Jeden z najznámejších slovenských spevákov sa nedávno nechal počuť, že Lenku Filipovú si cení aj preto, že dokáže hrať pop i klasickú hudbu. Treba uznať, že udržať si nadhľad a rozvahu je pri balansovaní medzi dvoma odlišnými pólmi dosť náročné.

Lenka to nedávno potvrdila koncertom v jednom z košických chrámov, kde jej asistovala dcéra Lenny. Pri tej príležitosti sme sa s českou hudobnou stálicou pripravili krátky rozhovor.

Koľký v poradí na turné je košický koncert? Prečo ste si v Košiciach vyhliadli práve najstarší kostol z raného stredoveku, patriaci dominikánom?
 

V rámci turné je košický koncert deviaty v poradí. V Košiciach ide o môj vysnený priestor. Zvyknem v tomto meste hrávať v Historickej radnici, tentoraz som veľmi stála o kostol. Tie mám vo všeobecnosti veľmi rada, pretože v nich nádherne znie klasická gitara i môj hlas, atmosféra hudby, ktorú produkujem, je nádherne podoprená prostredím. I po emocionálnej stránke je to silný zážitok, pretože viem navodiť lepšiu atmosféru v kostole než v civilnom prostredí.  

A ako sa znáša kostol s vašou popovejšou tvorbou? Je ťažké urobiť vystúpeniam tú správnu dramaturgiu? 

Na turné mám so sebou dcéru Lenny, s ktorou robím zaujímavý program. Je veľmi žiadaný publikom aj organizátormi. Prišla som na kľúč, v rámci ktorého využívam všetok svoj potenciál, ktorý som za tie dlhé roky naštudovala, odskúšala na javisku a dala dohromady. Svoje známe piesne podávam vo veľmi komornej forme, napríklad znie iba klavír, gitara a dva hlasy (ten druhý patrí Lenny). S kolegom Jindrom Konířom potom robíme úpravy klasických, ale aj súčasných autorov. On používa klavír Rolland, ktorý dokáže napodobniť aj orchester. Nie je to novinka, veď napokon Jeff Beck na jednom americkom festivale robil niečo podobné. No my s Jindrom to tiež robíme veľa rokov, on je fundovaný skladateľ a dirigent. A keď je príležitosť a dostatok financií, berieme sebou na koncerty živé sláčiky. V programe sa striedajú moje známe pesničky, klasika i rockové veci. Proste ukazujem všetko, čo som tou gitarou vlastne chcela povedať. 

Ľudia vás majú spojenú skôr s popom. Menej Vás poznajú ako hráčku klasickej hudby. Ako to vo Vašom prípade ide dokopy? 

Myslím si, že muzika je naozaj iba jedna. Je iba na vás, akým spôsobom ju spracujete a čo ňou chcete povedať publiku. A ja využívam to, že mám veľmi široké publikum. Mám kopu šlágrov, na ktoré som si za celé tie roky pozbierala fanúšikov. Ako som rokmi vydávala pesničkové platne a vyvíjala sa, dozrievalo aj moje publikum a preto sa vedľa popových vecí objavovali aj úpravy známejších skladieb Vivaldiho, Bacha, a pod. Dnes sa odvažujem na album zaradiť napríklad Lobosa, ktorý je náročný a kde sa dá pekne demonštrovať gitarová technika. Ide o to, že ľudia, ktorí za normálnych okolností nechodia na klasické koncerty, si povedia "jé, to se dá zahrát jako?. A naviac využívam gitaru pekne zosilnenú, takže jej zvuk, ktorý je normálne komorný, sa zosilnením k poslucháčom dostane a vzbudí tie správne emócie.  

Ako sa použitie zosilňovača odzrkadľuje v praxi? 

Iní kolegovia gitaristi sa zosilujú minimálne, ale ja mám gitaru zapojenú na celú aparatúru. Je to niekedy dosť ošemetné vtedy, ak vám ujde prst, lebo počuť každý detail, ale pro vnímanie zvuku tento risk rada podstupujem, lebo to ľudí osloví. Posúva to napríklad Bacha viac do súčasnosti a vie to s ľuďmi pohnúť, ak je to dobre ozvučené.  

S Vašimi skúsenosťami by si bežný človek pomyslel, že už máte všetko v malíčku, no zrejme musíte stále pravidelne cvičiť. Venujete sa viac spevu alebo gitare? 

Musím sa venovať obidvom činnostiam rovnomerne. Najhoršie je, keď sa vám zlomí necht a ešte vás k tomu hnevá hlas, tak ako teraz. No kvôli tomu ste profesionál, aby ste si s tým vedeli poradiť. Na koncerte to nesmie byť vidno. 

Robíte aj gitarové lekcie. Sú úspešné? 

To je ďalšia kapitola. Teraz mám dokonca na web stránke urobené nové lekcie od Milana Tesaře, z ktorých mám radosť. A už pripravujem ďalšie. Na náš web sa ku mne chodí učiť veľa detí, a nie je nič krajšie, ako keď za mnou prídu po koncerte a dovolím im siahnuť na gitaru, dám im trsátko, a pod. Obvykle sa ma pýtajú "teta, já chci taky hrát todle, co můžu...". Ukazujem im spôsob, pýtam sa ich, či majú dobrého učiteľa, mám so sebou spevník pesničiek s akordami, chcela by som ich vydať v notách, apod. Pripadám si ako profesor na cestách, ale snažím sa učiť veľmi komunikatívnym spôsobom.  

Kedy vo Vašom živote prišiel moment, keď ste si uvedomili, že Vám hudba stačí na živobytie? 

Mala som sen, spievať a hrať na gitare. A už od malička som študovala hudbu. Štúdium ma stálo veľa síl a času, napĺňalo ma a popri ňom som si ani neuvedomovala, či sa hudbou živím alebo nie. Len som si hovorila, že nechcem nič iné robiť. Keď si vyberiete cestu, osud vás bude podporovať na tejto ceste, kam patríte. Nemusí sa vám vždy dariť, ale chce to vydržať. Hovorím to mladým, napríklad dcére, že keď si to vysnia a vyberú, podarí sa to. Nutne. U každého ten proces trvá individuálne a hlavne nemôžu chcieť všetci všetko a hneď. To nejde. Je to niekedy dlhá cesta.  

Ku ktorým skladbám v repertoári máte najvrúcnejší vzťah? 

Ak sa bavíme o prevzatých veciach, tak určite Zamilovaná. Nechcene mi táto skladba dala celoživotný imidž. Je neuveriteľné, ako sa so mnou prepojilo i moje frankofónne cítenie. Polovicou srdca som ale aj anglofil, takže robím napríklad rada i keltské veci. Nabudúce prídeme s keltskou harfou. Mám rada pestrosť a to sa snažím v celom koncerte naplno využívať.

Viackrát sme spomenuli Vašu dcéru, ktorá žánrovo nekráča vo Vašich šľapajách. Ako sa dívate na jej hudobný vkus a vývoj? 

Asi pred dvoma rokmi sa rozhodla pre svoju vlastnú hudobnú cestu. Nebola som tým nadšená, pretože túto profesiu dobre poznám, nie je vždy ľahká. Len som jej vždy zdorazňovala, že hudba je najlepší celoživotný koníček, i keď sa darí, či nie. Keď som videla, že to myslí vážne a že odozva od ľudí je dobrá, tak som ju začala podporovať. Je v partii dobrých ľudí, ktorí sa za pochodu učia. Lenny zároveň študuje, pretože som jej kládla na srdce, že školu musí stihnúť. Ako hlavnú náplň má skladbu, takže skladá, to je pre ňu podľa mňa základný pilier. Nie je iba interpretom, má svoj vlastný repertoár, o ktorý sa môže oprieť, rovnako ako o svoj nástroj. 

A páči sa Vám jej tvorba? 

Áno, veľmi. A teraz som už jej fanúšikom.

Vypočujte si Best Of výberovku Lenky Filipovej na Deezeri:



- informácie o službe Deezer -

Autor: Marek Danko 
Foto: archív Lenky Filipovej

Súvisiaci interpreti: Lenka Filipová