Hlavná stránka

>

Správy

>

Nová syntéza kapely Blue Effect vyšla v reedícii na dvoj-CD a dvoj-LP

Nová syntéza kapely Blue Effect vyšla v reedícii na dvoj-CD a dvoj-LP

02.03.2020 - 13:00 | redakcia

Dva z najzásadnejších albumov československej beatovej a jazz-rockovej scény sa dočkali exkluzívnej remastrovanej reedície. Ide o spoločný komplet dvoch ťažiskových albumov skupiny Blue Effect a Jazzového orchestra Československého rozhlasu Nová syntéza a Nová syntéza 2.


Okrem Radima Hladíka, Leška Semelku, basistu Jiřího Kozla, vynikajúceho bubeníka Vlada Čecha a basistu a speváka Josefa Kůstku sa na albumoch podieľali napríklad i jazzový trubkár Laco Déczi, Jiří Stivín, Karel Růžička, Martin Kratochvíl a množstvo ďalších zásadných hráčov tej doby. Starostlivo zremastrovaný album vyšiel na dvoch LP a dvoch CD s doposiaľ nevydanými bonusmi 28. februára pod značkou Supraphon.

V roku 1971 to bola skutočná udalosť. Rocková kapela Blue Effect spojila sily s Jazzovým orchestrom Čs. rozhlasu. Štúdiový záznam podporený koncertnou prezentáciou skladieb zlúčil dve predtým zdanlivo nezlučiteľné partie. Čisto inštrumentálna nahrávka bola viac bigbandovým jazzom než rockom, ale rázne rytmické duo Kozel a Čech, excelentný gitarista Hladík a klávesák Semelka orchestru sekundovali viac než zdatne. O tri roky mladšie pokračovanie je už väčšinou spievané, no rozhodne nejde o trojminútové popevky. S textami Pavla Vrbu, Borisa Janíčka a Eduarda Pergnera si páni Lešek Semelka a Josef Kůstka poradili skvelo, hudobná časť už naznačovala, že experiment chytá skôr rockové parametre.


"Sú to fajn spomienky na takmer päť dekád staré chvíle, kedy sme nad ráznosťou dychovej sekcie, takmer free sólami, gitarovými náletmi, rytmikou Kozel plus Čech i parádnym súbojom Leškovho chrapláku s mocným big bandom len prekvapene čumeli. Vývoj sa potom síce posunul inam, ale tieto dve albumové zastávky nepochybne patria medzi zásadné zákruty modernej československej muziky sedemdesiatych rokov," dodáva editor kompletu Karel Deniš.

Zaujímavosťou je, že motív z úvodnej skladby prvého albumu s názvom Má hra použili v zrýchlenej podobe One-T + Cool-T v slávnom hite The Magic Key z roku 2002, ktorý trhal rebríčky svetových hitparád. Autorstvo československej progresívnej kapele Blue Effect priznáva i heslo venované tomuto singlu na Wikipédii.


Reedícia ponúka remastrovaný zvuk, rekonštruovaný obal, dokumentárne sleeve notes a fotografie, vinyly s váhou 180 gramov a CD bonusy. Tie sú tvorené pri prvom albume viac než 20-minútovou variáciou JOČRu na Chačaturjanovu hudbu k baletu Gajané (poprvýkrát na CD, sólo tiež Radim Hladík), v druhom prípade tromi inštrumentálnymi skladbami M. Efektu, na druhú Syntézu v mnohom nadväzujúcimi.

Vypočujte si album Nová syntéza / Komplet na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Alan Pajer


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti