Najmenšie pódium festivalu Pohoda, známe ako Garáž, sa tento rok vrátilo do Trenčína. Počas troch augustových sobôt (17. 8., 24. 8. a 31. 8.) ponúka v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda, bohatý program plný hudobných zážitkov mladej slovenskej hudby.

Prvú reportáž z garážovej soboty som začal informáciou, že som do Trenčína dorazil vlakom. Až neskôr som si uvedomil, aká to bola zbytočná informácia. Na druhú garážovú sobotu som teda opäť pricestoval vlakom. Slniečko svietilo a počasie veľmi prialo príjemnému kultúrnemu zážitku. Už od minulej Garáže som sa pred akciou cítil ako "explorer" alebo sonda, ktorá skúma nové a nepoznané. S rovnakým pocitom som sa do Európskeho hlavného mesta kultúry 2026 vybral aj tentokrát.

Rekonštrukcia detských popevkov aj recyklácia rock'n'rollu

Prvú kapelu dňa/večera, Alten Kompoten, som už tento rok mal možnosť a aj česť zažiť. Keďže som si bol vopred vedomý ich kvalít, staral som sa o to, aby som na nich prišiel včas. Trochu ma mrzelo, že hrajú prví v tom najväčšom slnečnom výpeku, ale Alten Kompoten to vôbec neprekážalo a zahrali absolútne profesionálny koncert pred hŕstkou, alebo možno aj celou hrsťou, nadšených fanúšikov, ktorí aplaudovali po každom čísle. Ich potlesk sprevádzal aj hlasný smiech, pretože komediálne prvky, ktoré do každého predstavenia vkladá frontman a stvoriteľ tohto ansámblu, Matej Chren, sú jednoducho extrémne absurdné a vtipné. Smial som sa dokonca aj ja, a to už je čo povedať.

Alten Kompoten vznikli ako improvizácia na základe detských textov jeho 10-ročnej sestry Natálie. Celý tento skvost nájdete na všetkých známych streamovacích platformách. Určite sa do toho pustite a ak ste Alten Kompoten nezažili naživo, jednoducho si ich niekde odchyťte a učiňte tak. Ich funk, groove, absurdný zmysel pre humor a kabaret vám jednoducho urobia lepší deň a možno aj život.

Viac v recenzii: Tam, kde je voda tekutá a piesok sa sype. Návrat Alten Kompoten je dobrým dôvodom pripomenúť si ich magické začiatky

Ako ďalšie sa predstavilo trio Craggy Collyde z Brna. Kapela hrá gitarovú hudbu, v jej repertoári sa striedajú piesne s koreňmi v klasickom rock'n'rolle, rockabilly a alternatívnejšej verzii rockového pesničkárstva, ktoré je najbližšie deviatej dekáde minulého storočia. Posledná poloha im podľa môjho skromného názoru svedčí najviac. Hudba, ktorá mi pripomenula kapely, ako Dinosaur Jr., Hüsker Dü, neopunkový Green Day, Pixies či Pavement. Napriek príjemnosti ich repertoáru mi v ich tvorbe chýbal nejaký výraznejší prvok, ktorý by ma po zvukovej stránke zaujal. Nie každý je však experimentátor, a Craggy Collyde tak napĺňajú viac eklektickú predstavu o hudbe.

Indie folk, veselé tanečné klobúčiky a čo ešte? Ktovie…

Na začiatku tohto roka vydal album indie-folkový pesničkár daniel b, vlastným menom Daniel Buc. Danielove krátke akustické výpovede majú tradičnú formu nezávislého folku v anglickom jazyku. Viem si ho predstaviť na jednom turné napríklad s Dominikom Prokom. Tiché, jemné, subtílne piesne sa nesú ponad vyprahnutú letnú zem a letia niekam k modrej oblohe ako dym mojej cigarety. Trochu som sa opustil, prepáčte. Každopádne, daniel b, skvelá tvorba a držím palce. A ešte som zabudol na moju obľúbenú referenciu, ktorá bude tentokrát krátka. Je ňou José González.

Daniel b, Garáž 2024 Zdroj: Daniela Dolinská

Ktovie, či si nasledujúca kapela získala moju zvedavosť chválospevmi kamarátov a známych, ktorí s nimi stihli prísť do styku, avšak stalo sa tak. Na kapelu so záhadným názvom Ktovie som sa tešil vďaka povesti, ktorá ich predbehla. Vyhodnotil som to správne, pretože ich vystúpenie ma naozaj zaujalo svojou originálnosťou a autenticitou. Týka sa to hudobného, textového aj pódiového prejavu. Každý kúsok tejto kapely kričí mladosťou, revoltou, túžbou robiť veci inak ako ostatní, aj za cenu nepochopenia.

Za zmienku stojí minimalizmus ich nástrojového zloženia. Kapelu tvoria dvaja nevlastní bratia, Krištof a Vincent Šimovci. Obaja spievajú a ich "raspy vocals" sa v dvojhlasných refrénoch harmonicky objímajú tak, že si v jednu nestráženú chvíľu spomeniem na Layne Staleyho a Jerryho Cantrella z grungeových Alice in Chains. Okrem toho obsluhujú basgitaru a bicie. Tento zvukový minimalizmus robí ich hudbu surovou, výraznou, inou a krásnou. Ich texty sú taktiež veľmi raw tripom do pouličných adventúr a srdcových kolapsov. Nájdete tu poéziu, punk, blues, jazz, grunge aj akúsi kontrapozíciu voči klišé slovenského gitarového popu. Klubom a festivalom môžem odkázať jediné: Bookujte ich!

SJU je absolútne fresh meno na poli slovenskej, ale i medzinárodnej hudobnej scény, keďže sa angažuje medzi Londýnom a Prahou. Počas jej zvučenia som si vravel, že toto je niečo, čo ma momentálne príliš nezaujme. Elektronické duo? Som nimi tak trochu presýtený, avšak v momente, ako nabehli, zaplnili priestor vedľa KKC Hviezda sviežou až tropickou energiou, ktorá roztancovala publikum a mňa presvedčila o mojom omyle. Milá, hravá až nežná elektronika v podaní SJU šla ruka v ruke s jej pódiovým prejavom a koncert mal veľa spoločného s akýmsi druhom fitness, pri ktorom zo seba vytrasiete všetky nánosy negatívnej energie.

Veľmi mi to pripomínalo tvorbu Grimes, najmä singel Chocolate z jej tohtoročného výborného albumu Mind Theatre. SJU predtým pôsobila ako bubeníčka v kapele Ora The Molecule a venuje sa aj vlastnej módnej značke BYSJU. Dokonca vyrába klobúky pre také mená na hudobnej scéne ako will.I.Am, The Black Eyed Peas, Jungle alebo Gorillaz. SJU by sa dala predpovedať skvelá budúcnosť, keby sa už nediala v prítomnosti.

Rozhovor: Jej klobúky nosí McCartney aj will.i.am, s hudbou precestovala Európu. Spoznajte slovenský objav SJU

SJU, Garáž 2024 Zdroj: Daniela Dolinská

Neangažovaná pouličná tvorba aj noisová angažovanosť

Ako predposledný interpret druhej tohtoročnej Garáže ozvláštnil večer alternatívnym rapom mladý umelec vystupujúci pod menom Some Hope. Autotuneová poetika klubov, benzíniek a parkovísk medzi 808-kovými kopákmi a neurotickými hajtkami. Trap, hip-hop s prvkami R'n'B, emo rapu či hyperpopu, nesie texty maľujúce prevažne témy vzťahov a pouličného života v meste. Nie je to málo, ale ani príliš. Some Hope predviedol na Garáži svoje tohtoročné EP Love Exit, z ktorého najsilnejší track je podľa mňa Sny do minulosti. Ak máš rád autotune balady na polnočný drift slovenským malým mestom, choď do toho. Je tu some hope.

Záver večera patril kapele Standard Society, ktorá ozvláštnila čaro noci dark ambientom, industrialom, noisom a vizuálno-divadelným performance, za ktoré je zodpovedná divadelná herečka Zuzana Psotková. Standard Society boli z dramaturgického hľadiska výborný ťah, ktorým dotvorili kontrast k bezstarostnému a hravému vystúpeniu SJU. Standard Society totiž do Trenčína priniesli po obsahovej stránke angažovanejší druh tvorby. Zaujíma ich politika a aktivizmus. Svojimi nápaditými performance reagujú na rôzne sociálne problémy, otázky nerovnosti mužov a žien, úpadok kultúry a iné aktuálne témy. Túto angažovanosť balia do hypnotickej dark atmosféry a popritom pracujú s architektúrou miesta a terénom, vizuálom a interakciou s divákom, ktorého do svojej show aktívne zapájajú. Vystupujú mimo pódium a stierajú hranice medzi interpretom a divákom. Ak ich budete mať možnosť vidieť naživo, určite si ich nenechajte ujsť!

Standard Society, Garáž 2024 Zdroj: Daniela Dolinská

Garáž vzniká v spolupráci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 s festivalom Pohoda. Aj tento rok postupne predstavuje dvadsať mladých slovenských kapiel, ktoré vybrala odborná porota z 214 prihlásených. Program je prístupný zdarma a okrem hudobných vystúpení zahŕňa aj workshopy, rôzny sprievodný program a aktivity pre dospelých aj deti. Podujatie má aj medzinárodný rozmer vďaka podpore z Nórskych fondov. Na poslednú augustovú sobotu je naplánované vystúpenie nórskej kapely Defusion z Bodø. Na druhej strane, dve kapely z Garáže (Vanessa Weisz a Grayhole) už vystúpili na UKM festivale v Bodø a zástupcovia UKM prídu do Trenčína objavovať ďalšie talenty.

Takže 31. augusta nezabudnite navštíviť trenčiansku Garáž 2024 a objavovať s nami novú a neopočúvanú, nielen slovenskú hudbu!

Program poslednej soboty v Garáže 2024 je tu:

Garáž stage

14:45 – 15:00 Otvorenie Garáže
15:00 – 15:30 Andersons
16:15 – 16:45 The Nosebleeds
17:30 – 18:00 Laura Magičová & band
18:45 – 19:15 Alan Fur
19:20 – 19:40 Defusion
20:00 – 20:30 Vanessa Weisz
21:15 – 21:45 Grayhole
22:30 – 23:00 SELENoLAr

Hviezda stage

15:30 – 16:30 My Dance
break dance / hip hop workshop pre deti od 7 do 12 rokov
16:45 – 18:45 My Dance
break dance / hip hop workshop pre mladých od 13 do 17 rokov
20:30 – 21:15 Music industry in Garáž
krátke prezentácie umelcov, umelkýň, dramaturgov a dramaturgičiek festivalov a hudobných producentov a producentiek zo Slovenska aj Česka

Galéria

16:30 – 20:00 Výstava: Maľba a grafika - Branislav Kristín

Autor: Renat Khallo​