Metallica je na pomyselnom tróne svojho žánra už niekoľko dekád a titulom metalových kráľov sa právom môže hrdiť aj v súčasnosti. Aj keď recenzie posledného albumu 72 Seasons (2023) boli skôr vlažné, svetové turné k nemu, ktoré trvá už viac ako rok, láme rekordy v návštevnosti. A keďže si starí bardi z Kalifornie svojich fanúšikov vážia, pripravili im neopakovateľnú, veľkolepú šou gigantických rozmerov. Prinášame vám reportáž z jednej z nich.

Kodaň, Dánsko, 16. júna 2024. Je nedeľa podvečer a pred Parken Stadium to začína vrieť. Tisíce metalových fanúšikov všetkých vekových kategórií vo vybíjaných kožených bundách čakajú v radách na vstup. Popíjajúc dánske pivo sršia dobrou náladou. Počuť tu nielen škandinávske jazyky, ale aj nemčinu, češtinu či francúžštinu. V globalizovanom svete sa hudobná turistika vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam stáva čoraz dostupnejšou. Po dôkladnej kontrole si každý nájde svoje miesto. Už pred šiestou podvečer je štadión s kapacitou 50-tisíc miest zaplnený do troch štvrtín. Diváci vedia, že tak, ako vždy pri podobných akciách, aj dnes začína predkapela, takže skalní majú ešte čas.  

Séria jedinečných dvojkoncertov

Tento koncert nie je v Kodani jediný. Metallica na aktuálnom turné pripravila pre viacero miest lákadlo v podobe dvoch koncertov po sebe, z ktorých každý má jedinečný setlist, kde sa skladby určite neopakujú. Nedeľňajší koncert je druhý v poradí. Spolu tak prišlo na svojich obľúbencov do hlavného mesta Dánska takmer 100-tisíc fanúšikov, ktorí sa veru mali na čo pozerať.

Veľkolepá výprava postavila do stredu krytého futbalového štadióna veľké okrúhle pódium. Okolo neho sa čnie šesť gigantických stojanov rozmiestnených po ploche, na ktorých okrem reprosústav visia aj veľké oblé led obrazovky, aby každý divák videl, čo sa na pódiu deje. Okrúhle pódium má v strede priestor, kde sa VIP fanúšikovia môžu svojich hviezd počas koncertu aj dotknúť. Na štadióne visia ďalšie repro sústavy do všetkých strán. Na stage totiž žiadne kombá ani zosilňovače, ako bolo kedysi zvykom, nie sú. Všetko je v hi-tech režime.

Metallica v Kodani, 26.6.2024 Zdroj: Laco Ontko

Profi fotky z koncertu nájdete na oficiálnej stránke Metallica.com

Je presne šesť a na pódium prichádza americká kapela Ice Nine Kills z Bostonu. Chlapci v slušných oblečkoch spustili slušnú metalovú nálož. K tomu zobrali aj hercov, ktorí predvádzali na pódiu simuláciu vraždenia motorovou pílou a sekerou. Bolo to trochu morbídne, ale v rámci štýlu hudby nie nevídané. Zahrali osem skladieb, ktoré divákov príjemne naladili.

Druhou predkapelou večera sú už známejší Five Finger Death Punch z Las Vegas. Nefalšovaní metalisti, ktorí majú na konte deväť štúdiových albumov a viacero hudobných ocenení, zahrali tvrdú gitarovú muziku tej najvyššej kvality. Skvelé gitary, bezchybný spev aj silný príbeh speváka, ktorý zvíťazil nad závislosťou, si získali publikum. Okrem deviatich vlastných skladieb zahrali aj hit The House of the Rising Sun v nadupanej verzii. 

Metallica pomáha

Na chvíľu všetko stíchlo. Pódium je nutné pripraviť na to najpodstatnejšie. Tesne pred pol deviatou sa na veľkoplošných obrazovkách ukázali dokrútky, ktoré ukázali inú tvár pánov z kapely Metallica. Časť svojich príjmov v objeme niekoľko miliónov dolárov už venovali na zmysluplné charitatívne projekty v oblastiach ako vzdelávanie chudobných detí a mládeže alebo preventívne programy v oblasti samovrážd. 

Presne o 20:45, tak ako to majú pred koncertom zvykom už mnoho rokov, odzneli reprodukované It's a Long Way to the Top od AC/DC a The Ecstasy of Gold od Ennia Morriconeho, aj s dojímavým úryvkom z westernu Sergia Leoneho Dobrý, zlý a škaredý. A na pódium nastúpili James Hetfield, Kirk Hammett, Robert Trujillo a Lars Ulrich za šialeného potlesku a pokriku fanúšikov. Páni muzikanti im namiešali famózny kokteil toho najlepšieho, čo vedia ponúknuť. Skvelá hudobná a svetelná šou s prepracovanou videoprojekciou. Pódium, kde niekoľkokrát za večer Larsove bicie zmizli a hneď vzápätí sa iné objavili v úplne inej časti scény. Aby bol každý koncert výnimočný, vybrali si páni na turné 47 skladieb, z ktorých vyberajú jedinečnú zostavu na každú šou. Sú medzi nimi nové, staršie i úplné klasiky.

Nový album aj stará dobra klasika

Na druhom kodanskom koncerte zahrali z nového albumu skladby Inamorata, Lux ÆternaToo far gone?.  Hlavnú časť setlistu však tvoril prierez bohatou diskografiou legendárnej kapely. Hneď na úvod fanúšikov potešila skladba Whiplash z debutového albumu Kill 'Em All z roku 1983. V ďalšom slede sa striedajú rýchlejšie a pomalšie songy ako The Call of Ktulu alebo One. Pri megahite The Unforgiven diváci šalejú. Pri skladbe Wherever I May Roam z veľkých stojanov vypadnú desiatky veľkých nafukovacích lôpt a zaplavia hľadisko. Pieseň Moth Into Flame vizuálne ozvláštnili ohnivé jazyky šľahajúce okolo celého pódia.

Šou trvajúca približne 90 minút mala silnú energiu a profesionálnu réžiu všetkého, čo si hráči pre divákov pripravili. Muzikanti išli naplno. Jamesovi to spievalo veľmi dobre, Lars bubnoval ako o život, Kirk hral s ľahkosťou šľachtica aj ťažšie party. A dobrou oporou im bol stále usmiaty Robert. Bodkou večera bola skladba Enter Sandman z kultového albumu Metallica (Black album) z roku 1991, z ktorého sa celosvetovo predalo viac ako 35 miliónov kusov. Na konci vystúpenia nasledovali osobné poďakovania všetkých členov kapely divákom, z ktorých najväčšie ovácie zožal príhovor spoteného a unaveného Larsa, ktorý je mimochodom rodákom z Dánska a vo svojich 60 rokoch podáva na bicích výborné výkony.

Keďže sa celá produkcia blíži do našich končín, majitelia lístkov sa majú na čo tešiť. Aktuálne turné Metallicy je pôsobivou ukážkou toho, ako v roku 2024 vyzerá koncertná produkcia najvyššej kvality.

Setlist koncertu Metallicy v Kodani (16. 6. 2024):

 1. Whiplash
 2. For Whom the Bell Tolls
 3. Ride the Lightning
 4. King Nothing
 5. Lux Æterna
 6. Too Far Gone?
 7. Fade to Black
 8. Wherever I May Roam
 9. The Call of Ktulu
 10. The Unforgiven
 11. Inamorata
 12. Battery
 13. Moth Into Flame
 14. One
 15. Enter Sandman


Autor: Laco Ontko