Kto iný než Roman Holý z Monkey Business mohol osloviť publikum tak úlisne, milo a eroticky zároveň? Stalo sa tak po symbolickom spustení opony, za ktorou sa kapela schovávala. Síce to bolo o pol hodinku neskôr, než malo, ale návštevníci bratislavského koncertu sa zatiaľ aspoň veselo venovali záležitostiam na bare. Počas nasledujúcich takmer dvoch hodín totiž mali byť spasení. Tak to aspoň oznamoval názov turné Přijďte a budete spaseni tour 2023 ako aj promo články pred koncertom.

Monkey Business starnú. Je to neprekvapivý fakt, ale našťastie s nimi starne aj ich publikum. Vychádzajúc z videného na bratislavskom koncerte, o nejaký nábor nových fanúšikov sa kapela možno ani nepokúša. Skôr si hýčka tých dlhoročných.

Krátke osobné vyznanie jednou vetou. Môj prvý kontakt s kapelou nastal ešte niekedy v roku 2002, keď ma ako stredoškoláka takmer tri hodiny dusili našlapanou hudbou, humorom a energiou kozmopolitnej Prahy so širokým úsmevom Tonye Graves. Tá už pár rokov v kapele nie je, jej miesto zaujala hlasovo skvelo disponovaná Tereza Černochová.

Kapela tým síce stratila akýsi exotický rozmer, zostala však verná kostýmovej uletenosti, ktorou to čiastočne doháňa. Rozdiel, ktorý som však postrehol, bol v pozícii tejto speváčky v rámci kapely. Kým Tonya Graves bola prirodzená líderka v svorke mužských kolegov, Tereza Černochová miestami pôsobila placho a kolegovia akoby jej nepreukazovali dostatočný rešpekt. Toto slovo som hľadal dlhšie, ale vhodnejšie mi skutočne nenapadlo.

Matěj Ruppert, Monkey Business v Bratislave Zdroj: Branislav VartovníkPodobnosť s Mercurym? Pivo na pódiu a dve známky

Kto pozná už 25(!) rokov fungujúcu českú kapelu, vedel, že o príhovory počas koncertu nebude núdza. Samostatná liga je "otec zakladateľ" Roman Holý, ktorý svojimi hláškami dokáže pobaviť aj dlhoročných kolegov na pódiu. Úprimne však vyznelo poďakovanie bratislavskému publiku ako od Holého tak od Rupperta za skutočne uvoľnenú zábavu, skvelé reakcie na výzvy kapely k zapojeniu sa do koncertu a celkovo neustráchanú odozvu. Okomentovali to ako inak než slovami: Milujeme vás!

Došlo dokonca aj na výročné bilancovanie 30. výročia rozdelenia republík, pri ktorom sa Matěj Ruppert nechal uniesť a jeho niekoľkominútový flow sprevádzal konštantný smiech. Nechtiac sa obtrel o svoju playboyskú minulosť, ktorá mala samozrejme aj slovenské presahy, na čo si zaspomínal už ako súčasný otec dvoch detí. Začalo to vzdaním holdu slovenským filmom Medená veža a Tisícročná včela, pričom si Ruppert mikrofonicky skreslil hlas a prirovnal ho k hlasu slovenskej hereckej legendy Vlada Müllera. Odtiaľ nebolo ďaleko k asociácii k tisícročnej včielke Maji a tomu, že v Petržalke si spomína aj na "iné popiči včielky".

Počas koncertu si postupne odpíjal z piva a podotkol, že je to jedna z dvoch vecí, ktoré má spoločné s Freddiem Mercurym. Tou druhou bolo to, že spevák kapely Queen zbieral známky a disponoval tiež známkou Tatry 603 a Antonína Zápotockého, čo mali vraj spoločné tiež.

Matěj Ruppert, Monkey Business v Bratislave Zdroj: Branislav VartovníkKto vyfajčil viac cigariet, Brousek alebo Holý?

Vravel som si pri pohľade na pódium. Koncertu to dávalo jednak barový glanc, a zároveň ponúkalo cítiť sa na chvíľu tak, že zastal čas. Prejdime ale k tomu podstatnému – hudbe samotnej. Neobídem fakt, že som mal obavy ako koncert pojmú. Či prierezovo, zľahka vatovo, alebo ponúknu nejaký osvedčený mix toho, čo funguje.

V prvom rade, Monkey Business považujem za kapelu, ktorá si prešla aj obdobiami nekonzistencie. Nedá sa povedať, že každý z ich albumov má kultový status, alebo že každý z nich prinesie generačný hit. Ale zase na druhej strane, počas 25-ročnej existencie kapely, ktorá bola napriek niekoľkým naozaj silným skladbám vždy v prvom rade o zábave, sa dá očakávať, že nie všetko, čo vytvorila, má nadčasové kvality.

Čo určite oceňujem, je pódiová energia, neklesajúca muzikalita, chémia medzi členmi na pódiu, a to najdôležitejšie – schopnosť pohrať sa s vlastnými pôvodnými aranžmánmi. Očakával som, že budem mať zimomriavky pri Piece of my Life, ale stalo sa mi to počas večera častejšie, a to aj pri prevarenejších hitoch. Bolo vidieť, že kapela už nekoncertuje tak intenzívne ako v minulosti, čo koncertom len prospieva, keďže si ich sami hudobníci viac užívajú.

Kto sa obával toho, že dostane len povinnú jazdu, veľmi sa mýlil. Vzájomné poďakovanie publika voči umelcom a naopak to dokonale podčiarklo.

Kapela hrala v zložení:

Roman Holý – klávesy, spev
Matěj Ruppert – spev
Tereza Černochová – spev
Ondřej Brousek – klávesy
Olda Krejčoves – gitara
Pavel Mrázek – basgitara
Martin Houdek – bicie

Autor: Michal Húska