Tohtoročný kalendár klubových koncertov na Slovensku otvorila ako prvá kapela Nocadeň, ktorá sa 7. januára vybrala na turné k vinylovej reedícii albumu Nestrieľajte do labutí. Po vypredaných Košiciach sa druhou zastávkou stal Klub za rampami v Novom Meste nad Váhom, nasledoval žilinský Smer klub 77 a vyvrcholením bol vypredaný Randal v Bratislave.

Hrať po druhýkrát turné k tomu istému albumu je celkom frajerina, no záujem o koncerty ukázal, že to bolo správne rozhodnutie. Prvé turné sa konalo bezprostredne po jeho vydaní v roku 2006 a išlo o spoločné turné s kapelou Peha. Pri tejto príležitosti vznikla aj špeciálna verzia vtedajšieho čerstvého hitu Nestrieľajte do labutí, ktorú s Rasťom Kopinom naspievala Katka Knechtová.

Teraz, v roku 2023, to bol teda do istej miery nostalgický návrat do obdobia po vydaní albumu Nestrieľajte do labutí, kedy boli skladby z neho prirodzenou súčasťou koncertov Nocadeň. Koncert v Bratislave však nebol iba o spomínaní. Vo vzduchu bolo cítiť zvedavosť. Publikum bolo namiešané z fanúšikov, ktorí si obdobie albumu Nestrieľajte do labutí pamätajú, ale aj z tých, ktorí objavili tvorbu bratov Kopinovcov o čosi neskôr a prišli s očakávaním, ako budú tie skladby znieť naživo.

Nocadeň, Bratislava 2023 Zdroj: Katarína Orešanská
Pre mňa bol zaujímavý práve ten porovnávací zreteľ – čo sa dialo na pódiu vtedy a ako to vyzerá teraz. Šestnásť rokov staré skladby zasadené do súčasnosti, s tým výsledkom, že to, čo bolo silné vtedy, nestratilo rokmi na svojej intenzite. Možno práve naopak. Obe strany (kapela aj publikum) už majú za ten čas zase niečo odžité a na skladby sa nabalili nové významové odtiene premietané na pozadí vlastných skúseností.

Lev, ktorý ovládol pódium. Energiou aj nehou

V podcaste Zoznam:sa Rasťo Kopina prezradil, že na koncertnom pódiu sa z neho stáva lev, ktorý chce ovládnuť pódium. A to sa presne stalo. Z môjho pohľadu, ktorý už môže byť po 16 rokoch jemne skreslený, ovládol to pódium ešte intenzívnejšie než na prvom turné k tomuto úspešnému albumu.

Vďačí za to nielen bezchybnej intonácii a skvelej speváckej forme, ale aj pohybovému prejavu na pódiu, ktorý cibrí každým odohraným koncertom. Pretože to, čo Rasťo Kopina rečou svojho tela predvádza na pódiu, je fantastická šou, ktorá má vo vyváženom pomere namiešané dramatické momenty aj humor, čo sa stáva skvelým nástrojom na komunikáciu s publikom. A v neposlednom rade má okolo seba skvelú partiu hudobníkov, ktorá sa počas uplynulých sviatkov namiesto pojedania vianočného pečiva pri pozeraní filmov a rozprávok poctivo zatvárala do skúšobne a ladila formu, aby fanúšikom priniesla komplexnú pódiovú šou.

Nocadeň, Bratislava 2023 Zdroj: Katarína Orešanská
Pochváliť treba aj dramaturgiu koncertu. Energický nástup v podobe otváracej skladby Dievča v bielom závoji vygradoval striedajúci Jackie Chan, pri ktorom ste nevedeli, či túžite viac hľadieť na prsty gitaristu Roba Kopinu a vnímať tie ostré tóny alebo sledovať pohybové variácie rozvášneného lídra. Pozornosť tak na seba celkom prirodzene strhávali najmä tie dynamickejšie skladby. Hit Tvoj mono hlas sa v klube ozýval zo všetkých strán, rovnako tak aj kultová skladba Nestrieľajte do labutí.

Moment, ktorý však najhlbšie zasiahol mňa, nehýbal telom, ale mysľou. Išlo o Bielo-čierny svet, ktorý bol vo všetkej svojej krehkosti a jednoduchosti veľkolepý. Tlmené svetlá, zahalené hustou parou, minimum pohybu a hypnotizujúce živé prevedenie. Nejeden fanúšik si v tej chvíli poumýval topánky vlastnými slzami.

Vzácne okamihy priniesli skladby Dávno, V súhvezdí a Voľným pádom, ktorých emočný náboj dojímal a zároveň nabíjal energiou. Neha nechýbala ani v prejave Rasťa Kopinu, či už v slovnom ponímaní medzi skladbami, v jeho mimike alebo v dotykoch, ktoré z bezprostrednej blízkosti venoval niekoľkým fanúšičkám stojacim na dosah.

Oslava 25 rokov bude v máji

Špeciálny koncertný set bol, samozrejme, doplnený o najzásadnejšie hity skupiny, ktorá je na scéne už od roku 1997, a poviem vám, bola to jazda na plný plyn. Vášne vzplanuli pri obľúbenom Havranovi, ktorému sú štyri stiesnené steny klubu primalé, spev niekoľkých stoviek fanúšikov z neho v danom momente spravil štadiónovú hymnu.

V tomto kontexte Havranovi konkurovali aj hity zo samotných začiatkov kapely – stabilná dvojica pesničiek Steny a Slová už nevravia nič, ktoré sú pre Nocadeň zárukou aplauzu. Ich živelnosť na druhej strane krotili romantické piesne V nás či Svitanie, ktoré priniesli príjemné spomalenie. Nocadeň sa však rozhodne krotiť nechcú. Ako Rasťo Kopina prezradil nenásytnému bratislavskému publiku, ktoré ani po dvoch prídavkoch nemalo dosť, v máji sa do Bratislavy vrátia.

Nocadeň, Bratislava 2023 Zdroj: Katarína Orešanská
Oslavovať 25. výročie kapely, ktoré pripadlo na 25. decembra 2022, chcú totiž členovia kapely počas celého roka. Všetko odštartovalo práve ukončené vypredané novoročné turné, po ktorom bude v marci nasledovať vydanie albumu Pozemskí astronauti na tretej vinylovej platni košickej formácie.

A 27. mája môžu byť fanúšikovia tejto hudobnej stálice prítomní na narodeninovom koncerte, ktorý sa uskutoční v novom bratislavskom priestore Stars Audiotorium, ktorý sa nachádza v areáli štadióna Pasienky. Vstupenky na koncert 25 rokov Nocadeň sú už teraz v predaji v sieti Predpredaj.sk, kam Rasťo Kopina nasmeroval fanúšikov priamo počas koncertu.

"Ak sa teraz pozriete na Predpredaj.sk, zistíte, že chystáme veľký koncert v Bratislave, kde budeme oslavovať spolu s vami 25 rokov Nocadeň. My to chceme vypredať. Urobíte to pre nás? Lebo my pre vás urobíme maximum. Natočíme nové platne, viem, že sa vo mne skrýva ešte veľmi veľa dobrých pesničiek, jediné čo od vás chcem je vaša podpora. Dajte mi to pocítiť a ja vás nesklamem."

Setlist koncertu v Bratislave:
(21. 1. 2023, Randal club)

1. Dievča v bielom závoji
2. Jackie Chan
3. V súhvezdí
4. Nestrieľajte do labutí
5. Dávno
6. Tvoj mono hlas
7. Bielo čierny svet
8. Voľným pádom
9. Havran
10. Architekti šťastia
11. V nás
12. Papierové kone
13. Domino
14. Slová už nevravia nič
15. Steny
16. Svitanie
17. Skúsme

Vstupenky na koncert 25 rokov Nocadeň:  

Autorka: Miroslava Rabčanová
 

Súvisiaci interpreti: Nocadeň