Uplynulý víkend sa v lokalite prešovskej Delne konal jubilejný 10. ročník Dobrého festivalu. Atmosféru osláv výraznejšie ovplyvnilo iba počasie. Fanúšikom festivalovej zábavy však neubralo na nálade a v slušnom počte prišli podporiť domáce aj zahraničné kapely.
Organizátori v tomto roku priniesli viacero noviniek. Program pri príležitosti prvého veľkého jubilea rozšírili na tri dni, pričom sa nešetrilo ani na zvučných menách. Bohatý sprievodný program zase vyplnil čas v čakaní na obľúbených interpretov.
Open air verzus počasie
Organizátorom zámer otvoriť priestor väčšiemu počtu návštevníkov prekazilo počasie. Všetky hlavné scény boli pod holým nebom (tanečná aréna bola čiastočne krytá), čo oproti ostatným ročníkom spôsobilo, že počas hustého dažďa sa v piatok návštevníci v dostatočnom množstve nemali kde skryť, a preto niektorí zvolili radšej odchod domov.
Tí, čo sa pripravili, alebo im dážď neprekážal, mali možnosť vychutnať v exkluzívnej koncertnej premiére skladbu Hej, Sokoly! od IMT Smile a Kandráčovcov. Koncert sa začal o niekoľko minúť neskôr práve kvôli silnému lejaku. Tí najskalnejší si tak (v stále hustom daždi) mohli vychutnať bohatý repertoár ľudovej hudby Kandráčovcov. Počasie ovplyvniť nemožno, no počtu dáždnikov v dave, ktoré sú štandardne na festivaloch z dôvodu bezpečnosti zakázané, by snáď lepšou kontrolou zabrániť šlo.
Prečítajte si: IMT Smile a Ondrej Kandráč ovládli slovenský Youtube už pred zverejnením klipu
Piatkový večer patril na tanečnej scéne zmesi reggae, hip-hopu a drum&bassu. O najletnešiu atmosféru sa postarala, i keď stále za sychravého počasia, pozitívne naladená N3O Akustika. Nefalšované karibské rytmy v kombinácii so slovenským folklórom s presahmi k world music boli tým ideálnym balzamom na uzimenú dušu. Neskôr prevzal rozbehnutý dav Branči Kováč alias Vec a tanečný stage pokračoval v rytme drum&bassu až do rána.
Druhé najväčšie pódium, ktoré v minulosti zvyklo byť kryté, prinieslo vyžitie najmä pre fanúšikov rockovej hudby. Najviac fanúšikov prilákali kapely Slobodná Európa a Zóna A, večerný program zakončili The Paranoid. Prekvapením večera bolo vystúpenie Grahama Candyho, ktorý prekonal na hlavnom pódiu svojou tanečnou šou všetky očakávania. Na celom festivale nebolo vidno takto roztancovaný dav, ako práve počas vystúpenia tohto novozélandského objavu.
Silnejšia sobota priniesla viacero vrcholov
V druhý festivalový deň bolo počasie o čosi lepšie a aj silnejší lineup sa podpísal pod vyššiu návštevnosť. Opäť tak platilo nepísané pravidlo, že v deň, kedy v programe svieti koncert IMT Smile, prídu domáci priaznivci kapelu podporiť v najväčšom počte. Pestrosť programu počas dennej časti programu tradične dotvárali aj Dobrí bojovníci s ukážkami bojových umení, rôzne cvičenia či Zumba. Nápojové a gastro centrá dostatočne pokryli potreby návštevníkov, niektorým chýbal prenosný bankomat, prípadne možnosť platby kartou, čo už aj na iných väčších festivaloch začína byť štandardom.
Kapely Dereš, Živá Voda, ale aj Sima Martausová rozohriali návštevníkov na vystúpenia večerných headlinerov. Prešovský rodák Peter Nagy predstavil výber skladieb, ktoré stále poznajú všetky generácie. Spevák nezostal svojej povesti nič dlžný, keď si pri ohlásení skladby Krásny zadok pomohol vtipom (Ako sa povie po rusky pornoherec? Kanec filma). Celkovo možno jeho koncert opísať ako príjemné spomínanie na legendárne hity, pri ktorých si mnohí spomínali na mladosť a so slovami pesničiek na perách si zacestovali časom.
Úplne inú atmosféru priniesla na Delňu brazílska metalová ikona Sepultura, ktorej koncert bol doslova pekelnou jazdou. Zvukovo-svetelná smršť nadchla určite aj množstvo takých, ktorí sa medzi priaznivcov tvrdých gitár neradia. Sila zvuku a energia, ktorá išla z pódia, bola jednoducho dychberúca. Prešovská zastávka v rámci aktuálneho turné k albumu Machine Messiah (2017) priniesla okrem klasických kúskov ako Desperate Cry, Territory, Ratamahatta a Roots Bloody Roots najmä skladby zo 14. štúdiovej nahrávky. Líder Derrick Green vtiahol svojím energickým prejavom nielen ľudí v predných radách. Spokojná kapela (pochválila sa fotkou na sociálnej sieti) a spokojní fanúšikovia, to je presne tá chémia, ktorá na festivaloch robí z koncertov skutočné zážitky.
Silné emócie a najväčší dav mal aj tento rok koncert IMT Smile na hlavnom pódiu. To tento rok dostalo meno na počesť zosnulého kolegu a spoluorganizátora Dobrého festivalu, Richarda Hympána (pódium Dobrá hudba Richarda Hympána). Počas koncertu mu venoval Ivan Tásler nielen spomienku a potlesk publika, ale i skladbu Niekto ako kráľ, tentokrát bez zmeneného aranžmánu. Na veľkoplošnej stene boli premietané spoločné fotky, čo dalo vystúpeniu ešte emotívnejší náboj. Nechýbali obľúbené skladby ako Tajné milovanie či piesne z albumu Valec, no ak niekto čakal opäť nastupujúci hit Hej Sokoly!, ten druhýkrát pred väčším davom neodznel.
Aj sobotný večer však priniesol jedno netradičné, no očakávané spojenie. V tanečnej aréne sa v spoločnom vystúpení predstavili Peter Bič Project a anglický hudobník Paul Spencer alias Dario G. Začínajúci dážď síce opäť preriedil návštevníkov, ale v dostatočnom množstve prišli podporiť hviezdy v tanečnej aréne. V ich spoločnom sete odzneli aj jeho známe skladby ako Sunchyme (1997), Dream To Me (2001) alebo Carnaval de Paris (1998). Následne sa Dario G na tom istom pódiu predstavil aj v samostatnom sete.
Nedeľa v réžii LP a Davida Hasselhoffa
Tretí programový deň taktiež ponúkol okrem headlinerov aj skvosty, ktoré v našich končinách len tak nevidieť. Xindl X a Čechomor predviedli skvelé koncerty, no vačšina návštevníkov si príchod nechala až na večerné koncerty hviezd, ktoré boli jednoznačnými ťahákmi. V dave bolo mnoho transparentov, kvôli speváčke LP dokonca pricestovali mnohí aj zo západného Slovenska a z Česka. Laura Pergolizzi niektorým dokonca splnila sen a darovala podpis-kartu alebo sa ochotne fotila v zákulisí.
Aj mimo objektívov sršala dobrou náladou a "obyčajnou človečinou". O tom, že jej fanklub neustále narastá, niet pochýb, pretože je len niekoľko interpretov, ktorí vás dokážu fascinovať samotným hlasovým prejavom. Súhra speváckeho talentu s tým pesničkárskym jej predpovedá sľubnú a najmä dlhotrvajúcu kariéru. Podobne ako Sia Furler má na konte autorstvo známych skladieb pre hviezdy ako Rihanna, Christina Aguilera alebo Backstreet Boys. V Prešove odzneli všetky jej zásadné hity ako Tightrope, When We're High, Other People a na samotný záver neodmysliteľná a prelomová Lost on You. Definitívne jeden z najlepších koncertov tohto ročníka.
Záver programu scény Dobrá hudba Richarda Hympána patril filmovej megahviezde Davidovi Hasselhoffovi. Herec už na Slovensku vystupoval na retro párty v Orechovej Potôni, kde zožal celkom pozitívne reakcie. Podobne to vzali aj Prešovčania, ktorí odľahčenie na záver festivalu prijali s nadšením. Na rozdiel od iného slávneho spievajúceho herca Stevena Seagala (vystúpil na Dobrom Festivale v roku 2014), je David skutočný šoumen, takže okrem toho, že si mnohí prišli obzrieť slávnu celebritu, sa na tom dalo aj zabaviť. Z vystúpenia sa tešil aj samotný spevák, ktorý svoju tvorbu a ohlasy k nej berie tiež s rezervou. "Som šťastný už len preto, že moju hudbu vôbec poznáte a že sa bavíte," priznal skromne.
Celkovo možno narodeninovú oslavu najväčšieho festivalu na východnom Slovensku hodnotiť len v dobrom. Organizátori aj v tomto ročníku dokázai, že vedia prekvapiť a priniesť na východ originálny hudobný mix, v ktorom si môže každý nájsť to svoje. Dobrý festival má po desiatich rokoch svoje stabilné miesto na festivalovej mape Slovenska a verím, že ho bude upevňovať aj v nasledujúcich ročníkoch.
Autor a video: Martin Laškovský
Foto: Pavol Dráb (titulná fotografia LP)