Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Tomáš Klus si po roku podmanil Slovensko, v Bratislave mal na pódiu aj zásnuby

Tomáš Klus si po roku podmanil Slovensko, v Bratislave mal na pódiu aj zásnuby

24.11.2016 - 10:10 | Marek Danko

Na slovenskú časť Recyklus Tour sa fanúšikovia dlho tešili už len kvôli tomu, že oddych umelcom zvykne prospievať. Už prvé ohlasy potvrdili, že po ročnej pauze sa momentálne najpopulárnejší český pesničkár vrátil na pódiá vo veľkom štýle. Spolu s Cílovou skupinou sa aj v Košiciach a Bratislave predviedli vo skvelej forme a pódium si užívali plných 150 minút.


(Poznámka redakcie: Nasledujúca reportáž je o koncerte v Košiciach, na konci článku pridávame krátku správu o finále slovenského turné v Bratislave, kde vznikli aj všetky fotografie.)

Načerpanie energie sa ukázalo ako výborný ťah, keďže minimálne v rokoch 2011-2015 stál Tomáš Klus v hektickom epicentre diania, čo mu uberalo veľa času z drahocenného súkromia. Pred turné mali fanúšikovia vybrať polovicu setlistu koncertov (dvanásť piesní) na webe recyklus.cz, druhý tucet si mala Cílová skupina vybrať podľa svojho gusta.

Sympatické gesto voči oddaným zástupom potvrdzujú i kontajnery na každom vystúpení, kde majú ľudia možnosť vhodiť odkaz pre skupinu v plastovej fľaši a nemusí ísť iba o fanúšičky, ktorým v niektorých prípadoch robia muži podľa slov frontmana "nedobrovoľný sprievod". Tomášova slabosť pre nežné pohlavie pri tomto vyjadrení rozhodne nekončí, v Košiciach podnikol tri výlety do publika, kde si našiel novú cieľovú skupinu dosť svojráznym spôsobom.

Ženy, gitary a spev

Tehotná fanúšička sa ho napríklad snažila presvedčiť, že počala dieťa na minuloročnom košickom koncerte, čo počtami mesiacov rozhodne nesedí, no Tomáš nechcel pokaziť srandu a so slovami "to sa doma bude ťažko vysvetľovať" upaľoval do bezpečia. Na druhom výlete (Asi jat a Eva) položil jednému z mužov odvážnu otázku "čo by ste na koncerte oželel?", ktorú pri odpovedi "vás" rýchlo oľutoval. Tretiu výpravu počas Žezlo radšej ponechal bez otázok, ale neodpustil si improvizáciu so slovami metódou prúdu vedomia (na základe množstva rýmov ho jeden upodozrieva, že to má vopred pripravené), kde zaznelo i "jen víc víc Košic". Vitálneho rodáka z Třinca bola skrátka plná hala, takže nezamrzel ani fakt, že hoci boli takmer všetky miesta na sedenie vypredané, polovička priestoru na státie zívala prázdnotou.

Verným dr. Watsonom je kapelník Jiří Kučerovský (gitara, vokály), okrem slovných excelujúci najmä v gitarových potýčkach. S Telecasterom nemá problém zachádzať až do psychedelicky zmodulovaného post-rocku, čo najvýraznejšie svietilo vo výbušne gradujúcom finále Jsem. Aj jemnôstku Nina je schopný ozdobiť ako žiletka rezavým sólom a odkaz na jedno emo obdobie v Nezapomínej má vďaka nemu punc jedinečnosti. Improvizáciu na tému Košice s reggae funky rytmom, pripomínajúcu rukopis Johna Fruscianteho (ex-RHCP) má v malíčku a tanečný song pre opustené tanečnice vzadu dopadol až na spomínanú budúcu mamičku nad očakávania dobre. S akustickým nástrojom, ktorým zvýrazňuje frontmanovo hobľovanie strún, sa suverénne prezentuje v flamenco kúsku Amores Perros.

Samotný Klus sa ako správny pesničkár "made in Czeko" venoval najmä španielke, ale vešal si na krk napr. aj Gretsch (Dobré ráno), kedy to obom gitaristom náramne pekne zvonilo od strún. Na silné momenty však nie sú potrebné len silné gitary, čoho dôkazom je Poprvé, tajuplný song uprostred úteku z virtuálnej reality. Vyznamenal sa v ňom basový gitarista Jan Lstibůrek, pomáhajúci si rôznymi modifikáciami nástroja. V Anat sa Tomáš na oplátku rozhodol revanšovať Janovi a výsledkom bol dunivými basmi rezonujúci, naliehavý a vznešený monolit hudby. Rytmickú zložku dopĺňa bubeník Petr Škoda, obľúbený vďaka nápadnej, silovej hre. V jednom prípade (skočná Marie) ho asi na tridsať sekúnd nahradil frontman a pár nezasvätených duší prekvapil výborným bubeníckym sólom.

Tomáš Klus v Bratislave, 23.11.2016

Dychberúce slovné hračky na počkanie

Zmyslom pesničkárstva je reflexia aktuálneho stavu a problémov spoločnosti, pokiaľ možno metaforická a trefná. Žabí král je údajne o jednom z českých prezidentov, ale tentoraz ho Klus venoval Andrejovi Babišovi ("tak vám zaňho ďakujeme"). Zmrzlým je strhujúci protivojnový, resp. protiteroristický song, reagujúci na minuloročné udalosti v Paríži. HarmoNico zase opisuje snahu Argentínčana Nico Simoneho zmeniť svet (tu si Tomáš dovolí ďalšie povestné tanečky, nehľadiac na premočené tričko) a ekologicky ladené veci Noe, 17B či Jdevozem si berú na paškál znehodnocovanie planéty (témou turné je recyklácia). Keď Klus ohlasuje, že "ďalšia pieseň bude o láske" (Nina), znie to úsmevne - ako keby to nebola ústredná téma všetkých jeho piatich nosičov. Stačilo si naživo vypočuť Chybíš mi, Jsem, Pocity a takto by sme mohli vymenovať takmer kompletný setlist.     

Z minuloročného vystúpenia mnohým divákom utkveli v pamäti spojenia "bezdepková diéta" či "prerušovaná pieseň je bezpečná", ktoré odzneli znovu a hoci opakovaný vtip prestáva byť vtipom, interaktívne publikum to ochotne tolerovalo. V prídavkovom bloku došlo na skvelo zhudobnenú, voľne podanú indiánsku mantru bez názvu, pri ktorej sa podľa Klusa nad hlavami publika mala vytvoriť neviditeľná guľa. Z nej si malo zobrať energiu na nasledujúci rok, čím by sa obrnilo proti negatívnej nálade a malo na koncert krásne spomienky. Je ťažké odhadnúť, do akej miery sa podarilo nadviazať telepatické spojenie, pravdou však zostáva, že obecenstvo sa parádne bavilo aspoň pri záverečnej stand up show, kde Tomáš alias Petr Žalka vylíčil s bratislavským prízvukom okrem iných príhodu, ako začal predávať čoko-kebab. 

30-ročnému umelcovi sa skrátka darí nadviazať presne tam, kde pred rokom skončil. Kilá podarenej slovenčiny, živelný prejav, kanonáda rýmov, veršov a vtipov, kvalitné hudobné výkony a plejáda hitov prispeli k zdarnému návratu Tomáša Klusa do arén. Oddýchnutý pesničkár má pred sebou silnú sezónu, ktorú by mohol zakončiť šiestou platňou. Prebiehajúce turné totiž ukazuje, že mohutnú podporu fanúšikov v žiadnom prípade nestratil. Je už len na ňom, ako ju dokáže zúročiť. 

Autor: Marek Danko

Tomáš Klus v Bratislave, 23.11.2016Viac fotiek z koncertu RecyKlus Tour 2016

Bratislava zažila zásnuby na pódiu aj mexické vlny
(z tlačovej správy)

RecyKlus Tour 2016 odštartoval populárny pesničkár so svojou kapelou ešte koncom septembra v Havlíčkovom Brode. Spolu v Česku i na Slovensku absolvoval už 16 koncertov a posledným bude už len vystúpenie v Olomouci. Zo svojho turné má sympatický rodák z Třinca vynikajúci pocit a teší sa z reakcií publika, čo potvrdil aj po fantastickom slovenskom finále.

"Som nadšený. Aj sa keď človek ako ja snaží od vecí, ktoré predo mnou sú, veľa neočakávať, tak predsa človek v hĺbke duše nejaké očakávanie má. A aj tie, ktoré boli v mojej duši najhlbšie, boli prekonané. U slovenského publika ma vždy dojme, keď počujem celú halu spievať. To ma vždy veľmi baví. Preto hudobník robí pesničky, aby ich ľudia spievali," prezradil po bratislavskom koncerte v Hant Aréne (Pasienky), kde sa so Slovenskom opäť na čas rozlúčil. 

Počas dvojhodinového koncertu doprial svojim fanúšikom obrovskú dávku energie a dokonca postavil celé Pasienky na nohy pri mexickej vlne. Čerešničkou na torte boli zásnuby, ktoré sa odohrali priamo na pódiu. Ešte pred koncertom totiž jeden z jeho fanúšikov kontaktoval organizátorov koncertu, že by chcel požiadať o ruku svoju priateľku priamo na ňom a pripraviť jej tak takýto príjemný šok. "Nedávno sme pozerali film, v ktorom sa udialo niečo podobné. Priateľka mi povedala, že keby som jej toto urobil, tak ma zabije. Tak som tu," zavtipkoval Vladimír, ktorého romantické gesto napokon jeho priateľka Dominika ocenila pred tisíckami svedkov slovkom "Áno".

snúbenci na koncerte Tomáša Klusa v BratislaveSnúbenci na koncerte Tomáša Klusa

Naprázdno však neobišli ani ostatní fanúšikovia a po koncerte sa po niekoľkých desiatkach minút vrátil do haly, aby potešil každého, kto sa s ním chcel odfotiť či získať jeho podpis. Autogramiáda tak trvala do neskorých nočných hodín, kým sa nedostalo na každého, kto si počkal. Bratislavský koncert si nenechal ujsť ani líder skupiny Elán Jožo Ráž, ktorý ešte pred samotným koncertom navštívil Klusa v zákulisí a daroval mu svoje CD.

RecyKlus Tour malo aj ekologický rozmer. Jeho leitmotívom bola nenásilná osveta o recyklovaní odpadu a fanúšikovia si počas všetkých koncertov mohli prezrieť aj kontajnery, prerobené na izby. "Určite to splnilo svoj účel. Podľa odoziev, ktoré mi chodia do správ, do e-mailu, alebo keď sa bavím s ľuďmi osobne. Je pravda, že sa tá osveta darí," dodal Klus.

Setlist koncertu Tomáša Klusa:
(20. 11. 2016, Košice, Angels arena)

1. Tamaře
2. Jdevozem
3. Sibyla
4. Noe
5. 17B (Jen tak)
6. Napojen
7. Až...
8. Dobré ráno
9. Poprvé
10. Amores perros
11. Zmrzlým
12. HarmoNico
13. Nezapomínej
14. Asi jat a Eva
15. Nina
16. Anat
17. Přeju ti
18. Do nebe
19. Žabí král
20. Marie
21. Chybíš mi
22. Žezlo
23. Jsem
24. Pocity

Textr: Marek Danko (reportáž z Košíc a setlist) + TS Access Production (Bratislava)
Foto: Marko Erd (koncert), Access Production (zásnuby)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti