Éra, keď bolo pohanstvo v metalovej hudbe ozajstným trendom, je už pekných pár rokov minulosťou. Lenže v roku 2013 sa Pavel "Hirax" Baričák rozhodol, že sa na slovanské mýty pozrie z iného uhla. Založil formáciu Ramchat, čím spustil lavínu protichodných názorov. Dali sme mu možnosť vyjadriť sa k problematike, ktorá v súčasnosti fascinuje i poburuje.

Do roku 2012 si pôsobil v martinskej formácii Lunatic Gods (LG), s ktorou si v spomenutom roku vydal ich vrcholný počin Vlnobytie. Ako nefundovaný poslucháč som si jeho textovú náplň v tom čase spájal s pohanstvom. O čom ten album vlastne bol?  

V Lunatic Gods nebolo o slovanstve ani pohanstve nikdy spievané. Textovo som sa na albume Vlnobytie zameral skôr na zbojníkov a podobné témy časovo blízke našej epoche. V Ramchat mi ide o našich skutočných predkov, nie slovenský národ zúbožený panskými korbáčmi pár sto rokov dozadu.  

V roku 2013 si z kapely odišiel, pričom rozchod sa niesol v takmer pokojnom duchu. Obklopil si sa muzikantmi a už na sklonku roka bolo na svete EP Bes. V porovnaní s LG išlo o jednoduchšiu hudbu s pohanskými textami. O pár mesiacov udreli LG s EP Slnovraty, kde vzdali poctu slovanským pohanským sviatkom. Bola to náhoda?  

Dovtedy sa v LG rozprávalo iba o folklórnych prvkoch či prerobení nejakých trávnic. Po mojom odchode a hraní s Ramchat sa ma množstvo ľudí na koncertoch pýtalo, prečo nás LG začali štýlovo a filozofiou kopírovať (pozor, teraz nehovorím hudobne). Toto nechám na posúdenie fanúšikov.  

Na podobnosť textov som sa pýtal súčasného lídra LG Ľuboslava. Podľa jeho slov začali EP Slnovraty pripravovať začiatkom roka 2013, kedy Ramchat ešte neexistoval. Neskoršie vydanie (február 2014) odôvodňuje pracovnou zaneprázdnenosťou. Na tvoju hlavu sa však zosypali výčitky, podľa ktorých si sa dal na pohanstvo len nedávno a z vypočítavosti...  

Ľubko si musí na túto svoju odpoveď sám naliať čistého vína, ako veľa sledoval moju novú činnosť a dal sa Ramchatom ovplyvniť. Ja to posudzovať nebudem, aj keď odpoveď poznám. Čo sa týka výpočitavosti, asi by sa to skôr hodilo vtedy, keď niekto začne robiť niečo, čo je isté, fungujúce a úspešné. My sme vkročili na novú pôdu. Sám som zostal neskôr prekvapený, aká vlna sa so slovanstvom zdvihla. Ja osobne som vždy počúval výhradne svoje srdce, či už sa to týkalo muziky, textov, imidžu alebo celkového myšlienkového smerovania kapely. Ale rešpektujem ľudí, ktorí klikajú na iné stránky, analyzujú, špekulujú, kopírujú a bez dialógu s vlastným srdcom sa snažia ísť cestou, ktoré si našli iné skupiny. Tu by sa dali citovať slová Emila Páleša: "Samostatnosť a sebaúctu dotiahne človek v dospelosti do konečného štádia vtedy, keď nebude nikoho kopírovať, napodobňovať, ale bude autenticky čerpať zo svojich darov."  

Skalní pohania ti vyčítajú, že si ovplyvnený "bludmi" zo serveru Vedy.sk (od slova védy, pozn. red.) a používaš niečo, čo v skutočnosti starí Slovania nemali a nepoznali. Aký je tvoj názor?

V prvom rade chcem všetkým odkázať, že mňa ako textára Ramchat zaujíma múdrosť našich predkov. Teda rešpektovanie Matky Zeme, vnímanie energií, rešpekt k živlom - vode, ohňu, vetru, zeme, teda všetky zvyky a rituály našich predkov. Čerpám z veľa zdrojov, kde priam sondujem všetko o zvykoch, tradíciách a chovaní našich praotcov a pramatiek. Priznávam, že tesne pred založením Ramchat ma silne ovplyvnila stránka Vedy.sk, ale už vtedy som srdcom selektoval, čo je pre mňa pravdou a čo nie. Nestotožňujem sa napríklad s tým, že sme vyvolená biela rasa. Každá rasa tu má svoju nezanedbateľnú úlohu a našim cieľom je naučiť sa tu žiť v tolerancii, pochopení a vzájomnom sa rešpektovaní, teda v žiadnom prípade nie som za cestu vojen, ale za cestu slova. Už toho vraždenia bolo dosť.

Fanúšikovia metalu sú hákliví na "novinky", ktoré do slovanskej mytológie zaviedli popularizátori slovansko-árijských véd. Je potvrdené, že Ramchat naozaj figuroval v panteóne slovanských bohov?

Na toto ti neodpoviem, pretože o slovanských Bohoch síce čítam rád, ale nie som ten kompetentný, ktorý má vyriecť verdikt, kto má byť a kto nemá byť v panteóne slovanských bohov. Skôr ma v tejto oblasti zaujímajú povesti, ako napríklad tá, ktorú sme zhudobnili o Bohu Chórs v piesni V ríši vlkov. Táto povesť je síce aj na stránkach vedy.sk, ale našiel som ju v origináli na jednej ruskej stránke. Myslím si, že drvivá väčšina informácií k nám ide práve z ruských stránok, lebo oni si svoju minulosť strážili viac, než my, "západní Slovania", ktorí sme vlastne primárnym stretom s inými kultúrami.


Nemyslíš si, že už samotná kombinácia slov "árijské" a "slovanské" je nekompatibilná? Môžu mať podľa teba pravdu ľudia z kontroverzných médií obhajujúcich slovanský pôvod Vandalov alebo považujúcich Slovanov za najstarších obyvateľov Európy?  

Ja to cítim tak, že to všetko prišlo z Indie a postupom času sa to všetko utriaslo do podoby, ktorá vyhovovala tej ktorej oblasti či skupenstvu ľudí, ktorí na danom území žili.

Kto je podľa teba zodpovedný za to, že nemáme dostatočné vedomosti o slovanských bohoch? Môžu za to len kresťania, alebo je za tým niečo viac?

Myslím si, že skutočne za tým sú kresťania, ktorí s tým ani nemali veľa práce. Náš národ nebol nijakým násilím prinútený prejsť na učenie Krista, ale keďže sme národ silne prispôsobivý a s nízkym sebavedomím, postupne sa ľudia prikláňali k novej viere. Všetky pohanské tradície, obrady a zvyky boli prezlečené do novej podoby, takže nič nebolo zakázané, iba sa zmenila forma. Ja však verím, že keď sa teraz prebúdzame, že raz nastane čas a naše deti sa začnú učiť múdrosť našich predkov.

Môžu byť podľa teba vyryté znaky na skalách (napr. Velestúr) písmom starých Slovanov? Mohla byť praslovančina jazykom našich predkov? Prikláňal by som sa k staroslovienskemu jazyku, o ktorého existencii máme písomné dôkazy...

Na toto nie som kompetentný odpovedať.

Do akej miery sú tvoje texty fikciou a čo je na nich podľa teba pravdivé?

To neprezradím (smiech).

V jednom rozhovore tvrdíš, že už ťa hudba LG prestala zaujímať z dôvodu jej technickej náročnosti. Gitaru ovládaš vynikajúco, no táto prednosť je v jednoduchších riešeniach Ramchat nevyužitá. Necítiš to tak, že si hudobne zišiel na nižšiu úroveň?  

Teraz sme hrali v Brne pred Arkonou a jeden muzikant z kapely, ktorá hrala pred nami, nás vychvaľoval, ako sa mu Ramchat páčil, "protože jemu se líbi takhle hodně technická muzika". Vyslovil to aj preto, lebo nové skladby sú čoraz technickejšie. Ja sa tomu neustále bránim, ale gitarista Viťo, ktorý teraz začal prinášať čoraz viac riffov do Ramchat, to cíti zasa po svojom. Nikdy som nebol despota, takže skutočne veľa nových skladieb na chystanom albume bude zložitejších, než bolo na Bes či druhom EP Karpaty. Stále hovorím, že dobrý muzikant sa nevyznačuje len tým, že hrá technicky na hranici svojich možností. Pre mňa je teraz dôležitejšie vedieť pieseň "poukladať z dobrých riffov". Takže všetci tí megadobrí muzikanti, ktorí hrajú vo svete prvú ligu a skladajú jednoduché skladby, nikdy nezišli na nižšiu úroveň. A to nemám na mysli iba metal.


Nemáte pocit, že by ste do hudby mali pridať tradičné nástroje (cimbal, fujaru, píšťalu, drumbľu, koncovku, a pod.) na zvýšenie autentickej atmosféry?

Nechceme to robiť. Na Bes som síce hľadal hranicu, koľko tam toho dať, ale množstvo nahratých netradičných nástrojov sa jednoducho pri mixe "vymutovalo". Karpaty boli čisto o Ramchat, tak ako znie na koncertoch, teda žiadni hostia. Chystaný album bude niečo podobné ako Karpaty. Takže žiadne husle, píšťaly, gajdy, harmonika. Ak áno, tak vo veľmi malej miere, skôr iba ako podfarbenie. Nechceme znieť ako desiatky ruských hopsavých kapiel. To je ich cesta a my ju rešpektujeme. Áno, veľmi sa mi páčia ruskí Grai či slovenský Krahulec, ale to neznamená, že sa začnem obhliadať po píšťalkárovi, gajdách, huslistovi a hrať ako desiatky iných skupín. My sme Ramchat a ním aj budeme.

Bolo ťažké získať na Facebooku 5000 fanúšikov? Podľa mňa ide o úspech, ktorý sa ani služobne starším kapelám nepodarí dosiahnuť...

Je to záležitosť marketingu, koncertov, statusov, proste celej driny, ktorú pre každú, už aj stredne veľkú kapelu, robí ich PR manažér.

Kam sa budú uberať tvoje texty a hudba na pripravovanom treťom EP?

Ako som už naznačil, nebude sa jednať o EP, ale o celý album. Textovo sa budem pohybovať tam, kde som na Bese začal a neskôr na Karpatoch pokračoval. Smerovanie Ramchat je jasne dané, nemáme čo špekulovať, variovať, hľadať či meniť. Takto to textovo cítim ja ako textár a takto to pri skladaní cítime s Viťom ako momentálni skladatelia hudby Ramchat. Ostatní muzikanti dopĺňajú svojou esenciou tento celok a robia to veľmi dobre, tak ako sa na každého člena zastávajúci svoj post patrí.


Viac o kapele: 
www.facebook.com/ramchatband
www.bandzone.cz/ramchat

Autor: Marek Danko
Foto: archív Ramchat