Unikát a výnimočný hudobník. Takto opísal Martin Valihora hlavnú hviezdu tohto ročníka One Day Jazz Festivalu - Chrisa Dave-a. S Hudba.sk sa rozprával aj na tému pripravovaného filmu o Marekovi Brezovskom či hudobnom spojení s DJom Vecom.

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Hlavným ťahákom One Day Jazz Festivalu je Chris Dave. Ako sa ti podarilo takto vyťaženého hudobníka presvedčiť, aby prišiel na Slovensko?


Stretli sme sa po dlhšom čase. S charizmou slovenského "chtíču" po dobrej muzike som jednoducho povedal, že to musíme spraviť. Na súčasnej svetovej jazzovej scéne je to unikát a výnimočný hudobník, ktorý potrebuje byť počutý a videný, a my muzikanti ho tu už dlho chceme mať. Aj preto, že mám tohto headlinera, som sa rozhodol robiť One Day Jazz Festival. Vždy čakám na niekoho, koho chcem propagovať, a potom si k tomu dotvorím celý festivalový deň – preto One Day Jazz Festival. V tomto prípade sa mi podaril naozaj husársky kúsok, lebo obyčajne týchto umelcov stiahneme z turné a možno pôjdu okolo. Tento raz som pre neho vystaval štyri koncerty v Európe, od Košíc po Prahu, a príde len kvôli nim. Z toho dva sú One Day Jazz Festival v Bratislave a One Day Jazz Festival v Košiciach. 

Inšpiroval ťa Chris Dave v tvojom muzikantskom smerovaní?


Jasné, určite tým, že priniesol novú koncepciu, nové videnie. Je to inšpiráciou už len tým, že dokáže stále meniť tvár hudby a tým spôsobom ako k nej pristupuje a to ma hlavne inšpiruje u neho ako u osobnosti. Samozrejme, množstvo hudobníkov na svete do toho "zabrdne", necháva sa inšpirovať alebo skúsi nejakým spôsobom viac alebo menej, každý podľa svojho vkusu. Počul som jeho hudobné prvky už u viacerých svetových hráčov, takže jeho sila je naozaj veľká. Myslím si však, že stále by sme mali stavať ďalej a ďalej. Keď počujeme Chrisa Dave-a, už by sme mali uvažovať nad tým ako to spraviť inak. Nie lepšie alebo horšie. Jednoducho, posunúť to inde, aby sme sa neopičili. Podstatné je to, že nám stále ukazuje, ako sa dá pristupovať k muzike. Stále byť sám sebou v rámci vlastného naturelu a aplikovať to, čo človek cíti a pretransformovať to do hudby, ktorá je autentická a pravdivá. 

Rozprávali ste sa aj o možnej spolupráci?


Nie, myslím, že na to nie je priestor, keďže tiež hrám na bicie (úsmev). Spoluprácou je už len to, že príde na festival. Je to bubeník, ktorý určite dostáva "milión" ponúk na spoluprácu z celého sveta.    

Je oproti minulému ročníku One Day Jazz Festivalu zmena v organizácii?


Je, veľká. Zmenili sme priestor. Zmenili sme ho k charakteru festivalu. Vtedy to bola viac hudba na počúvanie v komfortných veľkokapacitných priestoroch Istropolisu, ktoré máme radi pre výbornú akustiku, a tiež sa  v nich počúva jazz noblesne a kultivovane.  Teraz bude síce kapacita taká istá, ale bude to menší, klubový, priestor Ateliéru Babylon. Myslím si, že je jediný adekvátny na takéto väčšie koncerty, kde by sa malo zmestiť okolo 800 ľudí. Chceli sme to urobiť na státie, aby sa ľudia mohli viac hýbať. Malo by to byť viac urban, jazz, hip hop, soul... Jednoducho, viac žánrov sa spojí dokopy a bude to veľmi energické alebo strhujúce, taká groovy muzika. Chceme to urobiť na konci týždňa ako "jazzovú party", takže sa veľmi tešíme, že sa nám podarilo získať týchto umelcov. Zhodou okolností, aj slovenský projekt Eugena Vizváryho so speváčkou Anitou Soul je takto ladený, aj hudba, ktorá tam bude znieť, bude veľmi príbuzná. 

A čo DJ Vec? Ako prišlo k vášmu spojeniu?


DJ Vec je človek, ktorý má veľký hudobný vkus a rozhľad. Je to hlavne aj DJ, nielen rapper. Rád scratchuje, takže v našej spolupráci využívame prvky scratchu ako hudobného nástroja. Už sme si spolu zajamovali aj s kapelou. Myslím si, že je to človek, ktorý veľmi vkusne vyplní tú dj-skú atmosféru a bude nám hrať v priestoroch, kde nebude hrať živá muzika. Preto sa snažíme ten večer urobiť taký živý a stále takým newyorským urban spôsobom, aby sme trošku uchytili aj tú atmosféru umelcov, ktorí prídu.

Ide len o jednorázovú spoluprácu?


S Vecom máme projekt, ktorý parciálne od minulého roka riešime. Občas si zahráme, máme za sebou zopár koncertov. Aj na festivale si spolu zahráme v rámci nejakého spestrenia. Možno aj s aplikovaním nejakých iných hudobných nástrojov. Ten náš hlavný program zaznie na iných koncertoch. Tuto je v podstate rovnaká osobnosť – človek, ktorý vie púšťať dobrú hudbu, z ktorej vychádza aj Chris Dave a aj ju pozná. Je to z jedného súdka, preto som ho poprosil či by mal chuť s nami do toho večera ísť. Tešíme sa na to!

Plánuje sa One Day Jazz Festival rozšíriť aj na iné miesta na Slovensku?


Napadli mi už rôzne myšlienky - všelijaké koncepcie a nápady. Zatiaľ som rád, že stíham Košice a Bratislavu. Nie je vylúčené, že by sme niekedy spravili aj festivalové turné a zoberieme ho obehnúť niekoľko slovenských miest naraz. To už sú také experimenty. Keď je na to správny priestor a čas, a hlavne správny line-up, ktorý je natoľko zvládnuteľný, že by sme s ním mohli cestovať... 

Ak spomenieme experimenty, podujal by si sa aj na filmovú hudbu?


Určite rád, aj keď je to náročnejšia vec, ale nie som  momentálne natoľko zdatný, aby som dokázal hudbu komponovať. Ťahalo by ma to robiť hudbu k filmom, ale prenechám to skladateľom. Ja som viac interpret ako skladateľ.  

Čo hovoríš na myšlienku filmového projektu Hrana (4 filmy o Marekovi Brezovskom), ktorého si sa zúčastnil?


Film som ešte nevidel, ale veľmi sa na to teším. Som rád, že sa na tom podujali ľudia, ktorí zachytili istú veľmi silnú dobu a silnú generáciu. Hlavne osud človeka, ktorý nám veľa povedal muzikantsky, ľudsky  aj akokoľvek inak. Aj napriek tomu, že zomrel v dvadsiatich rokoch. Je unikátom, že takýto človek sa môže narodiť a zanechať v takom mladom veku takúto veľkú stopu. Je veľmi fajn, že  sa toho ludia ujali a nenechali zapadnúť do nepovšimnutia. Aspoň takýmto spôsobom oživujú niečo, čo nekompromisne patrí do slovenskej kultúry. Som šťastný, že niečo takéto je a neviem sa dočkať premiéry.

Autor: Marek Majzon
Foto: PR              

Súvisiaci interpreti: Martin Valihora