Nestáva sa to až tak často, že by na východ zavítali hudobné špičky zo zahraničia. No keď už to príde, je to veľká hudobná udalosť. Takou rozhodne bolo i utorkové vystúpenie svetoznámeho amerického gitaristu a multiinštrumentalistu Al Di Meolu v košickom Spoločenskom pavilóne.

Al Di Meola má na konte viac ako 20 vlastných albumov a spolupráce s takými hviezdami, ako sú Phil Collins, Carlos Santana, Herbie Hancock, Stevie Wonder, Les Paul, John McLaughlin, Jimmy Page, Steve Vai či Frank Zappa. Nepochybne teda patrí k legendám svetovej hudby, aj keď jeho tvorba, určená pre ozajstných hudobných fajnšmekrov, nemá taký zásah, aby v akustickej podobe so svojimi koncertmi vypredával veľké haly.

Na Slovensku odohral v polovici októbra dve vystúpenia, najskôr v nedeľu (15.10.) v klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom a potom o dva dni neskôr v Košiciach. Boli to poradí len druhý a štvrtý koncert (v pondelok hral ešte v Brne) v rámci jesennej časti turné World Sinfonia Tour s podtitulom "Music of Di Meola, Piazzolla & Lennon-McCartney". V Spoločenskom pavilóne sa medzi fanúšikmi v hľadisku zišli aj muzikanti z celého východu. V sále s kapacitou asi 400 miest zostalo len zopár voľných stoličiek. Avizovaný program mal mať komorný charakter, čomu odpovedalo pódium i svetlá.

Al Di Meola v Košiciach, 17.10.2017 Zdroj: Peter Guspan

Gitarová búrka od prvých minút

Krátko po ôsmej sa objavil hudobník, ktorý je viacnásobným nositeľom ocenenia Najlepší jazzový gitarista, udeľovaného prestížnym magazínom Guitar Player. Spolu s ním prišli i jeho dlhoroční európski súputníci, taliansky gitarista Peo Alfonsi a maďarský bubeník Péter Kaszás. Hneď od začiatku spustili hurikán klasických gitár kombinovaných so skreslením a gitarovým syntezátorom. Vďaka tomu znela sýta koláž najrôznejších tónov inšpirovaná španielskym ohňom, talianskym temperamentom, americkým nadhľadom a ďalšími prvkami ako sú nuevo tango a rôzne vplyvy world music.

Di Meola predviedol nielen dokonalú techniku, ktorou disponuje aj vďaka štúdiu na najprestížnejšej hudobnej škole Berklee College of Music v Bostone, ale tiež neskutočnú invenciu, pre ktorú sa stal už v 19 rokoch spoluhráčom jedného z najlepších jazzových muzikantov Chicka Coreu. Košický program obsahoval prierez gitaristovej tvorby, no zazneli aj pripravované skladby z nového albumu Opus, ktorý by mal vyjsť v januári 2018.

Do setlistu zaradil i kompozície, ktoré vznikli ako pocta veľkým skladateľom. Napríklad Cinema Paradiso, ktorá je inšpirovaná hudbou k rovnomennému filmu od Ennia Morriconeho, alebo Cafe 1930, ktorej autorom bol fenomenálny tvorca štýlu nuevo tango Astor Piazzolla. Z dielne The Beatles ako prvá zaznela skladba Because z albumu Abbey Road (1969).

Al Di Meola v Košiciach, 17.10.2017 Zdroj: Peter Guspan

Na záver hity aj autogramiáda s fotením 

Koncert trval viac ako dve hodiny s krátkou prestávkou. Di Meola v ňom priniesol šialené emócie, dynamicky sa striedajúce s nádhernými pokojnými pasážami. V sólach poskytol celú škálu famóznych behov a precítených tónov. Zaujímavo znel koncept rytmiky, ktorá nešla nonstop. Jej úlohou bolo šperkovať niektoré skladby a dodávať im ten správny drive. Tieto piesne gitarista hráva aj s celým bandom obsahujúcim sláčiky, akordeón, či dychy. Komornejšia koncepcia však znela aj napriek oklieštenej zostave zaujímavo.

V závere diváci hudobníkov odmenili veľkým standing ovation, po ktorom v prídavku ponúkol jednu z najkrajších balád z dielne Lennona a McCartneyho She's Leaving. A tiež jednu z svojich najznámejších skladieb Mediterranean Sundance, ktorú hrával i s legendárnym španielskym gitaristom Paco De Lucíom. Táto skladba si u publika vyslúžila ďalšie standing ovation, ktoré dalo bodku za koncertom.

Di Meola sa však medzi fanúšikov vrátil - záujemcom ešte takmer pol hodinu po koncerte ochotne podpisoval svoje CD a bol im k dispozícii na spoločné fotenie. Aj tento detail ukazuje pokoru a veľkosť tohto skvelého umelca, ktorý ponúkol prítomným divákom neopakovateľný zážitok. Po stretnutiach s fanúšikmi si našiel čas aj na krátky exkluzívny rozhovor pre Hudba.sk.

Al Di Meola v Košiciach, 17.10.2017 Zdroj: Peter Guspan

Krásne melódie sú dôvodom, prečo ľudia majú radi hudbu

Aké sú vaše pocity po dnešnom košickom koncerte?

Publikum bolo úžasné, bol to dobrý koncert.

V Košiciach ste, predpokladám, prvýkrát?

Áno, všetky tri mestá, ktoré sme tento týždeň navštívili (Nové Mesto nad Váhom, Brno, Košice, pozn. red.), boli premiérové, doteraz som o nich nepočul.

Vaše turné sa volá "Music of Di Meola, Piazzolla & Lennon–Mc Cartney". Ako tieto hudobné osobnosti ovplyvnili Vašu hudbu resp. vzťah k hudbe?

Myslím že môj zmysel a láska pre melódiu vznikla vďaka Beatles. Jednoduché, ale krásne melódie. V čase dospievania som sa posunul k fusion a jazzu a viac komplexnejšej hudbe. Ale som rád, že ma ovplyvnila pop music ako Beatles alebo Simon and Garfunkel. Ich piesne sú stále úžasné. Melódie sú drahokamami. A práve takéto krásne melódie sú dôvodom, prečo ľudia majú radi hudbu. Nebudete predsa sedieť a počúvať celý večer sóla a improvizácie.

A čo Piazzollove argentínske tango?

Mám rád jeho prácu. Je to iné ako Beatles. Tí sú melodickí a prevažne jednoduchí. Piazzolla je komplexný, ale tiež sa dotkne vášho srdca. Je to intelektuálne, ale tiež veľmi emotívne.

Vystriedali ste počas svojej muzikantskej kariéry mnoho hudobných štýlov. Ktorý je Vášmu srdcu najbližší?

Som otvorený akémukoľvek štýlu, nepreferujem žiadny viac ako iné. Rád spájam jazz, klasiku, world music, nuevo tango. A dávam ich do zvuku, ktorý sa mi páči.

Akú hudbu momentálne počúvate?

Veľa počúvam to, čo práve komponujem. Keďže dokončujem album, tak to počúvam, doma či v aute. A z iných Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Keď to počúvate, je to úžasné aj po 50 rokoch. Je až nepochopiteľné, že to bolo vytvorené v ich veľmi mladom veku (členovia kapely mali okolo 25 rokov, pozn. red.).

Al Di Meola v Košiciach, 17.10.2017 Zdroj: Peter GuspanPozrite si celý fotoreport z koncertu

Okrem komorných projektov, ako je tento, ste mali aj viac veľkých projektov. Čo Vás láka viac?

Som vcelku spokojný s poslednými projektami. Ale možno by som rád viac spolupracoval so symfonickými orchestrami. To by bolo zaujímavé. Alternujem medzi akustickou kapelou tu v Európe a elektrickou v Spojených štátoch. Čiže mám dva rôzne formáty - moja hudba z mladosti s elektrickými gitarami a táto akustická.

Komponujete a hráte veľa podľa nôt. Je tam stále priestor na improvizáciu?

To je tá mágia, že neviete, čo je plánované a čo je improvizácia. Sú pasáže, ktoré sú písané, hráme ich tak. Ale máme aj sólové party, kde sa dá improvizovať. Daná je základná harmónia. To je ten jazzový element.

Vo Vašej európskej zostave hrá s Vami výborný maďarský bubeník Péter Kaszás (spolupracujú od roku 2009, predtým vystupoval s americkým vibrafonistom Mikeom Mainierim, pozn. red.). Ako ste na neho narazili?

Mal som nejaké projekty v Maďarsku a vystupoval tam s veľmi známymi umelcami. Páčil sa mi štýl, ako hrá.

V rámci tohto európskeho turné máte v mesiacoch október a november 20 koncertov. Hrávate veľa aj v Amerike a na ďalších kontinentoch. Neunavuje Vás takéto tempo? 

Momentálne som veľmi unavený. Boli teraz tri koncerty za sebou. Do Košíc sme sa presúvali z Brna na dvakrát – večer šesť hodín autom a dnes ďalšie tri hodiny. A o 5:30 letím z Budapešti do Miami cez Mníchov. O týždeň sa vraciam späť a pokračujeme mesiac a pol v ďalších krajinách Európy.

Pripravujete niečo zaujímavé pre fanúšikov okrem nového CD v januári?

Áno, po tomto štúdiovom albume bude live album s mojím americkým electric bandom, pravdepodobne v máji. Tento rok nebol album, tak v roku 2018 prídu naraz dva.

Setlist koncertu: 

1. Infinite Desire
2. Mawazine, part one
3. Brave New World
4. Adour
5. Ava's Dream Sequence Lullaby
6. Cerrato Sannita
7. Because
8. Cafe 1930
9. Cinema Paradiso
10. Milonga del Angel
11. Double Concerto

Prídavok:
12. She's Leaving
13. Mediterranean Sundance

Autor: Laco Ontko
Foto: Peter Guspan

Súvisiaci interpreti: Al Di Meola