Soundgarden - profil

Zmeniť informácie
Názov interpreta:
Soundgarden
Roky činnosti:
90's
Žánre:
Heavy metal 
Krajina:
USA
Zoznam členov:

Chris Cornell
Kim Thayil
Matt Cameron
Ben Shepherd
Hiro Yamamoto
Scott Sundquist
Jason Everman 

Biografia:

Soundgarden založili v Seattli v roku 1984 spevák, textár, bubeník a gitarista Chris Cornell, gitarista Kim Thayil a basgitarista Hiro Yamamoto. Na post bubeníka angažovali o dva roky neskôr Matta Camerona. V roku 1990 nahradil Ben Shepherd basgitaristu Yamamota.

S prvými dvoma albumami Ultramega OK (1988) a Louder Than Love (1989) nezaznamenali výraznejší úspech, no v poradí tretia štúdiovka Badmotorfinger (1991) sa dostala na 39. miesto v americkom Billboarde a rovnakú priečku obsadila aj v UK Charte. Ozajstným prelomom bol ale pre Soundgarden americký No. 1 album Superunknown (1994), ktorý popri úmrtí Kurta Cobaina z Nirvany symbolicky ukončil vrcholné obdobie grungeu. Nahrávka obsahovala megahit Black Hole Sun a tiež single Fell on Black Days, My Wave, The Day I Tried to Live a Spoonman. Po nej nasledovala ešte štúdiovka Down on the Upside (1996) a o rok na to rozpad kapely.

Líder Chris Cornell potom rozbehol sólovú kariéru a v roku 2001 sa stal členom kalifornskej superskupiny Audioslave. Bubeník Soungarden Matt Cameron sa zas po rozpade Soundgarden pridal v roku 1998 ku grungeovej legende Pearl Jam.

Comebackové vystúpenie odohrali Soundgarden 16. apríla 2010 v rodnom Seattli, v septembri toho istého roku potom vydali kompiláciu Telephanatasm a vlani vo februári potvrdili, že začali pracovať na novej štúdiovke. V marci následne vydali svoj vôbec prvý živý album od začiatku pôsobenia na scéne - Live on I5, ktorý nahrali ešte v roku 1996 na viacerých amerických koncertoch.

Čítaj ďalej »
« skryť

Najpopulárnejší hudobní interpreti

Novinky v katalógu