Soňa Horňáková - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Soňa Horňáková
Roky činnosti:
80's,90's,00's
Žánre:
Folk, Blues, World music 
Krajina:
Slovensko
Mesto:
Bratislava
Web:
http://www.sonahornakova.sk/ 

Biografia:

Slovenská folkrocková speváčka, gitaristka, skladateľka a textárka. Svoju hudobnú kariéru odštartovala v polovici 70-tych rokov počas gymnaziálnych štúdií v Dunajskej Strede. V tom čase už prezentovala vlastnú tvorbu v študentskej kapele "MLADOSŤ" a neskôr "LETOROSTY".
Počas vysokoškolských štúdií (´78-´82) na Pedagogickej fakulte UK v Trnave (študovala učiteľstvo 1.- 4. ZŠ) sa intenzívne venovala koncertovaniu v malých folkových kluboch na Slovensku a nahrávala svoje prvé piesne pre Československý rozhlas v Bratislave.
Začiatkom 80-tych rokov pôsobila ako speváčka a gitaristka vo folkrockovej skupine "STROM". S touto kapelou nahrala niekoľko desiatok štúdiových nahrávok pre rozhlas. V tomto období televízia odvysielala niekoľko hudobných recitálov Sone Horňákovej a skupiny Strom, a aj ďalšie, ktoré ju predstavili ako sólistku. Vydala tri malé platne so skupinou Strom a jednu ako sólistka.
V 80-tych rokoch spolupracovala s renomovanými štúdiovými hudobníkmi ako Fero Griglák, Andrej Šeban, Richard Müller, Tono Jaro, Tono Kubasák, Oldo Petráš ...
S populárnym slovenským spevákom Pavlom Hammelom naspievala tri duety a pod vedením dirigenta Rudolfa Gériho naspievala piesne k televíznemu filmu. Skomponovala scénickú hudbu k rozhlasovým hrám pre deti a mládež a k poetickým programom v televízii. Koncom 90-tych rokov spolupracovala s Danielom Hevierom na projekte pre deti "Buvirozprávky" pre Slovenský rozhlas.
So skupinou "Nika" sa prezentovala na festivale Bratislavská lýra ´88, kde získala bronzové ocenenie za pieseň Pavla Hammela a Jozefa Augustína Štefánika Dnes je láska príťaž.
Soňa Horňáková účinkovala v hudobno-zábavných programoch umelcov ako Lasica-Satinský, Milan Markovič, Bolek Polívka, Noga-Skrúcaný, Boris Filan, Pavol Hammel ...
Aj keď mala už v 80-tych rokoch dostatok materiálu na vydanie minimálne dvoch CD, jediný monopolný štátny vydavateľ bol k jej tvorbe odmietavý. V roku 1993 vyšiel prvý sólový album s názvom "Soňa Horňáková" u súkromného vydavateľa. V tom čase to bola tretia najpredávanejšia platňa na Slovensku. Obsahovala zatiaľ dva najznámejšie hity Biely Pavúk a Ulice Toleda.
Zdroj: www.sonahornakova.sk

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu