Keď spoločnosť Sony koncom 70. rokov minulého storočia na japonský trh uviedla prvý malý kazetový prehrávač Walkman TPS-L2, nevedomky tým revolučne zmenila nielen spôsob konzumácie hudby, ale aj vzťah verejnosti k elektronike. Stalo sa to pred 45 rokmi, 1. júla 1979. Praotec všetkých vreckových prenosných zariadení na počúvanie hudby sa zapísal do pamäti verejnosti ako ikonický výrobok a hoci sa v Sony už dávno nevyrába, u mnohých dodnes vyvoláva nostalgické spomienky.

Niektoré revolučné objavy sú výsledkom dlhoročnej sústredenej práce a vývoja, iné sa objavia sčista-jasna a tak akosi mimochodom. "Vreckový" kazetový prehrávač patrí práve do tej druhej kategórie. Príbeh Walkmana sa začal odvíjať, keď čestný predseda spoločnosti Sony Masaru Ibuka požiadal spoluzakladateľa firmy Akia Moritu o vytvorenie zariadenia, ktoré by mu v lietadle počas služobných ciest umožnilo počúvať hudbu.

Jedným z členov tímu, ktorý sa ujal vývoja prenosného audio prehrávača, bol dizajnér Jasuo Kuroki. Ten vo svojich pamätiach neskôr uviedol, že TPS-L2 nikdy nebol zaradený do zoznamu plánovaných produktov vývojového oddelenia a jeho výroba a predaj neboli výsledkom sústredeného úsilia. Vytvorili ho mladí inžinieri viac-menej preto, aby zistili, či je to vôbec možné. Tím vývojárov viedol Kozo Ohsone, ktorý z nahrávacieho zariadenia Pressman, určeného pre novinárov, odstránil funkciu nahrávania, mikrokazety nahradil štandardnými audiokazetami používanými na vydávanie hudby a doplnil stereofonický zvuk.

Walkman, Soundabout, Freestyle, Stowaway

Keď sa Walkman TPS-L2 (Tape Player System - kazetový prehrávač) dostal na pulty japonských obchodov, spočiatku sa predával pomaly. Medzi mladými Japoncami sa však pomerne rýchlo rozšírili správy o novinke schopnej prehrávať hudbu ako veľké kazetové prehrávače tých čias, ktorú možno nosiť so sebou. Walkman sa preto v Japonsku čoskoro stal hitom a spoločnosť Sony ho postupne začala uvádzať aj na zahraničné trhy. Popularita prehrávača pramenila najmä z možnosti personalizácie počúvanej hudby. Používatelia už nemuseli počúvať iba dostupné rádiá, ale mali možnosť pustiť si kazety s obľúbenou hudbou, ktorú si kúpili, či sami skompilovali.

Walkman je dnes už notoricky známym pojmom (minimálne pre ľudí vo veku 30+, mladší ho možno už ani nepoznajú) a vžil sa nielen ako značka produktov spoločnosti Sony, ale aj ako označenie všetkých malých prenosných kazetových prehrávačov. Vychádzal z názvu svojho "predchodcu", kazetového diktafónu Pressman od Sony, ktorý poslúžil ako základ pre vývoj Walkmana. Nastolený trend tvorby názvov neskôr pokračoval aj pri prehrávači optických diskov, ktorý dostal názov Discman. Všetko však mohlo byť inak, Walkman totiž na zahraničné trhy vstupoval pod rôznymi názvami – v USA ako Soundabout, v Austrálii a Švédsku ako Freestyle a v Spojenom kráľovstve ako Stowaway. Zjednotenie názvov prišlo až v 80. rokoch.

Posledné Walkmany vyrobili v roku 2010

Napriek tomu, že Walkman bol výrazne menší ako v tom čase predávané kazetové prehrávače, nedosahoval úplne vreckové rozmery a používatelia ho museli nosiť v batohu, ruke, alebo pripevnený na opasku. Zmenšenie rozmerov prišlo v rámci inovácií predstavených spoločnosťou Sony v ďalších modeloch spolu s automatickým pretáčaním kaziet alebo zabudovanými nabíjacími akumulátormi. Popularita Walkmanu vďaka tomu ešte viac narastala, po desiatich rokoch predaja dosiahol Walkman v USA 50-percentný podiel na trhu. Do roku 1993 sa ho predalo viac než 183 miliónov kusov. Spoločnosť Sony predstavila pri príležitosti desiateho, 15. a 20. výročia uvedenia Walkmana na trh aj niekoľko špeciálnych edícií vyrobených z luxusných materiálov, napríklad zo striebra.

Pokles popularity a predaja kazetových walkmanov spôsobil technologický vývoj a nástup prehrávačov optických diskov (Discman a MiniDisc od Sony) a digitálnych prehrávačov (iPod od Apple). Posledné kazetové walkmany vyšli z továrne Sony v roku 2010. Značka Walkman si však naďalej zachovala popularitu a spoločnosť Sony pod ňou na trh uvádzala nielen kazetové prehrávače, ale aj mobilné telefóny či elektronické prehrávače konkurujúce iPodom.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)