Čoraz častejšie máme možnosť už aj na Slovensku vidieť výnimočné kultúrne predstavenia, ku ktorým sa oplatí vrátiť aj opakovane. Emócie, ktoré zanechávajú v ľuďoch, bývajú totiž príliš silné a odznievajú len postupne. Vďaka siedmim septembrovým vystúpeniam Cirque du Soleil počas štyroch dní v našom hlavnom meste možno práve cítite niečo podobne hlboké.

Ak patríte k fanúšikom akrobatického umenia v jeho plnej kráse, o Cirque du Soleil ste určite počuli. Zoskupenie založil ešte v roku 1984 bývalý pouličný umelec Guy Laliberté. Tento Kanaďan sa narodil 2. septembra 1959 v Québecu. Po tom, ako ho rodičia vzali v detstve prvýkrát do cirkusu, bolo o jeho ďalšom smerovaní rozhodnuté. Guy videl svoju budúcnosť od tohto momentu veľmi zreteľne.

Počas základnej a strednej školy začal s organizovaním menších artistických vystúpení a po ukončení štúdia odišiel ako osemnásťročný z domu. Živil sa ako pouličný umelec, pričom netrvalo dlho a pripojil sa k skupinke umelcov s rovnakou vášňou. Cestoval s nimi po rôznych krajinách a po návrate do rodného mesta sa zoznámil s ďalšími umelcami z brandže. V roku 1984 založil cirkus Cirque du Soleil (Cirkus Slnka). Zaujímavé je, že pôvodne malo ísť o ročný putovný projekt, ktorý bol financovaný z grantovej podpory kanadskej vlády. Už od začiatku išlo o jeden z prvých cirkusov bez zvierat, a platí to dodnes.

Cirque du Soleil, Corteo v Bratislave, 15.9.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Prečo ho ľudia milujú?

Cirque du Soleil je unikátnym spojením cirkusu, akrobacie i tanečného predstavenia so živým hudobným doprovodom a divadelnými prvkami. Dalo by sa povedať, že ide o viacúrovňovú inscenáciu, ktorá zachytáva veľkoleposť ľudskej ohybnosti, šikovnosti, obratnosti a kreativity.

Minulý týždeň, od 15. do 18. septembra, zoskupenie Cirque du Soleil predviedlo v Bratislave jednu zo svojich najospevovanejších šou Corteo. Zaplnený štadión Ondreja Nepelu počas každého z vystúpení bol jasným dôkazom toho, že celosvetovo uznávané teleso má aj u nás silnú fanúšikovskú základňu. Medzi divákmi, ktorí sedeli na tribúnach po oboch stranách unikátneho pódia, boli zastúpené všetky vekové kategórie. Nečudo, veď Cirque du Soleil je nebeskou oslavou života, ktorá strhne svojou atmosférou všetkých, vrátane tých najmenších.

Cirque du Soleil v Bratislave: Pozrite si veľký fotoreport zo šou a zákulisia Corteo

Cirque du Soleil, Corteo v Bratislave, 15.9.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Rozpačitý úvod? Ale kdeže!

Premisa klauna Maura, ktorý sleduje svoj vlastný pohreb, sa nemusí zdať ideálnym východiskovým bodom pre brilantné cirkusové predstavenie, no melanchólia sa v Corteo rýchlo mení na oslavu. Výsledkom je nádherná, surrealistická vizuálna hostina: účinkujúci sa hojdajú na rozmerných lustroch, vznášajú sa na obrovských balónoch, skáču na otočných skákacích posteliach, s čím sa veľmi ľahko stotožní každé dieťa, jazdia na bicykloch vo vzduchu, kotúľajú sa na kolesách a predvádzajú "šialené" akrobatické kúsky, pri sledovaní ktorých tuhne krv v žilách.

Atmosféru celej šou výrazne dotvára nádherná hudba hraná naživo muzikantmi v klaunských prevlekoch, ktorých ste si mohli z oboch strán hľadiska všimnúť v rohoch pódia. Hráči na dychové nástroje či pochodujúci bubeníci sa však niekoľkokrát objavili aj priamo uprostred scény.

Cirque du Soleil, Corteo v Bratislave, 15.9.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Apropo, vedeli ste, že?

•  
Corteo je talianske označenie pre poslednú púť, sprievod a popri francúzštine a španielčine sa mnohé texty v predstavení spievajú v taliančine.
•  Obsadenie zahŕňa približne 62 postáv, pričom ústrednými postavami sú klauni, z ktorých každý predstavuje Maurove spomienky.
•  Tím predstavenia Corteo tvorí niekoľko stovák pracovníkov – od tvorcov predstavenia, produkcie, režisérov, scenáristov, kostymérov, hudobných tvorcov, trénerov, choreografov, technického zabezpečenia až po artistov a mnohých ďalších profesionálov.
•  Desiatky členov produkcie pracujú na príprave šou v každom meste už niekoľko dní pred premiérou predstavenia. Výstavba pódia v Bratislave trvala dva dni, techniku a vybavenie k nám priviezlo 25 kamiónov.
•  Cirkus má vlastné dielne na kostýmy a taktiež vlastnú školu pre akrobatov.
•  Pre Cirque du Soleil dnes preň pracuje zhruba 4000 ľudí z takmer 50 krajín sveta.
•  Guy Laliberté si vďaka svojmu celoživotnému dielu výrazne prilepšil. Jeho osobný majetok sa odhaduje na 1,2 miliárd amerických dolárov.

Cirque du Soleil, Corteo v Bratislave, 15.9.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Aký je život akrobata v Corteo?

Nielen túto otázku sme mali možnosť položiť tomu najpovolanejšiemu – na naše otázky odpovedal artista Frederic Umali.

Aké to je byť súčasťou Cirque du Soleil?

Bola to, a dodnes je, moja vysnívaná práca, odkedy som začal pre spoločnosť pracovať v roku 2004. Účinkoval som v mnohých inscenáciách a umelecky dozrieval. Postupne som sa naučil využiť všetky doterajšie skúsenosti. Cirque du Soleil je životný štýl. Je to život plný výziev, no ani náročnejšie momenty nikdy nepresiahnu pozitívne skúsenosti a krásnych ľudí, ktorých som počas mojej životnej púte stretol a s ktorými som nadviazal priateľstvá.

Kto je najmladším vystupujúcim v Cirque du Soleil?

Máme dvoch akrobatických umelcov vo veku 25 rokov. Naopak, najstarší umelec v Corteo čoskoro oslávi 63 rokov. Nechám vás hádať, kto to je. (úsmev)

Ako často vystupujete?

Na Corteo mám v priemere 6-8 predstavení za týždeň. Niekedy 10.

Kde účinkujúci v Cirque du Soleil trénujú?

Umelci zo šou Corteo zvyčajne trénujú na mieste v aréne. Máme pridelené etapové časy, ako aj niektoré pásma, kde je nám umožnené trénovať v zákulisí. Tam využívame kardio a posilňovacie zariadenia, s ktorými cestujeme.

Aká je najväčšia výzva, ktorej dnes Cirque du Soleil čelí?

Podľa môjho osobného názoru ostáva jednou z najväčších výziev súčasnosti koronavírus. Nie je úplne preč. Ak ho dostaneme, v rámci našich prepracovaných predstavení dokáže spôsobiť veľké problémy.

Ako vidíš progres gymnastiky a akrobatického umenia v budúcich rokoch?

Verím, že gymnasti vo všeobecnosti budú mať vždy dobrú príležitosť pracovať v cirkusovom umení. Ženy gymnastky sú obzvlášť prispôsobivé na učenie sa rôznych cirkusových disciplín. Ich sila a ladnosť pohybov sú pre túto profesiu mimoriadne cennou devízou.

Cirque du Soleil, Corteo v Bratislave, 15.9.2022 Zdroj: Martina MlčúchováCirque du Soleil, Corteo v Bratislave, 15.9.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
Viac fotografií zo šou a zákulisia Corteo nájdete v galérii


Autorka: Danka Šoporová