Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Sebavedomá aj magicky krehká: Jana Kirschner ovládla emócie v Starej tržnici

Sebavedomá aj magicky krehká: Jana Kirschner ovládla emócie v Starej tržnici

29.10.2015 - 13:30 | Michaela Žureková

Rok po vydaní albumu Moruša Čierna sa speváčka Jana Kirschner postavila na pódiá ôsmich slovenských miest, kde svoj platinový album predstavila verejnosti naživo. Uši aj oči fanúšikov originálnej umelkyne spozorneli aj v stredu počas vyvrcholenia turné v bratislavskej Starej tržnici.


Projekty Jany Kirschner sú po jej posledných albumoch už zrejme natrvalo odsúdené na silnú pozornosť hudobnej a fanúšikovskej obce. Svoje experimenty na nahrávkach ešte viac povyšuje počas živých koncertov a potvrdila to aj na poslednom, vypredanom koncerte turné v Bratislave.

Dnes si len ťažko predstaviť slovenského interpreta, ktorý na úvod večera zavalí divákov desiatimi minútami melodickej a slovnej jednotvárnosti v skladbe Idú, a ktorý ich zároveň uvedie do akéhosi magického tranzu. Jana Kirschner so svojím ansámblom však nekráča jednoduchými cestami. Za týmto náročným brehom už si mohli dovoliť všetko. Divákov tak následne čakala o niečo jasnejšia spleť umenia, dokonalej hry svetiel a podmanivých inštrumentálnych výkonov.

Jana Kirschner, Moruša Čierna tour, Stará tržnica

Rozkvitnutá živá Moruša

"My sme prišli s tým, čo máme najradšej, čo si vážime a prečo tu dnes večer sme." Týmito slovami uviedla speváčka skladbu Muzika, ktorá bola rozradosteným vstupným mostíkom do prvej polovice koncertu. Tá pozostávala až na jednu výnimku z celého albumu Moruša Čierna, ktorý sa naživo ukázal byť ešte okúzľujúcejším než na nosiči. Že to Jane s početnou kapelou na pódiu skvele funguje, dokázalo už predošlé turné k Moruši Bielej. Z koncertného prevedenia prepracovaného projektu však bolo maximálne cítiť, koľko príprav a skúšania obnášal. Za produkciou a zosúladením dvanástich hudobníkov vrátane 36-ročnej speváčky stál aj tentokrát jej partner Eddie Stevens. Opäť sa tiež potvrdilo, že najväčšia hudobná krása tkvela v muzikantských detailoch a nuansách, ktoré sa niesli celým večerom.

Jana za roky na scéne skutočne rozkvitla. Keď stojí na pódiu, uveríte jej každý tón a každé slovo. Či už sa krehko pohráva s hlasom iba za zvuku klavíra v Potope alebo sa roztancuje v piesni Na krídľach divých včiel. Čím však na bratislavskom koncerte skutočne uchvátila, bol jej uhrančivý spevácky prejav. Práca s hlasom na takmer dvojhodinovom vystúpení nie je med lízať, no dnes sa ukazuje, že talentovaná hudobníčka je v tomto smere suverénnejšia než kedykoľvek predtým. Medzi vokálne vrcholy večera patrili najmä pomalšie skladby ako Tajomstvo alebo Ty a ja, ktorú Jana odspievala ako prídavok.

Eddie Stevens, Moruša Čierna tour, Stará tržnicaPozrite si viac fotiek v galérii

Keď tomu nič nechýba 

Ktovie, čo si pomyslelo publikum, keď po kompozične veľkolepom vrchole Potopa otvorila druhú polovicu koncertu notoricky známa Modrá. Zdá sa však, že na nesmrteľné hity, ktoré podľa slov speváčky vznikli pri vyprážaní rezňov, sa len tak nezaneviera. Zazneli tak aj piesne Keby si bol môj či Pokoj v duši, pri ktorých diváci prestali byť len počúvajúcou masou, ale nežne sa zapojili aj do spevu. A nielen doň, ale najmä do tanca vyzývali skladby ako Sama alebo Divná, počas ktorej spoza klávesov vyšiel aj Eddie Stevens a predviedol na pódiu spontánny radostný tanec. Existuje snáď lepšia ukážka toho, že Janina hudba nie je len o zádumčivých a ťažko uchopiteľných muzikantských výstrelkoch?

Áno, nežné pasáže, emotívne inštrumentálne gradácie a ústredná téma - láska, sú silným ťahúňom, v ktorom "rodinný orchester" na pódiu násobí svoju silu a necháva ju prúdiť do davu. Dokonca až tak, že ho svojimi live úpravami, ktoré vedú k dokonalej hudobnej plnosti (Zem domova krajMáj, krásny máj), doslova prekvapí. Ako celok však koncerty pôsobia vyvážene a nechýba im zhola nič. Perfektný súlad, virtuozita, poetickosť a to všetko zahalené do farebných svetiel. Ak niečím prezentovať rýdzo slovenských umelcov svetu, tak týmto. Bravó.

Prečítajte si: Trikrát o Moruši: Jana Kirschner, Eddie Stevens a ich čarovný hudobný svet

Setlist koncertu:

1. Idú
2. Muzika
3. Duch mesta
4. Zem domova kraj
5. Na krídlach divých včiel
6. Premeny
7. Tajomstvo
8. Potopa
--
9. Modrá
10. Miluješ nemiluješ
11. Keby si bol môj
12. Pokoj v duši
13. Divná
14. Sama
15. Máj, krásny máj
16. Na čiernom koni

prídavky:

17. Ty a ja
18. Unesená

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti