Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Monika Bagárová: Pre Ameriku nie som zaujímavá, každá druhá tam spieva ako ja

Monika Bagárová: Pre Ameriku nie som zaujímavá, každá druhá tam spieva ako ja

Monika Bagárová, 2022
Zdroj: Lukáš Kimlička
19.01.2023 - 11:00 | Dušan Marko

Keď sa v roku 2009 na obrazovkách TV Markíza a Nova objavila mladučká Monika Bagárová, zrejme nikto nečakal, že o pár rokov pôjde o jednu z najúspešnejších speváčok v Česku a na Slovensku. Monika sa vybrala cestou R&B, ktorá v našich končinách nie je zrovna najľahšia.Vytrvalosť ju však od zvyšku lokálnej scény odlišuje, čoho výsledkom je aj jej nový album Silnější. Ten môžeme bez okolkov označiť za jej, zatiaľ, najosobnejšiu hudobnú výpoveď. Monika Bagárová v posledných rokoch prežíva mimoriadne akčné obdobie. Krátko predtým, než vypukla pandémia zasadla do poroty SuperStar, kde ona sama svoju kariéru v roku 2009 začínala. V závere neočakávane úspešnej série porodila svoju milovanú dcérku. Neskôr sa musela popasovať s nevydareným vzťahom a nepríjemnou pozornosťou bulvárnych médií.

Karta sa však obrátila a Bagárová sa opäť môže tešiť zo svojho života. Jej tretí štúdiový album Silnější je pomyselnou bodkou za jej doterajším životom, emotívnou spomienkou na to nevydarené, no zároveň poďakovaním tým, ktorí sú pre jej život dôležití. Veľkú pozornosť si právom získala skladba Vysnená, ktorú Monika venovala svojej milovanej dcérke. Videoklip k tejto nahrávke má už viac ako štyri milióny prehratí.


V rozhovore nám Monika prezradila, či niečo na svojej doterajšej tvorbe ľutuje, ale aj to, ako prebiehalo stretnutie s Benom Cristovaom, s ktorým sa po viac ako dekáde opäť stretli v hudobnom štúdiu a nahrali aktuálny singel, pieseň Něco víc. Na albume nájdete celkovo 13 skladieb, pričom speváčka pri tejto príležitosti vydala tiež limitovanú kolekciu merchu, ktorú tvoria tričká, mikiny ale aj detské body.

SuperStar bola skvelý odrazový mostík

O pár týždňov to bude presne 12 rokov, odkedy si vydala svoj prvý album Shining. Je niečo, čo by si na ňom s odstupom času zmenila?

Nič by som neurobila inak, pretože sa mi páči, že som si prešla určitým vývojom. Celý ten album je úplne iný, oproti môjmu druhému cd som tam spievala v češtine. No ako hovorím, všetko je tak, ako má byť.

Svoju kariéru si odštartovala v prvej sérii Česko Slovenskej SuperStar v roku 2009. Nemrzí ťa, že ste vtedy boli ukrátení o benefit v podobe sociálnych sietí, ktoré v tej dobe len začínali?

Vôbec nie, bolo to skvelé obdobie, vtedy len začínal Facebook, no tí ľudia za nami prišli možno práve preto, že s nami neboli v kontakte na tých sociálnych sieťach. O to viac fanúšikov chodilo na autogramiády či koncerty a malo to obrovské kúzlo.

Dnes máš za sebou ďalšie dva ročníky SuperStar, kde si sa osvedčila v úlohe porotkyne. Je pre teba náročné byť kritická, keď si sama pred pár rokmi stála na rovnakom mieste?

Práve preto je to náročné. Ak je niekto fakt milý, vtedy vás to mrzí. No ak je niekto arogantný a vidíme na ňom, že mu chýba slušné chovanie, tak to ťažké nie je. Náročné pre mňa bolo skôr to, keď sa k nášmu hodnoteniu začali vyjadrovať iní ľudia, ktorí dávali vinu nám porotcom.

Vyskytol sa za tie dva roky niekto, kto sa tebe naozaj páčil, no ostatných v porote nezaujal?

Určite, mali sme aj také mená. No neskôr som pochopila, že by u niektorých ľudí časom bol problém. Vždy som si stála za svojím názorom, no keď ma prehlasovali, tak už som na to zbytočne netlačila.


S kožou na trh

Veľká časť tvojej doterajšej hudobnej tvorby bola v anglickom jazyku. Tvoj nový album Silnější však celý vznikol v českom jazyku. Prečo takáto zmena?

Asi som potrebovala dozrieť do toho obdobia, kedy som si povedala, že môžem byť k svojim fanúšikom tak blízko a baví ma to. V minulosti som počúvala veľa zahraničnej hudby, a presne tak som to chcela robiť. No neskôr som začala počúvať aj českých interpretov, čo ma tak trochu motivovalo a inšpirovalo.

Ak spevák v našich končinách spieva v anglickom jazyku, veľa jeho fanúšikov text vôbec nevníma. Nemáš trému z toho, že sa teraz textovo úplne odhalíš?

Presne o tom to je a nemám problém to priznať. Teraz som oveľa bližšie k svojim fanúšikom a čeština bola tá cesta.


Čo z tej "lokálnej" hudby ťa aktuálne baví a inšpiruje?

Ja teraz veľmi pozorne sledujem tiež slovenské speváčky. Veľmi krásnu hudbu má Ronie, skvelá speváčka je Anita Soul. Registrujem toho veľa, sledujem svojich kolegov, vnímam, akú hudbu produkujú, a je to zároveň motivácia.

Je nejaký slovenský interpret, s ktorým by si v budúcnosti rada spolupracovala a ešte sa to nepodarilo?

Samozrejme, pár takých tipov mám. A rada by som ešte tento rok opäť spolupracovala s Egom.


Je pre teba po technickej stránke náročnejšie spievať v českom jazyku?

Je ťažké urobiť dobrý český text, obzvlášť v R&B, ale spievanie v angličtine je náročné, pretože mať ten prízvuk a výslovnosť takú, akú majú v zahraničí, je veľmi ťažké, možno až nemožné.

Nemrzelo ťa niekedy to, že v našich končinách dominuje pop a rock a šanca presadiť sa vďaka R&B je u nás veľmi malá?

Bolo také obdobie, ale dnes mám pocit, že už to je dávno preč. R&B začalo byť opäť populárne a som rada, že ten čas prišiel. V hudbe je dnes väčšia sloboda a ľudia sú oveľa otvorenejší rôznym hudobným žánrom.

V posledných rokoch nie sú otvorenejšie len tie hudobné štýly ale aj témy, o ktorých sa spieva. Hudobníci poukazujú na politiku a rôzne spoločenské problémy. Myslíš si, že to je správne?

Mám z toho radosť. Tie témy sa otvorili, spieva sa o tých veciach, ktoré sú zlé, a som rada, že sú ľudia, ktorí o tom vedia písať texty, zaspievať to a rapovať. Ja takú skladbu zatiaľ v zálohe nemám, ale uvidíme, čo prinesie ďalší čas, život a skúsenosti.


Svoje rozhodnutia neľutuje, všetko sa deje z nejakého dôvodu

Vydala si niekedy nejaký song, o ktorom si si myslela, že to bude hit, no nezafungovalo to?

Nie. Vždy, keď som niečo vydávala, tak som k tomu pristupovala pocitovo, nikdy som nedala do éteru niečo len preto, že by som to považovala za hit. Keď človek robí hudbu, nemôže byť vypočítavý. Skutočné to je len vtedy, ak to robí od srdca.

Ty si nejaký čas žila a svoj predošlý album produkovala aj v USA. Tvoj nový album však vznikal na Slovensku pod taktovkou Tomiho Popoviča. Vidíš v tom hudobnom biznise nejaký rozdiel?

Povedala by som, že Tomi sa tomu veľmi priblížil, veď on sám v Amerike pracoval. Tomi je profík a ak pracuje na nejakej skladbe, robí to skvelo. Rozdiel vidím v tom, že tá Amerika je veľmi rýchla. Je tam obrovské množstvo interpretov ako som ja - pre Ameriku vlastne nič zaujímavé, pretože každé druhé dievča tam spieva ako ja.


Vnímala si v Amerike nejaký tlak, a chcenie byť lepšia, než "každá druhá" speváčka?

Ani nie, v mojom prípade to netrvalo zas tak dlho. To obdobie veľmi rýchlo začalo aj skončilo, ja som sa vrátila do Česka a už som sa to tam ďalej nesnažila budovať. Vedela som, že ja tam žiť nechcem, takže som sa chytila toho, čo mám k dispozícii tu. Tu mám svojich fanúšikov a rodinu, no som za tú skúsenosť v Amerike veľmi vďačná.

Po tvojom návrate do Česka vzniklo viacero hudobných spoluprác. Medzi tie najvýraznejšie patria skladby s tvojou sestrou Natalii. Čakala si, že práve toto spojenie u tvojich fanúšikov bude tak rezonovať?

Fakt som to nečakala, no mám z toho radosť, pretože práve týmto sa opätovne naštartovala tá moja česká kariéra. Keď niekde prídem vystupovať, ľudia si naše pesničky spievajú a tešia sa na ne. Je to nádherný pocit.


Je niečo, čo ti na profesii speváčky aj po rokoch v šoubiznise prekáža?

Možno to, že ak vás stretnú ľudia, tak od vás očakávajú, že budete vyzerať rovnako ako na Instagrame. Ja sa snažím si tie fotky neupravovať a byť reálna, ale niekedy mám chuť ísť z domu len v teplákoch, papučiach a s drdolom na hlave. No stále mám v sebe nejaký pocit zodpovednosti voči tým ľudom, kvôli ktorým by som mala byť upravená, oni si to predsa zaslúžia, ak ma stretnú. Niekedy by však bolo fajn byť neviditeľná.

Láska s Benom nevyšla, našli k sebe cestu ako priatelia

Tvoj aktuálny singel z nového albumu je skladba Něco víc s Benom Cristovaom. Rátala si dopredu s takým veľkým záujmom u tvojich fanúšikov? Mnohí si dokonca myslia, že spolu opäť tvoríte pár.

Vôbec nie. Už keď sme dali von spoločnú fotku zo štúdia, tak to bol veľký poprask. Ľudia sa nadchli, mali z toho obrovskú radosť a čakali, že príde aj klip. Tak som si povedala, poďme do toho, bude to zároveň pilotný singel k albumu. S Benom sa skvelo spolupracuje, je veľmi milý a je to profík. Naše stretnutie po tých rokoch bolo veľmi príjemné.

Stretli ste sa s Benom aj predtým alebo ste sa skutočne od vášho rozchodu videli prvýkrát až v štúdiu?

Párkrát sme sa stretli, ale to by som za tie roky napočítala na prstoch jednej ruky.


Váš vzťah s Benom bol veľmi medializovaný aj po vašom rozchode. Kedy si mu ty odpustila a povedala si si, že s ním dokážeš opäť komunikovať a pracovať?

Musím sa priznať, že mne to trvalo dlho, no bola to moja prvá láska. Myslím si, že to prišlo v ten najlepší čas. Po rokoch sme sa stretli ako dvaja dospelí ľudia. Ja už nie som tínedžerka, on už je dospelý vybláznený muž. Bez akýchkoľvek výčitiek sme mohli prebrať naše životy, a práve ten pocit, že sa cez to všetko dokážete preniesť, je na tom úžasný.

Žijeme v dobe, kedy si ľudia cd-čká nekupujú

Prezradíš nám, ktorá skladba z albumu Silnější bude ďalším singlom?

Ďalší singel, na ktorý vyjde aj videoklip, je skladba Nečekám s P.A.T. Koncom jari určite plánujem aj turné a koncerty k albumu. V pláne sú tiež ďalšie videoklipy, fanúšikovia sa majú na čo tešiť.

Ktorá pieseň na albume je ti najbližšia?

Plán a potom určite skladba Něco víc s Benom, no ku všetkým mám nejaký vzťah a je ťažké vybrať len jednu.

Mnoho hudobníkov tvrdí, že vydávať albumy už zmysel nemá, a preto len zverejňujú samostatné single. Čo si o takomto spôsobe hudobného fungovania myslíš ty?

Teraz je väčší záujem o digitálnu hudbu. Je to nová doba a CDčka si už ľudia nemajú kde pustiť. To by som ani nemala hovoriť, no je to pravda. Ten, kto si chce urobiť radosť a podporiť toho interpreta, tak si to jeho CD kúpi a odloží si to doma na pamiatku. Je to fajn, ja som takto podporila množstvo umelcov a kúpila si ich CD – napríklad aj album mojej sestry, objednala som si 10 kusov. Ale chápem, že dnešná doba nám ponúka iné možnosti, ako sa dostať k hudbe. A pre hudobníkov to bude ešte horšie.


Ako to vyzerá v tvojom prípade, ak vzniká nejaká nová pieseň alebo video. Necháš si poradiť, alebo o všetkom rozhoduješ ty?

V prípade videoklipov vždy mám nejakú myšlienku, potom už to nechám na môj tím ľudí, aby to dotvoril. V hudbe platí v podstate to isté. Mám nejaký nápad v hlave, potom riešim s textárom nejaké moje pripomienky, ale hudbu väčšinou nechám na producenta. Občas chcem vymeniť nejakú gitaru za klavír.

Nechala si sa niekedy presvedčiť do niečoho, s čím dnes už nie si stotožnená?

Pri klipoch nie, ale v hudbe určite áno. Bolo pár takých vecí, ale neberiem to ako chybu, ale skúsenosť, ktorú som potrebovala. Nikdy to nebol prešľap, no skôr niečo, čo nezafungovalo tak, ako som si priala.

Autor: Dušan MarkoZdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti