Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Krásny koncert: Čekovský, Lipa, Šeban a ďalší spomínali na Jara Filipa

Krásny koncert: Čekovský, Lipa, Šeban a ďalší spomínali na Jara Filipa

24.06.2012 - 16:04 | Miroslav Meňhert

Nedožité 63. narodeniny zosnulého slovenského pesničkára Jara Filipa si na otváracom koncerte Bratislavského kultúrneho leta a Hradných slávností, a zároveň festivalu Viva Musica! 2012, pripomenuli Peter Lipa, Robert Roth, Marián Čekovský, Andrej Šeban, Ján Koleník, Zuzana Kronerová či Ján Kuric.


Osobnosti slovenského kultúrneho života pri ich vystúpeniach v rámci podujatia Tribute to Jaro Filip doprevádzala kapela v zložení Oskar Rózsa (basgitara), Michal Bugala (gitara), Martin Valihora (bicie) a Eugen Vizváry (klávesy), ktorým sekundovala harfistka Mária Kmeťková a sláčikový kvartet Viva Musica!. Zaplnené Hlavné námestie si tak mohlo vychutnať dovedna pätnásť piesní, ktoré reprezentovali prierez Filipovou tvorbou.

Či už to boli skladby ako Do batôžka a My v podaní Roberta Rotha, Mäso a Milovanie v daždi v interpretácii Jána Koleníka, či viachlasne zaspievané piesne V jedálnom vozni a Valutový cudzinec, všetky mali jeden spoločný menovateľ – veselé a miestami i dojímavé spomínanie na legendu slovenskej hudby.

"Nech žije Jaro - teda, nech sa má dobre v nebi!"

"Jarík – úžasný rozhlasák, vynikajúci scenárista, vtipný v súkromí i na pódiu, najlepší priateľ môjho manžela, človek, ktorý miloval puding a pri ktorom boli všetky umelecké múzy sveta," zaspomínala na svojho dlhoročného priateľa Iveta Radičová a dodala: "Mal veľké srdce, obrovský talent a najmä jasný politický názor a hodnoty. Bez okolkov sa postavil na tribúny, či už to bolo v novembri 1989 alebo v čase mečiarizmu, a to i za cenu toho, že mal definitívne stop v médiách. Bol to vzácny človek."

Exkluzívne pre Hudba.sk sa vyjadrila i Zuzana Kronerová, ktorá na koncerte zaspievala piesne Čerešne a Cigaretka na dva ťahy. Druhá z menovaných skladieb odznela v značne pozmenenom aranžmáne, ktorý síce nemusel sadnúť všetkým prítomným, no piesni dodal osobitejší ráz. "Všetky stretnutia s Jarom boli perfektné. Stretávali sme sa najmä ako spolužiaci na hodinách Marxizmu-Leninizmu a angličtiny – vyzeral tam síce nenápadne, no ak náhodou profesorka neprišla, sadol si ku klavíru a stal sa z neho úplný uragán. Nepoznám talentovanejšieho človeka. Nech žije Jaro – teda, nech sa má dobre v nebi," dodala.

Na slovenského pesničkára spomínal i Marián Čekovský, ktorý si na pódium počas skladby Za dedinou doniesol tablet, v ktorom mal otvorené slová tejto piesne. "Jaro mal vždy rád techniku, a tak som mu chcel aj takýmto spôsobom spraviť radosť. V minulosti som sa s ním stretol počas nahrávania albumu Richard Müller a hosté, kedy som z neho pocítil veľmi príjemnú, pozitívnu silu. Chýba mi, pretože bol pre mňa vzorom, keď som začínal s hraním na klavír a spevom."

Marián Čekovský na koncerte Tribute to Jaro Filip
Marián Čekovský si pomohol moderným "ťahákom" - viac fotografií z koncertu

Slovenský Jimi Hendrix na klavíri

"Pamätám si naňho, keď začal v období rokov 1967-1968 chodiť do V-čka a hrával tam. V tej dobe chcel byť ako Jimi Henrdix, ale na klavíri. Bol veľmi nadšený a oddaný – hudba bola preňho všetko," uviedol Peter Lipa. Ten sa počas koncertu predstavil v rámci skladieb Syn nosí moju tvár, Sťahovaví vtáci a Cez okno.   

Špičkové inštrumentálne prevedenie počas druhej polovice večera podčiarkol špeciálny hosť Andrej Šeban, ktorý vynikajúco doplnil zohratú zostavu na pódiu. Za najväčšie a zároveň i najpríjemnejšie prekvapenie koncertu však možno označiť spevácky výkon herca Jána Koleníka, ktorý si bravúrne poradil s piesňami Milovanie v daždi a Mäso. "Bohužiaľ, som iná generácia ako Jaro Filip, takže som ho mal možnosť vnímať iba v mojich tajných hereckých snoch. Môžem však povedať, že hudobná spolupráca so všetkými zúčastnenými v rámci festivalu Viva Musica! bola naozaj úžasná," dodal.

Na záver koncertu sa počas skladby Bolo nás jedenásť a prídavku Cez okno vystriedali na pódiu všetci účinkujúci. Poslednú pieseň pritom na Hlavnom námestí spieval každý – dokonca i zvukári a osvetlovači. Tribute to Jaro Filip tak bola pocta, ktorú si "slovenský Jimi Hendrix na klavíri" určite zaslúžil. Záverečné standing ovation nepatrilo len výrazným hereckým a hudobným osobnostiam na pódiu, ale najmä samotnému Jarovi Filipovi.

Setlist:

Mäso (Koleník)
V jedálnom vozni (Roth, Koleník, Čekovský)
Čerešne (Kronerová)
Za dedinou (Čekovský)
Syn nosí moju tvár (Lipa)
Do batôžka (Roth)
Valutový cudzinec (Roth, Lipa, Kuric)
Sťahovaví vtáci (Lipa, Čekovský)
V našej obci (Kuric)
Ten čo hrával s Dežom (Šeban, Rózsa)
My (Roth)
Milovanie v daždi (Koleník)
Cigaretka na dva ťahy (Kronerová)
Bolo nás jedenásť (Roth, Kuric, Kronerová, Čekovský, Rózsa)
Cez okno (Roth, Koleník, Kronerová, Šeban, Lipa, Čekovský)

Autor: Miroslav Meňhert
Foto: Zdenko Hanout – Viva Musica! festival


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti