Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Chvrches: Manažmentu Depeche Mode sa nehovorí nie

Chvrches: Manažmentu Depeche Mode sa nehovorí nie

10.07.2018 - 15:00 | redakcia

Jednou z kapiel, ktoré sa koncom júna predstavili na festivale Aerodrome neďaleko Prahy, bola škótska synthpopová skupina Chvrches. Náš občasný prispievateľ Andrej Kratochvíl sa pred koncertom stretol s členmi skupiny - speváčkou Lauren Mayberry a hudobníkmi Martinom Dohertym a Iainom Cookom - a výsledkom je krátky rozhovor o tvorbe a živote kapely.


Váš nový album Love Is Dead ste opísali ako viac progresívny. Bol to zámer pri jeho nahrávaní, aby znel progresívnejšie?

Lauren: Ani nie, celé sa to to vyvíjalo počas nahrávania. Pracovali sme prvýkrát s producentom Gregom Kurstinom a skrátka sme cítili ten posun. Nad každým songom sme premýslali a o každom sme ako kapela veľa hovorili a skúšali robiť aj viacero verzií. 

Martin: Nevedeli sme na začiatku odhadnúť, ako album bude znieť, ale počas nahrávania sme cítili, že tento posun sa nám páči. 

Greg Kurstin bol váš prvý producent vôbec, mali ste počas nahrávania niekto niekedy iný názor ako on?

Martin: Nie, nie, to sa nestalo ani raz. Je to perfektný chlapík a pracovať s ním bolo super. Tento chlap skrátka vie, ako sa to robí, a bol to pre nás veľký zážitok byť pri tom. Posunul našu hudbu na ďalší level. 

Na albume spolupracoval aj Dave Stewart z Eurythmics, ako sa robilo s ním?

Martin: Parádne! Je to najlepší rozprávač príbehov, akého som stretol, veľa sme sa s ním nasmiali. 

Iain: Jeho príbehy zo života sú fakt super, veľa nám však rozprával všeobecne o hudbe, dával nám rady a prinášal iný pohľad na veci. Nanešťastie, song, ktorý sme spolu nahrali, napokon nie je na albume, ale určite s ním chceme ísť pri nejakej príležitosti von.


Prečo si myslíte, že je synthpop stále taký populárny? Kapely ako Hurts, La Roux či Chvrches?  

Martin: Neviem na to jednoznačne odpovedať, možno je to v tej úplnej jednoduchosti, ktorú prináša. A je to skrátka aj alternatíva oproti gitarovej hudbe. Ja som vyrastal na synthpope a asi aj iní ľudia, keď sa im páči naša tvorba. Myslím, že synthpopové skladby sa predsa len jednoduchšie skladajú, otvorím Protools a skladám, vlastne k tomu nič extra nepotrebujem, iba Lauren, aby to naspievala.

Máte teda radi aj "klasický" synthpop 80-tych rokov?

Martin: Jasné, Erasure, Eurythmics a samozrejme aj Depeche Mode, s ktorými zajtra hráme na festivale vo Švajčiarsku a veľmi sa na nich tešíme. Pred piatimi rokmi sme im na ich štadiónovom turné robili predkapelu, hrali sme dokonca aj tu v Prahe. 

Lauren: Uf, to bolo pre nás v tom čase veľmi ťažké, hrozne sme sa báli, hovorili sme si, že na také niečo nie sme vôbec pripravení a že na to skrátka nemáme, ale skús povedať manažmentu Depeche Mode: "Nie, ďakujeme, ale nechceme pred nimi hrať a oslovte nás o rok, keď sa na to budeme cítiť." Bola to pre nás veľká skúsenosť a sme radi, že sme to absolvovali.

Je pre vás úspech v rôznych anketách a hitparádach dôležitý?

Martin: Hm, ani nie, ale samozrejme nás to teší. Je to prirodzená súčasť biznisu. Nerobíme hudbu so zámerom vyhrávať rebríčky, ale je fajn, keď vieme, že sa náš album dobre predáva. 

Lauren: Určite nás to teší, aj keď ani predaj albumov už nie je veľmi meradlo úspechu, keďže veľa ľudí ho streamuje a pod. Teší ma, že ľudia chodia na naše koncerty a spievajú si naše piesne, to je fakt super. Nie sme kapela, ktorá má obrovské hity, stále nepatríme medzi ten úplný mainstream. 

Martin: Musíme si s fanúšikmi vytvárať určitý vzťah, ľudia už nepočúvajú celé albumy a mám pocit, že už ani neobjavujú hudbu ako kedysi. Na koncerty idú ľudia cielene a nie iba tak, že idem si to pozrieť. Sme vdační, že máme aj "hardcore fans", bez fanúšikov by to skrátka nemalo zmysel.


Predstavte si situáciu, že už viac nemôžete pokračovať v hudbe, čo by ste robili?

Lauren: Ja by som bola precvičovateľka jogy alebo by som sa venovala poradenstvu v oblasti zdravia.  

Martin: Išiel by som do dôchodku, bol by som celkom pekný dôchodca (smiech). Alebo by som sa nejakým spôsobom venoval futbalu, ktorý milujem.

Iain: Fakt neviem, ťo je veľmi ťažká otázka, keďže celý život robím hudbu. Asi by som robil vo filmovom biznise.

Hádate sa niekedy v štúdiu pri nahrávaní?

Martin: Jasné, celkom často. Je to naša vášeň, takže každý z nás vyjadruje svoj pocit a názor. Podľa mňa, kto sa neháda, tak sa nezaujíma. Nedá sa mať vždy na všetko rovnaký názor.

Kto má napokon posledné slovo?

Lauren: Ja!

Martin: Ja!

Iain: Ja!

Je tu leto, pochádzate zo Škótska, kde je celý rok daždivo a chladno, kde radi trávite dovolenky? Preferujete teplo alebo skôr zimu?

Lauren: Ja mám rada obe varianty. Minulý rok som bola v USA v štáte Massachusttes, dali sme si roadtrip a bolo to super.

Martin: Ja som bol minulé leto vo francúzskych Alpách a bola to paráda. Lyžovať v lete je super. A keďže dnes je tu celkom horúco, hneď by som si to zopakoval.

Iain: Ja najradšej dovolenkujem v Škótsku, hlavne, keď je tam slnečno. Máme tam veľa krásnych miest, napríklad Isle of Skye.


Autor: Andrej Kratochvíl
Foto: Facebook.com/CHVRCHES


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti