Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Legendárna Zelená pošta v nedeľu ukončila Konvergencie

Legendárna Zelená pošta v nedeľu ukončila Konvergencie

24.09.2012 - 11:09 | redakcia

Festival Konvergencie v nedeľu vyvrcholil dvojicou koncertov, na ktorých slovenskí hudobníci po prvý raz naživo predstavili legendárny album Zelená pošta (1972). Štyridsať rokov starú nahrávku v bratislavskej Design factory pripomenuli muzikanti stojaci pri zrode tejto štúdiovky.


Speváka a gitaristu Pavla Hammela, klávesáka Mariána Vargu a basgitaristu Fedora Freša doplnili ďalší dvaja súčasní členovia formácie Collegium musicum - bubeník Martin Valihora a gitarista František Griglák. Šiestym hudobníkom na pódiu bol klávesák Peter Preložník.

Jesenný album

Pôvodne mali muzikanti Zelenú poštu odohrať na Konvergenciách len raz, no pre veľký záujem organizátori pridali ešte jedno nedeľňajšie predstavenie so začiatkom o 17:00. Pred začiatkom druhého koncertu o 20:00 bolo na otvorenom priestranstve na Bottovej ulici už pomerne chladno a tak mnohí návštevníci radšej postávali, aby sa pohybom aspoň trochu zahriali. Atmosféru typického jesenného dňa v areáli dokresľovali prvé padajúce listy zo stromov.

Hudobníci prišli na pódium krátko po 20:00. Bez zbytočných slov začali Zelenú poštu predstavovať kúsok po kúsku, pesničku po pesničke. Po úvodnej inštrumentálke Domáca úloha nasledovala prvá pieseň s Hammelovým spevom - Z ďatelín. Po nej sa diváci dočkali ďalších ôsmich piesní vrátane balady Slnečnice a záverečnej titulnej piesne trvajúcej vyše sedem minút.

Jesenné počasie korešpondovalo s náladou skladieb, ktorých poznávacím znamením je inštrumentálna pestrosť a nadčasové texty Borisa Filana, Kamila Peteraja a Miroslava Váleka. Horšie to ale bolo s bielym altánkom, pod ktorým muzikanti hrali. Predsa len, takémuto koncertu by viac svedčal iný, kultúrnejší priestor.

Zelená pošta, Prúdy aj Collegium

Interpretáciou piesní zo Zelenej pošty trvajúcou približne 45 minút však večer neskončil. "Celé to začalo pesničkou, ktorú som napísal, keď som mal pätnásť rokov," povedal Pavol Hammel a zaspieval skladbu Spievam si pieseň z roku 1968. Tá zároveň odštartovala druhú časť koncertu. Po nej nasledovala pieseň Po písmenku, ktorá rovnako ako tá predchádzajúca vyšla v roku 1999 na reedícii kultového albumu Zvoňte, zvonky (1969) od skupiny Prúdy.

Spevák následne pódium prenechal súčasným členom Collegia. Po chvíli sa vrátil, aby spolu s hudobnými kolegami odohral niekoľko ďalších skladieb z konca 60. rokov minulého storočia. Návštevníci nedeľňajšieho koncertu si tak mohli vychutnať nielen kompletnú Zelenú poštu, ale i tvorbu kapiel Prúdy a Collegium Musicum. Hudobníci združení okolo Pavla Hammela sa s publikom definitívne rozlúčili prídavkom Čierna ruža, ktorý v ten večer zahrali hneď dvakrát.

Znovuzrodenie Zelenej pošty bude pokračovať koncertom v Banskej Bystrici (25. septembra) a v Košiciach (29. septembra). Na 21. novembra je naplánované predstavenie v Prahe. Zelená pošta v Design Factory bola nielen záverečným koncertom festivalu Konvergencie, ale tiež oficiálnym ukončením Bratislavského kultúrneho leta a hradných slávností 2012.

Autor: Ján Papač - SITA


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti