Keď prišla z redakcie ponuka ísť sa pozrieť na akciu nazvanú Jašenie, mal som zmiešané pocity. Dom kultúry Zrkadlový háj v Petržalke, ktorý sa mi spája so živými koncertmi, prípadne akciami pre dôchodcov? Dvojhodinová dídžejská akcia na spôsob Boiler Roomu? Obavy boli úplne zbytočné, aj keď je pravda, že cieľovkou sú skôr mladšie ročníky. Jašenie je organizačne aj hudobne výborne zvládnutá akcia s originálnym konceptom, vďaka ktorému môžete ísť na na druhý deň s kľudným srdcom za pracovnými povinnosťami.

Išlo už o piatu edíciu eventu s týmto názvom, pričom dramaturgia je jednoduchá. Počas dvoch hodín odohrajú hodinové sety dvaja dídžeji a celá akcia trvá striktne do 23:00. Zrkadlový háj sa v utorok 18. mája o 21:00 premenil na nočný priestor plný dymu, mladých ľudí a logicky rozmiestnených barov, pričom v hlavnej sále bol pod dvojradovým pódiovým sedením umiestnený hrací pult, nad ktorým sa vynímal vkusný štvorcovo-lichobežníkový light design. Samozrejmosťou boli masívne repráky a skvelý dunivý zvuk, aký si žáner jednoducho vyžaduje.

Young Aesthete, Jašenie v Klube Za zrkadlom, 18.6. Zdroj: Erik Zeman, IG: @onogodd

Ako prvý hral hostiteľ a zakladateľ Jašenia Matej Herceg alias Young Aesthete (oboch dídžejov som videl live prvýkrát), ktorého môžete poznať aj ako člena skupiny Tolstoys. Milo ma prekvapil už úvodným príhovorom, ktorým všetkých privítal a zdôraznil, že si praje, aby sa všetci cítili bezpečne a ako doma. Poukázal aj na prítomnosť zdravotníkov (ktorí v istých momentoch dokonca trsali!) a hasičov a za pomalých úvodných hymnických tónov odpálil svoj set plný tanečných beatov v žánroch UK garage, trap a house.

S mníšskym zostrihom, výraznými okrúhlymi brýlkami a oblečený v akejsi variácii na indiánske pončo s úsmevom na tvári makal vynikajúco. Perfektné bolo, že sám bol značne pohyblivý a dokázal svoju vnútornú dynamiku posunúť všetkým naokolo. Určite výborný zjav, odporúčam.

Young Aesthete, Jašenie v Klube Za zrkadlom, 18.6. Zdroj: Erik Zeman, IG: @onogodd

Hosťom večera bol tentokrát Vi3e, známe meno bratislavskej klubovej scény aj Rádia_FM. Jeho drsná elektronika večer eskalovala ďalej a taktiež ponúkol premyslený set i dobrú prácu s publikom. A to musím tiež pochváliť. Tancuchtiví, ale nepreexponovaní ľudia, ktorí sa prišli baviť, a pritom si vzájomne neprekážať.

Aj keď "jašiť sa" má slovníkovo význam správať sa nerozumne či vystrájať, toto bola jeho mild verzia, v ktorej je bláznenie sa a užívanie si prítomného momentu s kvalitnou tanečnou hudbou absolútne možné aj bez nutnosti stráviť v klube hodiny a nechať na bare trojcifernú sumu.

Vi3e, Jašenie v Klube Za zrkadlom, 18.6.2024 Zdroj: Erik Zeman, IG: @onogodd

Jašenie je ideálnou párty pre tých, ktorí sa chcú zabaviť intenzívne ale s mierou. Blízky kontakt performera a publika výnimočnosť zážitku len podčiarkuje, rovnako tak aj nízka frekvencia akcií (Jašenie môžete zažiť len párkrát do roka) a ich kočovný charakter. Zatiaľ každé z piatich vydaní sa konalo na inom mieste s jedinečnou atmosférou.

Presvedčiť sa o tom môžete okrem osobnej návštevy niektorej z budúcich vydaní aj na Youtube kanáli Jašenia, kde nájdete profesionálne natočené záznamy z predchádzajúcich edícií. Zatiaľ posledné zverejnené video ukazuje, ako hral Young Aesthete v januári v Pražiarni Jungle na Jašení 4. Hosťom bol Jimmy Pé, ktorý sa touto akciou aj za účasti svojich rodičov lúčil pred odchodom do Indie. Video s jeho setom bude zverejnené čoskoro, neskôr vyjdú aj záznamy z utorkového Jašenia 5.

Vi3e, Jašenie v Klube Za zrkadlom, 18.6.2024 Zdroj: Erik Zeman, IG: @onogodd

Jašenie v Klube Za zrkadlom, 18.6.2024 Zdroj: Erik Zeman, IG: @onogodd

Pozrite si viac fotiek z Jašenia 4

Autor: Michal Húska

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.