Kariéra komerčne najúspešnejšieho jamajského speváka posledných 15 rokov je plná hviezdnych spoluprác so známejšími speváčkami a spevákmi. Sia, Beyoncé ani Enrique Inglesias však na Slovensko v piatok prísť nemohli, a tak bolo vystúpenie Seana Paula na Zlatých pieskoch niečo medzi koncertom a veľkou popovou karaoke šou.
Dôvodom však nemusí byť len to. Pri koncerte s takou návštevnosťou, akú mal v úvodných minútach (odhadom možno aj vyše 10-tisíc ľudí), urobí veľmi veľa zvuk a ten bol pár desiatok metrov od pódia dosť slabý. Zo zadnej strany zvukárskej veže je síce obrazovka premietajúca dianie na pódiu, no chýbajú tam ďalšie reproduktory. Otázne je, či sa ich organizátorom kvôli jednému alebo dvom najväčším koncertom headlinerov oplatí pridávať. Navyše by mohli rušiť súbežne prebiehajúcu produkciu na iných pódiách, keďže útulný areál, ktorý je mimochodom opäť raz pripravený krajšie a funkčnejšie, má svoje limity. Festival za vypredaný zatiaľ vyhlásený nebol, no v piatok v noci pôsobil tak plno, že má k tomu pravdepodobne dosť blízko.
Pozrite si fotoreport z piatka na Uprisingu
Šou, v ktorej hudba nie je na prvom mieste
Porovnávať koncert Seana Paula s čímkoľvek iným, čo na tohtoročnom Uprisingu zatiaľ zaznelo, je zbytočné. Skôr sa môžeme vrátiť o tri roky dozadu, kedy bol hlavnou hviezdou Shaggy. Aj v jeho prípade mnohí pred koncertom ohŕňali nosom, že je príliš komerčný a popový, no nakoniec to bola výborná šou (reportáž). Mohol takým byť aj koncert jeho o pár rokov mladšieho nasledovníka, no niečo tomu chýbalo - a hecovačky "Bratislava! Slovakia!", mávanie rukami, ani opúšťanie sa nad slovenskými "beautiful ladies" to neboli.
Za mňa boli najviac absentujúcim prvkom najmä (živé) ženské hlasy. Tých má spevák vo svojej tvorbe neúrekom, na svojom koncerte na rozdiel od Shaggyho žiadne vokalistky nemal. Ženský element tak priniesli len sexi tanečnice a hlasy neprítomných speváčok ako Sia (Cheap Thrllls), Beyoncé (Baby Boy), Dua Lipa (No Lie), Anne-Marie (Rockabye), či Sasha (I'm Still in Love with You), znejúce samozrejme iba z pôvodných nahrávok, ktoré púšťal dídžej na zvýšenej zadnej časti pódia spolu s videoklipmi.
Na môj vkus bol koncert až príliš postavený na reprodukovanej hudbe a hoci súbežne s neskrývaným playbackom hrala skladby aj štvorčlenná sprievodná kapela (bicie, basa, klávesy), hudobníci príliš veľa priestoru nedostali a o nejakých inštrumentálnych prekvapeniach a live vylepšeniach mohol náročnejší poslucháč iba snívať. "Vrcholom" improvizácie bol Seanov freestyle do ušného červa v podobe skladby Shape of You od Eda Sheerana. Ešte väčším prekvapením bolo, keď o približne hodinu neskôr na Arena stagei to isté, len v remixovanej drum&bassovej podobe, zopakovala ragga junglová legenda General Levy. Tej skladbe sa skrátka nedá vyhnúť.
Jamajská megahviezda prilákala pred hlavné pódium najväčší dav
Zo sólových hitov bez hostí Sean Paul nevynechal skladby ako Get Busy, Like Glue a She Doesn't, no zazneli aj novinky z pripravovaného albumu, ktorý plánuje vydať na jeseň. Ak jeho výkon porovnáme so Shaggym, tak aj v tomto smere ťahal za kratší koniec, najmä na začiatku koncertu, kedy akoby očakával, že publikum odspieva refrény zaňho. Boli tam však aj svetlejšie momenty a veľkým spestrením bol v závere hosť Chi Ching Ching (Crick Neck). Dlháň s tenkými nohami, oblečený kompletne v bielom, po príchode na pódium najprv svojím zjavom a tanečnými kreáciami fanúšikov pobavil, hlasom ako motorová píla však zaujímavo kontroval miestami monotónne znejúcej hlavnej hviezde.
Publikum, ktoré vydržalo až do konca, sa v každom prípade bavilo. A zjavne sa bavil aj Sean Paul, keďže vystúpenie si predĺžil o dobrých 20 minút. Nebol to ani zďaleka hudobne najlepší koncert v histórii festivalu, no účel splnil a fanúšikovia, ktorí prišli najmä za zábavou, si to určite užili. Kto sa chcel vyblázniť ešte viac, "diskotéka" na hlavnom pódiu pokračovala v podobe drum&bassového dídžejského setu jedného z členov kapely Pendulum, ktorého na pódiu sprevádzal MC Verse.
Sean Paul priniesol jednoduchú zábavu pre nenáročných
Kráľ z Afriky aj skvelá slovensko-nemecká spolupráca
Úplne iné ako šou Seana Paula bolo vystúpenie prvého piatkového headlinera - legendy africkej reggae scény menom Alpha Blondy. Skvelé muzikantské výkony (v záverečnej časti koncertu potešili aj pekné gitarové sóla), dvojica neprehliadnuteľných backing vokalistiek, no najmä veľká charizma lídra prezývaného "Bob Marley Afriky" urobili z tohto koncertu hudobný vrchol úvodného festivalového dňa. Na roots reggae zahraté s rockovou energiou sa dalo i tancovať, no anglicky aj francúzsky spievané skladby tohto umelca obsahujú silné posolstvá.
Tie dával fanúšikom aj v príhovoroch, keď napríklad hovoril o tom, že v žiadnom náboženstve boh nevolá k zabíjaniu. "Alah nie je bohom terorizmu," zopakoval niekoľkokrát a publikum reagovalo veľkým aplauzom. Neskôr, keď prišiel rad na jednu z jeho najznámejších skladieb Peace in Liberia (1992) menoval krajiny celého sveta, v ktorých sa bojuje a vyslal svoj mierový odkaz.
Alpha Blondy
Veľký priestor mal tradične hip-hop. Americký veterán žánra Pharoahe Monch je na scéne už tri dekády, preto nemohlo nikoho prekvapiť, že jeho vystúpenie bolo oproti slovenským a českým vystupujúcim ako Boy Wonder a Idea, Strapo, či MC Gey dosť "old school". Hluché miesta a občasnú nudu vyvážilo skvelé turntablistické umenie jeho dídžeja, takže fanúšikovia klasického hip-hopu so všetkých, čo k nemu patrí, si v Aréne prišli na svoje.
Na rovnakom mieste bolo predtým veľmi príjemným "predkrmom" koncertu Alpha Blondyho vystúpenie poľského speváka, producenta a skladateľa menom Mesajah. Mladú slovenskú reggae scénu zase reprezentovali N3O Akustika a dvojica Šaniel a Sue.
Pharoahe Monch
Hlavnou domácou hviezdou prvého dňa bol však Polemic, ktorý krátko pred západom slnka pred hlavné pódium prilákal dovtedy najväčší dav. Bolo to prvé zo špeciálnych vystúpení slovenských kapiel v rámci tohto ročníka, ďalšie odohrá dnes večer Para spolu so Sendreiovcami. Hosťom Polemicu bol nemecký spevák a trombonista Dr. Ring Ding, ktorý s priekopníkmi slovenského ska spolupracoval v roku 2005 na albume Nenudin. Hit Yes You're Right zaznel až takmer na konci, predtým bol koncert rozdelený na dve časti.
V tej prvej dostali publikum do nálady pesničky Polemicu (okrem hitov zaznela aj novinka Che-che), v druhej potom svoju tvorbu za doprovodu slovenských hudobníkov predstavil Dr. Ring Ding. A bolo to výborné, spevák je rodeným šoumenom. Skvele spieval, komunikoval s publikom a nechal ho zapájať sa do pesničiek. Najväčší úspech v tomto smere mali skladby Call Di Doctor a Polish Vodka. Pred druhou menovanou spevák prezradil, že časť života prežil u našich západných susedov a na poľskú vodku nedá dopustiť ani v konkurencii ruskej či fínskej. Aspoň vieme, čo sa pilo v backstagei... Ako ukázal, ani polština mu problém nerobí, prekvapením však bolo, keď si v prídavku Ona je taká trúfol aj na jednu slohu v slovenčine.
Pozrite si záznam z koncertu
Polemic
Oslava 10. narodenín najväčšieho bratislavského festivalu dnes za rovnako dokonalého letného počasia vyvrcholí koncertami jamajskej legendy The Wailers, hrdo nesúcej odkaz Boba Marleyho, či rozlúčkovým koncertom Irié Revoltés, ktorej členovia sa rozhodli po tomto roku ukončiť svoju činnosť a venovať sa sólovým projektom. Dub, elektroniku a kopec energie prinesú Zion Train a predstaví sa aj stálica britskej reggae scény Macka B, kultová ukrajinská 5'nizza, dcéra legendárneho jamajského speváka Dennisa Browna, jamajská speváčka Marla Brown, či domáce hviezdy Medial Banana, bez ktorých si už Uprising ťažko predstaviť.
Autor: Patrik Marflák
Foto: Marko Erd
Súvisiaci interpreti: Sean Paul