Jedinečné trio z Rakúska Cidequa sa pohybuje niekde medzi trip-hopom, progresívnym dubom a abstraktným jazzom. Svoju tvorbu nám naživo predstaví 6.10. v bratislavskej Inchebe v rámci festivalu Nu Jazz Dayz_FM 2007. Rozprávali sme sa s jej členom Thomasom Wagensommererom.

Na akom princípe vlastne fungujete? Je to o jednej kreatívnej postavičke a dvoch hudobníkoch alebo sa snažíte vždy o kolektívne dielo?

"Musím povedať, že sme trojica silných osobností a snažíme sa na všetkom vždy pracovať spolu. Jasné, občas aj každý z nás má deň, kedy vytvorí niečo sám. Potom na tom pracujeme všetci, ale najdôležitejšie je, aby sme tvorili spolu, veď sme kapela. Nie je to o jednej osobnosti, je to o troch ľuďoch, ktorí sa stretli a tvoria spolu v jednej kapele."

Je pre vás štúdio miestom, kde sa cítite silnejší ako na pódiu?

"Sme štúdiová kapela, ale snažíme sa robiť aj dobré koncerty. Ale aj v štúdiu sa snažíme znieť live, používame rovnaké nástroje. V štúdiu sa snažíme dosiahnuť čo najčistejší zvuk, na pódiu dostávajú priestor hlavne emócie."

Cítite sa na rakúskej scéne dobre? Ako sa vám na tamojšej scéne funguje?

"V Rakúsku to máte s takouto hudbu veľmi ťažké. Hlavne Viedeň je miestom, kde má každý rád elektronickú hudbu, ale nie je miestom, kde sa na túto hudbu chodia ľudia aj pozerať. Scénu okolo slávnych Kruder a Dorfmeister každý zbožňuje, ale len z CD-čka. My k takýmto projektom zapadnúť nechceme. Oni ponúkajú chillout a lounge music. My sme kapela, chceme vyvolávať emócie a dostávať ich k publiku. Teraz sa tam všetci idú zblázniť z indie rocku, festivaly a promotéri chcú len indie rockové kapely. Takže náš čas možno ešte len príde."

Máte dosť radi Massive Attack a Amona Tobina, že?

"Každý z nás má svoj vlastný hudobný background. Ja vychádzam z elektroniky a naozaj ma baví Amon Tobin a Massive Attack. Hlavne Amon Tobin je nám blízky a obzvlášť label Ninja Tune, s ktorým máme veľmi podobnú filozofiu. Oni sa snažia vydávať hudbu rôznych žánrov a nemajú s tým problém. Vydajú Tobina, ale tiež aj rockovo znejúceho Popa Levi-ho. Carl a Philipp majú úplne iný background. Philipp má rád blues, berie ho B.B King, zatiaľ čo Carl je do jazzu. Snažíme sa to všetko skombinovať. O tom je Cidequa."

Čo od vás môžeme očakávať na Nu Jazz Dayz?

"Samozrejme nie sme rocková kapela, takže na pódiu nie sme až tak divokí ako niektoré kapely. Nehádžeme po ľuďoch gitary. Ale snažíme sa dosť pracovať s vizuálnou stránkou, takže chceme dať ľuďom ako vizuálny, tak aj hudobný zážitok. A ukázať, že hudobná a vizuálna časť spolu dokonale ladia."

http://www.cidequa.com
http://www.myspace.com/cidequa

Zdroj: NJD