Rihanna - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Rihanna
Roky činnosti:
2005-súčasnosť
Žánre:
Pop, Urban pop, Dance pop, Dance, R&B 
Krajina:
Barbados
Web:
http://www.rihannanow.com// 

Biografia:

Rihanna je R&B speváčka z Barbadosu, ktorej tvorba je ovplyvnená prvkami popu, reggae a tanečnej hudby. Zlomový okamih v jej živote nastal v čase, keď mala Rihanna ešte len 15 rokov. Nahrávky jej skladieb si všimol Jay-Z, ktorý s ňou okamžite podpísal zmluvu.

Debutový album Music of the Sun vydala v roku 2005. Album sa stal v Amerike a v Kanade jedným z najpredávanejších. Celosvetovo sa z neho predalo viac ako 2 milióny nosičov. Už v roku 2006 nasledoval druhý album A Girl Like Me. Album sa stal v amerických a britských albumových rebríčkoch ešte úspešnejším ako debut. Singel SOS zaznamenal v celosvetových hitparádach dovtedy jej najväčší úspech. Ďalším hitom z tohto albumu bola citlivá balada Unfaithful.

Opäť po roku vydala svoj tretí album Good Girl Gone Bad. Ako prvý singel vypustila obrovský hit Umbrella, v ktorom si ako hosť zarapoval Jay-Z. V mnohých krajinách po celom svete sa singel umiestnil na úplnom vrchole. Porovnateľný úspech dosiahol Don't Stop The Music. Rihanna za tento album získala platinovú platňu.

Jej kariéru výrazne ovplyvnil búrlivý vzťah s R&B spevákom Chrisom Brownom, ktorý vyvrcholil medializovaným rozchodom po tom, ako Brown svoju priateľku fyzicky napadol deň pred Grammy Awards 2009. Speváčka s ranami na tvári sa na odovzdávaní cien nakoniec neukázala a na niekoľko mesiacov sa stiahla do úzadia.

Návratom na scénu bol na jeseň 2009 album Rated R, na ktorom ponúkla aj niekoľko temných a osobných výpovedí. V rebríčkoch najviac zarezonovali single Russian Roulette, Hard a Rude Boy. Tematike násilia vo vzťahoch sa čiastočne venuje aj na posledných dvoch albumoch Loud (2010) a Talk That Talk (2011), nové texty piesní však už nie sú také osobné ako na Rated R. Medzi jej najväčšie hity z posledných nahrávok patria single Only Girl (In The World), S&M a We Found Love.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu