festival 2015 Zdroj: Dávid HankoPivo na žeriave so skvelým výhľadom na areál - viac fotografií

Ellie neočarila, Avicii sa postaral o najväčšiu párty

Popri hlavnom pódiu pútali najväčšiu pozornosť tradične najmä scény A38 a World Music stage. Práve na týchto miestach bolo možné objaviť zaujímavé kapely a zažiť prekvapujúce vystúpenia. O jedno z nich sa vo štvrtok postarala švajčiarska formácia Kadebostany. Kapela ponúkla energickejšie vystúpenie, než sľubovali ich videá na internete, čo fanúšikovia prijali s nadšením. Svoj originálny rukopis ukázali aj v coveri Crazy In Love od Beyoncé, po ktorom sa tancovačka pod pódiom rozbehla ešte viac.

Na hlavnom pódiu zase milo prekvapili The Ting Tings. So skladbami z ich novej štúdiovej nahrávky Super Critical (2014) potvrdili, že právom patria na najväčšie pódium (už v ostatných ročníkoch s prehľadom zapĺňali spomínaný veľkokapacitný stan A38). Setlist potešil novými skladbami ako Wrong Club alebo Do It Again, no najväčší ohlas mali pochopiteľne známe vypalovačky Shut Up And Let Me Go či That's Not My Name.

Vo výbornom svetle sa v A38 vo štvrtok predviedla vychádzajúca britská soul-popová hviezda Ella Eyre. Na to, že má iba 21 rokov, sa dá pokojne porovnávať aj so skúsenejšími kolegyňami. Z koncertu najviac zarezonovala skladba Waiting All Night, ktorú naspievala spolu s formáciou Rudimental. V setliste nevynechala aj ďalšie hitovky If I Go alebo Gravity. Publikum nabila pozitívnou energiou a postarala sa o príjemné prekvapenie.

Vo štvrtok vystúpila aj jej skúsenejšia kolegyňa, ktorej koncert mala byť večer na hlavnom pódiu vrcholom dňa. Ellie Goulding sa tiež postarala o prekvapenie, tentokrát však "papierový favorit" akosi neočaril. Po úvodnej skladbe zostávala energia akoby na pódiu, z Ellie šiel pocit, akoby niečo nebolo v poriadku, prípadne bola unavená z turné (tak ako pred pár rokmi v Bratislave). Všetky skladby síce odspievala technicky bezchybne, no niečo tomu na suverénne obhájenie pozície headlinerky chýbalo. Asi tretinu koncertu venovala pokojneším skladbám, počas ktorých si naštartovaný dav mohol vydýchnuť, otázne je, koľkí to naozaj ocenili. Na záver však hitparáda najväčších hitov ako I Need Your LoveBurn alebo záverečná Love Me Like You Do zmazala všetky nedokonalosti.


Popoludňajšie koncerty počas najväčších horúčav navštevovali na slnkom zaliatej ploche pod hlavným pódiom naozaj tí najskalnejší. Britská kráska z kapely Marina and the Diamonds, však dotiahla naozaj slušné publikum, ktorému sa odvďačila príjemnou popovou šou, ktorá neosloví iba tínedžerky. Tie síce v dave prevládali, no od začiatku až po koniec z nej išla taká charizma, že aj keby spievala na Sahare, fanúšikom by to asi nevadilo. Po vyčerpávajúcom pobyte na slnku človek privítal aj kryté scény, ktoré okrem tieňa poslúžili aj tým, že vystúpeniam pridali na komornejšej atmosfére.

Príkladom toho mal byť Jamie Woon, ktorý si pripravil ochutnávku zo svojho pripravovaného druhého albumu. Za štandardných okolností by mal stan A38 ponúkať pre jeho hudbu ideálne prostredie. Naneštastie nastavenie zvuku kvalitnému zážitku neprialo a basové frekvencie ľuďom v prvých radoch spôsobovali okrem bolesti zvukovodov aj skreslený zážitok (vpredu bola počuť iba basa a náznaky spevu). Tak sa pre skalných začalo hľadanie miesta, kde bol zvuk počúvateľnejší a bolo možné aj rozoznať, o akú pesničku vlastne ide. Mnohí však radšej odišli, čo atmosfére koncertu ubralo ešte viac. Jamie pritom spieval ako z cédečka a kapela hrala miestami príjemne jazzovo, takže za iných okolností to mohol byť koncert večera. Snáď nabudúce.

Koncept masových párty pod holým nebom na hlavnom pódiu sa po roku 2014 celkom ujal. S pôsobivým zvukovým výkonom obrovského pódia, podporeným svetelnými efektami, šľahajúcimi ohňami a sem tam aj konfetami, je táto masovka takmer odsúdená na úspech. O piatkové vyvrcholenie sa postaral Avicii, ktorý popri Robbiem Williamsovi prilákal asi najväčší dav, aký sa pred hlavným pódiom za celý týždeň stretol. Ponúkol prekvapivo pestrý set, neboli to ani zďaleka len mainstreamové skladby ako cez "kopirák", takže väčšina Szigeťanov sa bavila až do konca.

Sziget festival 2015 Zdroj: Dávid HankoSlovenské vlajky bolo vidieť častejšie ako minulé roky

Slováci na Szigete a divočina počas koncertu Limp Bizkit

Čaro Ostrova slobody začína objavovať čoraz viac Slovákov. Doposiaľ sme za štyri roky na festivale nikdy nestretli viac krajanov ako tento rok. Naše vlajky sa aj častejšie objavovali v dave pred hlavným pódiom a v stanovom mestečku sa snáď v každej časti ostrova ozývala slovenčina. Je to príjemný pocit stretnúť toľko krajanov, porozprávať sa, či vymeniť si dojmy z vystúpení. Z rozhovorov vyplynulo, že slovenských fanúšikov najviac prekvapilo množstvo prachu, ktorého bolo tento roku naozaj všade dosť a na ktorý na našich festivaloch nie sme zvyknutí. Možno by pomohlo častejšie pokropiť hlavné ťahy na ostrove, na rozdiel od minuloročného blata to však bola zanedbateľná drobnosť.

Teší nás aj účasť slovenskej kapely Frequency, ktorá sa v piatok predstavila na jednom z menších pódií, druhým tohtoročným zástupcom slovenskej scény bol v stredu v noci Jimmy Pé. Nezabudnuteľným vystúpením sa blisol u nás tiež dobre známy Goran Bregovič so svojím Wedding and Funeral Bandom. Ponúkol úprimnú a nefalšovanú balkánsku veselicu, spokojnejší tancujúci dav a viac úsmevov sme okolo seba tento rok nevideli ani na koncertoch najväčších hviezd. Nechýbala ani legendárna skladba Kalashnikov, ktorou reprezentant bývalej Juhoslávie uzavrel svoje famózne vystúpenie.

Goran Bregovič, Sziget festival 2015 Zdroj: Dávid HankoGoran Bregovič na Szigete 2015 - pozrite si celý fotogreport Dávida Hanka

V nedeľnom programe zaujal nováčik na britskej scéne, Kwabs. Spevák bol koncom minulého roka nominovaný vo výbere BBC Sound of 2015 a o úspešnom smerovaní napovedá aj spolupráca so známou elektronickou dvojkou Disclosure, pre ktorú naspieval najnovší singel Willing & Able. Príjemné soulovo-popové vystúpenie s jeho typickými "tanečkami" bolo príjemným naladením na večerných headlinerov.

Hlavná hviezda nedele Limp Bizkit okrem hudobného zážitku niektorým priniesla aj pamiatku do konca života. Počas koncertu totiž musela viackrát zasahovať záchranná služba. Nepomohli ani zábrany, ktoré eliminujú možnosť vytvorenia veľkého mosh pitu, chuť a nasadenie fanúšikov v "kotli" boli silnejšie. Výsledkom boli minimálne dve zlomené nohy, niekoľko odrenín a množstvo vyvedených fanúšikov spred hlavného pódia. Divokú atmosféru na koncerte amerických nu metalistov si maximálne užívali aj tí, ktorí sa radšej postavili do bezpečnej vzdialenosti. Frontman Fred Durst si publikum získal hneď prvou skladbou Rollin' (Air Raid Vehicle), ktorá v júni na bratislavskom koncerte zaznela až takmer na konci. Okrem nezastaviteľného lídra zaujal aj gitarista Wes Borland s nevšedným kostýmom, ktorý dal celému vystúpeniu špecifický náboj. Podobne som sa cítil na The Prodigy v roku 2014.


Po ich vystúpení nasledovala záverečná párty, ktorej hlavný protagonista Martin Garrix prišiel, zahral, vytrénoval dav skákaním a hlavne zabavil. "Ruky hore a skákať" bolo akési nepísané heslo jeho vystúpenia, ktoré ukončilo program na hlavnom pódiu. Špeciálne svetelné efekty, lasery, a 20-tisíc svietiacich trubíc v rukách fanúšikov pozdvihli túto diskotékovú masovku na nezabudnuteľný zážitok. Celú záverečnú šou zakončil veľkolepý ohňostroj a pár sekúnd po jeho odznení aj dážď. Ten sprevádzal celú záverečnú festivalovú noc, takže sa fanúšikovia opäť raz ocenili kryté scény.

Organizátori už oznámili aj dátum nasledujúceho ročníka - uskutoční sa od 10. do 17. augusta 2016. Pôjde teda po rokoch o návrat k pôvodnému konceptu, ktorým bolo konanie festivalu od stredy do stredy. To by mohlo organizátorom pomôcť prilákať ešte viac veľkých mien v závere festivalu, keďže práve na začiatku a v strede týždňa má väčšina interpretov počas festivalovej sezóny voľno.

TIP: Pozrite si fotoreport Martiny Mlčúchovej z prvých troch dní

Martin Garrix, Sziget festival 2015 Zdroj: Dávid HankoZáverečný ohňostroj po vystúpení Martina Garrixa

Autor: Martin Laškovský
Foto: Dávid Hanko