Miro Svatý alias DJ Mairee zažil so svojou skladbou Papapa na slovenské pomery nevídaný úspech. Rodák zo Svätého Jura vo veku 26 rokov zistil, že jeho letný hit sa dostáva aj do zahraničných uší. Hoci po nedávnej autonehode musel väčšinu akcií v zahraničí napokon odvolať, teší sa na svoju premiérovú open-air show.

Na 30. apríla chystáš veľkú dvojhodinovú šou pod holým nebom čisto v tvojej réžii. Na Slovensku sme na takéto produkcie zvyknutí zatiaľ len v podaní zahraničných mien ako Armin van Buuren, Afrojack, Martin Garrix a pod. Čo obnáša organizácia takéhoto večera?

V prvom rade veľmi dobré zázemie, ktoré vie vytvoriť na Slovensku naozaj málokto. Agentúra Evency, ktorá sa podieľa napríklad aj na festivale Hip Hop Žije, bola pre mňa v tomto jasná voľba. Samotná šou, ktorú na tento večer chystám, vyžaduje niekoľkomesačné prípravy pre obrovský tím ľudí. Nie je to bežné vystúpenie dídžeja, kde len príde a mixuje pesničky, ale keďže som v prvom rade DJ, bude to aj o tom.

Čím to bude iné v porovnaní s tvojimi bežnými klubovými hraniami?

Na každú skladbu bude pripravená originálna vizualizácia, chystám rôzne edity mojich skladieb špeciálne pre tento večer a množstvo hostí počas môjho setu či špeciálne efekty načasované do hudby. Veľa ľudí nevníma rozdiel medzi dídžejom a producentom, a preto nechápu, ako môže byť DJ umelcom či mať svoj vlastný koncert. Na tejto akcii to môžu zažiť vo veľkom.

Pre mladého človeka ako si ty to musí byť veľká zodpovednosť. Máš z niečoho obavy?

Povedal by som, že mám strach z počasia a z toho, že nám nahlásia bombu ako minulý rok na akcii. No máme nahradné miesto konania v prípade dažďa a dohodnutú pyrotechnickú prehliadku.


Takmer sa vzdal

S hudbou si začínal ako 14-ročný. Kde prišla prvá inšpirácia?

K hudbe som mal blízko už od mladého veku a keď som bol v 4. alebo 5. ročníku na základnej škole, spravil som prvú "výberovku", ktorú som predával medzi spolužiakmi a známymi. Mal som približne 14 rokov, keď som si kúpil prvé gramofóny či kontrolér k počítaču a začal sa snažiť hrať (úsmev). Na oslavy kamarátov alebo chaty to stačilo, no dnes sa nad týmito časmi pousmejem.

Väčšina umelcov mala pôvodne inú vytýčenú trasu predtým, než sa im začalo dariť. Čím by si bol ty, keby si sa rozhodol vzdať sa svojho hudobného sna?

Mojím snom bolo asi všetko - od kariéry speváka cez športové ambície v rámci všetkých loptových hier, počnúc futbalom až po baseball, ktorému som sa chvílu intenzívne venoval.

Málokto by na teba povedal, že ako DJ venujúci sa elektronickej tanečnej hudbe máš celkom rôznorodú zbierku vinylov. Ešte ich zbieraš?

V mojej "detskej" izbe sa ich nachádza približne tisíc, nájde sa tam všetko od trance, techna, house, dancefloor až po hip-hop, R&B či oldies. V časoch, keď som začínal, nebola možnosť hrať a byť zameraný len na jeden štýl hudby, tak som nakupoval a snažil sa byť pripravený na rôzne akcie.

Ako ťa rôzne hudobné štýly inšpirujú v tvorbe? Máš vďaka nim nejaké žánrové výzvy v hlave?

V tvorbe ma inšpiruje hlavne úsmev, radosť, štastie. Hudba je veľmi o emóciach a ja sa snažím tou mojou šíriť pozitivitu medzi ľudí. Pri každom údere beatu, melódií či výbere zvuku si predstavujem pred sebou dav usmiatych a pozitívnych ľudí, ktorým pomáham svojou hudbou. 

Prvý track si vydal v roku 2013 a ďalší až o dva roky neskôr. Prečo taký veľký rozptyl?

V roku 2013 vyšiel track s názvom Straight Up Monkey Bussiness, ktorý mal byť hymnou do aftermovie  Project X Festivalu. Tento festival, žiaľ, dopadol veľmi zle a okrem toho, že narušil plány s touto skladbou, stiahol aj celého Maireeho so sebou. Bol to môj projekt, a preto, aj keď za nevydarenie tohoto festivalu nemôžem, prijímam za to zodpovednosť. Ďalšia skladba vznikla počas mojho niekoľkomesačného pobytu na Miami, kde som po náročnom období, keď sa mi nedarilo, už definitívne načerpal dostatok energie bojovať ďalej.


Nezastaví ho ani autonehoda

Väčšina našich čitateľov ťa zrejme spoznala až vďaka minuloročnému letnému singlu Papapa, ktorého videoklip má v súčasnosti už vyše 7,4 milióna videní. Aký je to pocit a čo to pre teba znamená z hľadiska kariéry?

Veľmi sa teším všetkým úspechom tejto skladby doma aj v zahraničí. Prinieslo mi to veľa nových možností a potvrdilo, že celá moja snaha napredovať s hudbou či videoklipmi má naozaj význam. Množstvo zahraničných bookingov či všetky tie šialené žúrky, ktoré sa začali diať doma v kluboch však v septembri dostali jedno veľké "STOP" v podaní mojej autonehody.

Prečítajte si tiež: DJ Mairee chystá veľký návrat po nehode. Zorganizuje párty, aká tu ešte nebola

Španielske vydavateľstvo Blanco Y Negro zaradilo túto skladbu na svoju výberovku najväčších hitov za rok 2017. Akí boli iní zahraniční záujemcovia?

Hrávalo sa to v mnohých zahraničných rádiach, a dokonca to nasadili do viacerých hudobných kanálov na TV aj s videoklipom (úsmev). Určite mi to pomohlo, aj čo sa týka spoluprác so zahraničnými producentami či spevákmi, s ktorými vyjde v roku 2018 viacero skadieb. Ponúk na zahraničné bookingy prišlo veľmi veľa, no žiaľ, aj tie, ktoré už boli definitívne dohodnuté, sme museli zrúšiť pre spomínanu autonehodu.

Vieš tancovať tanec, ktorý je vo videoklipe?

Som absolútne drevo, tanec a ja sme si nikdy nerozumeli. (smiech)


Autor: Marek Majzon
Foto: Facebook.com/Mairee.Official