Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Slovenský talent Vanesa Jam: Žijem spevom a baví ma experimentovať

Slovenský talent Vanesa Jam: Žijem spevom a baví ma experimentovať

22.02.2019 - 10:00 | redakcia

Vanesa Jam sa na domácu scénu uviedla coververziou skladby Dunaj od Katarzie a neskôr vlastnou nostalgickou piesňou Jeseň. V súčasnosti pracuje spolu s producentom Beyuzom na pripravovanom EP, z ktorého zverejnili prvé dva single Viem kto si a Nie. Vanesa v nich predviedla zrelý hlasový prejav a textársky a skladateľský talent.


Prednedávnom si zverejnila skladbu Nie z pripravovaného EP, ktoré vyjde pod hlavičkou hudobného labelu ajlavmjuzik. Dominuje v nej tvoj vábivý vokál v pozadí s Beyuzovými intergalaktickými inštrumentálmi doplnenými samplami zo starých filmov. V čom je podľa teba sila tohto tracku a ako vznikal?

Beat skladby Nie bol úplne prvý, ktorý mi Beyuz poslal. Od začiatku sa mi páčil a cítila som v ňom nádych orientu. Je to prvá skladba, kde som skúsila spievať trochu inak ako som bola zvyknutá a začalo ma to baviť. Podľa mňa má v sebe tento song dobrú energiu  a zaujímavé hudobné zmeny.  

Prečo si sa rozhodla hľadať pri tomto tracku nové hlasové vyjadrenie?

U mňa je to vždy spontánne. Vypočujem si beat, ktorý ma navedie k štýlu alebo k spôsobu tvorby. Konkrétne tento podklad si v určitých pasážach žiadal rap. Keď som si pustila hudbu, tak to nejako prišlo samé. Zapáčilo sa mi striedať ťahavé melódie s hovoreným slovom alebo rýchlejším tempom.  

Predzvesťou budúceho projektu je aj soulovo ladená skladba Viem kto si, ktorá rieši vzťahy medzi mužom a ženou, ktorým nie je súdené byť naplnené. Skús nám túto pesničku priblížiť. Spievaš o vlastnej skúsenosti?

Moje texty doposiaľ nikdy neboli iba mojou osobnou výpoveďou. V každej piesni je niečo zo mňa, ale tiež som ovplyvnená príbehmi, ktoré sa dejú všade okolo mňa. Skladba Viem kto si je zrkadlom dnešných chvíľkových vzťahov, kde človek hľadá potešenie alebo lásku, ktorá mu chýba. Aspoň na pár minút...  

Napriek tomu, že obe hudobné ochutnávky z EP sú obsahovo o disharmónii, pri ich počúvaní som mala chilloutový pocit, akoby ma ukolísali určitou príjemnou monotónnosťou. Kam by si ich žánrovo zaradila?

Nikdy som sa nad tým hlbšie nezamýšľala. Ani by som skladby nezaraďovala k určitému žánru. Skôr ide o hudobný experiment, kde má poslucháč možnosť si vytvoriť predstavu sám.  


Od pohody k experimentom

Aké ďalšie skladby budú na EP? Aké témy budú riešiť a aké budú po hudobnej stránke?

Po hudobnej stránke je každá skladba iná a podľa mňa jedinečná. Prvé dva songy sú o vzťahoch, ďalšie skladby skôr rozoberajú dnešnú dobu a postavenie človeka v spoločnosti. Taktiež večnú túžbu po niečom, čo ani nepotrebujeme.  

Táto myšlienka ma zaujala. Čo je podľa teba to, čo vlastne ani nepotrebujeme a predsa po tom túžime?

Túžime po tom, čo majú iní. Chceme byť všade obľúbení, pekne oblečení. V jednej piesni spievam: "Túžime dýchať hlavou potopenou v mori." Človek túži po tom, čo nemá a nesústredí pozornosť na veci okolo seba.  

Ako vznikla tvoja spolupráca s Beyuzom? Čím ťa zaujal ako hudobník a ako prebieha vaša spoločná tvorba?

Videl ma spievať na festivale Sound Garden, kde som vystupovala s kapelou. O niekoľko dní mi napísal správu, či by som nemala záujem o spoluprácu. O niekoľko týždňov sme už nahrávali našu prvú spoločnú skladbu. Pri tvorbe máme obaja voľnosť. Bejči mi pošle jeho beat, na ktorý si vymyslím melódiu a text podľa toho, ako to cítim. Ak máme nápad ako niečo vylepšiť, tak to spolu preberieme a ideme nahrávať. Jeho tvorba ma veľmi zaujala svojou odlišnosťou a energiou, ktorú v sebe má. Nezostáva iba pri jednom štýle. Má prehľad v hudbe na Slovensku aj vo svete. Dokáže do svojich beatov zakomponovať zvláštne zvuky a harmónie, ktoré výsledne znejú super.  

Máte ustálený postup tvorby, kde on na začiatku vymyslí beat, pošle ti ho a ty zložíš melódiu a slová? Neporušili ste niekedy tento postup?

Zatiaľ je to stále takto a myslím, že sa tento postup nezmení. Je to jednoduchšie aj pre mňa, aj pre neho.  

Kedy plánujete nahrávku vydať? Môžeme sa tešiť aj na vinyl?

Neriadime sa nejakým presným plánom, nechávame tomu voľný priebeh, takže to bude prekvapenie.  

Beyuz sa vyjadril, že nájsť niekoho, kto preferuje slovenčinu, je dnes raritou. V čom vidíš krásu nášho jazyka?

Náš jazyk je veľmi komplikovaný a zároveň krásny. Rada vo svojich piesňach používam metafory. Baví ma experimentovať so slovami a ich významom. V inom jazyku by som úplne nevedela vyjadriť svoje pocity tak ako chcem.  

Inšpirácia v živote aj poézii

Máš vyspelý hlasový prejav, bola si označená za pozoruhodný talent na domácej scéne. Vyštudovala si spev?

Študovala som na muzikálovom konzervatóriu v Bratislave. Spočiatku som sa venovala najmä tancu a herectvu. V speve som veľmi nevynikala, pretože som mala počas štúdia problémy s hlasivkami. Posledné roky sa to zlepšilo. Veľmi mi pomohla dôvera mojich pedagógov spevu, ktorí vo mne videli potenciál. Začala som na sebe pracovať a postupne som sa zlepšovala. Dnes spevom žijem, každý deň tvorím nové texty a skúšam spievať rôzne žánre. Baví ma experimentovať.

Kde berieš inšpiráciu na písanie textov? Čítaš aj poéziu?

Inšpiráciu beriem najmä zo svojho života, z vecí, ktoré som prežila, o ktorých som počula. Inšpiráciu človek nájde na každom rohu. Ide iba o to, čo si z toho vyberieme. Z poézie ma inšpirovali zbierky Mirky Ábelovej.  

Pred rokom si sa predstavila coverom pesničky Dunaj od Katarzie. Čím ťa pôvodná verzia zaujala natoľko, že si sa rozhodla ju prespievať?

Katarziu som začala počúvať v čase, keď ešte nebola veľmi v povedomí verejnosti. Páčil sa mi jej prejav a hlavne jedinečnosť a odlišnosť jej tvorby. Skladbu Dunaj som najskôr spievala v škole  na skúškach zo spevu. Neskôr sme dostali zadanie vymyslieť si a zrežírovať klip na nejakú pieseň, ktorú sme počas štúdia spievali. Ja som si vybrala skladbu Dunaj, pretože mi bola vždy blízka a mala som predstavu, ako by klip mohol vyzerať.  


Dunaj v tvojom podaní má originálny klip, v ktorom spievaš ponorená pod vodou. Bolo potrebné absolvovať nejakú prípravu, aby si zvládla video natočiť?

Smejem sa, keď si spätne predstavím proces natáčania tohto klipu na iPhone. Veľmi som sa prekonávala, pretože som nikdy nevedela zostať pod vodou bez toho, aby som si držala nos. Na internete sme našli dychové cvičenia, po ktorých človek dokáže vydržať dlhšie pod vodou. Naozaj to fungovalo. Po natáčaní som bola ešte dva týždne chorá, ale s výsledkom som spokojná a určite by som do toho išla znovu.  

V melancholickej skladbe Jeseň, ktorá bola tvojou prvou vlastnou vecou, si ukázala univerzálne nadanie. Okrem toho, že si zložila melódiu a text piesne, predviedla si okrem hlasového aj svoj tanečný potenciál. Čo bolo impulzom pre napísanie songu a aké máš spomienky na natáčanie klipu?

Impulzom bol rozchod s bývalým priateľom. Koniec piesne je príliš dramatický a nepriradila by som ho práve k rozchodu s ním, pretože stále máme super vzťah. Klip sme natáčali v starej kúpeľnej dedinke Korytnica, kde kedysi žila moja prastará mama. O to väčší mám vzťah k piesni aj k prostrediu, kde sme točili. Všetky zábery, ktoré v klipe sú, vznikli spontánne. Mala som predstavu a tú sme naplnili.
  
Reggae a kompromisy v kapele

Spievaš aj v ružomberskej
reggae formácii Bagandža crew. Vraj ťa dlho prehovárali, kým si sa pridala do kapely. Prečo si odolávala?

Jedným z dôvodov bolo to, že som nemala zostať žiť na Slovensku. Ďalším, že som si nevedela predstaviť seba spievať reggae. Nakoniec mi chlapci z kapely pomohli a dnes som vďačná, že som sa k nim pripojila.  

Aké to je spievať vo viacčlennej kapele v porovnaní so sólovým spevom?

Najväčší rozdiel vidím asi v tom, ze v kapele má každý nejakú predstavu a svoj názor, a preto je potrebné robiť kompromisy. Nie vždy je to ľahké, ale pomáha nám to pozerať sa na veci aj z iného uhla.  Pri sólo speve idem sama za seba.  


Si súčasťou hereckého tímu ružomberského neprofesionálneho divadla Rosa Thea. Ktorá hra, v ktorej si doteraz hrala, ťa najviac oslovila a čím? Máš aj nejakú vysnívanú postavu, ktorú si túžiš zahrať?

S ružomberským divadlom hrám momentálne svoju prvú hru a som rada, že som sa opäť vrátila k divadlu. Počas štúdia na konzervatóriu som si vyskúšala snáď každý typ postavy, no najradšej som hrala vydedencov, chudákov alebo nejaké prepnuté postavičky.  

Akú hudbu počúvaš? Máš nejaké hudobné vzory?

Momentálne najviac počúvam Jorju Smith, Charlotte Cardin a najnovšie ma zaujala Sylvie Kreusch. Na dobrú noc si každý večer pustím Lil Peep-a.  

Čo rada robíš vo voľnom čase?

Momentálne mám pocit, že žiaden voľný čas nemám, takže sa najradšej váľam doma na gauči a pozerám filmy. Okrem všetkého, čomu sa venujem, rada maľujem portréty.  

Ako si predstavuješ svoju budúcnosť? Máš nejaké umelecké sny, ktoré by si si rada splnila?

Určite by som sa chcela živiť hudbou a popri tom sa venovať aj divadlu.  

Čo chystáš v najbližšom čase okrem dokončenia EP-čka?

V blízkej dobe plánujem vydať niekoľko svojich vlastných skladieb. Nedržím sa žiadneho žánru, takže to bude rôznorodé.        Autorka: Dagmar Lauková Petrášová
Foto: PR


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti