Bratislavská skupina Karpina má novú skladbu Biomatky, v ktorej si uťahuje zo súčasných trendov biopotravín a odmietania očkovania detí. Autorom textu je Peter Deák, ktorý zložil hudbu spolu s gitaristom Samuelom Blechom. Novinku predstaví Kaprina prvýkrát naživo 18. apríla na Štupel Feste v bratislavskom Majestic Music Clube.

Skupina Karpina je známa svojím čiernym humorom. V novom singli si tentokrát zobrala na paškál biomatky. Pri tvorbe textu lídra skupiny Petra Deáka inšpirovala súčasná situácia.

"Internetové diskusie na témy biopotravín či nezaočkovania detí ma vždy veľmi pobavia. Mnohé matky si za posledné roky o sebe myslia, že sú niečo špeciálne, čo ich oprávňuje tým 'otravovať' svoje okolie. Rozmáha sa nám tu kojenie na verejnosti, propagácia pôrodov doma a spochybňovanie moderného zdravotníctva. Tým ohrozujú nielen svoje dieťa, ale aj seba. Keď začne ísť o život, tak nakoniec sa volá sanitka. Ale to už potom na internete nenapíšu," vysvetľuje Peter Deák.


Videoklip v obnovenej zostave           

Peter Deák sa postaral aj o námet videoklipu, ktorý spolu s ním režíroval Reverend Niko. Ten sa postaral aj o strih a za kameru sa postavil Braňo Gza Wáclav. O postprodukciu videa sa postaral Martin Kolejak. "Klip sme nakrúcali v našej skúšobni. Práca išla hladko a bez problémov. Plán sme splnili na 120 percent, presne podľa našich predstáv. Najťažšie na tomto klipe bolo postaviť steny z aparátov Marshall. To sme sa fakt fyzicky namakali," hovorí Deák.

V novom klipe sa Karpina predstavila v obnovenej zostave, ktorú tvoria Peter Deák (spev), Peter Guláš (basgitara), Samuel Blecha (gitara), Adam Vajner (gitara), Achilleas Sdoukos (gitara) a Viktor Gieci (bicie).

"Pri predchádzajúcich gitaristoch sa prejavila tzv. únava materiálu. Nebaví ma robiť hudbu s ľuďmi, na ktorých vidím, že ich to už vôbec nebaví. Vtedy strácam záujem a unavuje ma každá skúška. S príchodom nových členov nastala v kapele úplne iná atmosféra, znamenal invenciu a záujem o spoločnú vec. Jednoducho nový vietor do plachiet. Myslím si, že v novej zostave Karpina svojich fanúšikov tento rok veľmi milo prekvapí. Máme pripravené nové piesne a videoklipy, ktoré budeme postupne dávať na verejnosť," teší sa Peter Deák.  


Živá premiéra na Štupel Feste

Novinku Biomatky odpremiéruje Karpina naživo 18. apríla na Štupel Feste v bratislavskom Majestic Music Clube. Na koncerte odznie prierez toho najlepšieho z tvorby Karpiny. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na obľúbené skladby Palo Lászlo, Pysky, Dr. Fico či J.P.G.  

"Na Štupel Fest sa tešíme, toto je už jeho druhý ročník. Ten prvý nás milo prekvapil. Karpina predvedie ako vždy svoj typický heroický výkon. Máme pre ľudí pripravenú premiéru našej novej piesne Biomatky a niekoľko ďalších výrazných a príjemných prekvapení," uzatvára Peter Deák.

Bratislavská kapela Karpina vznikla v roku 1989 z bývalých členov skupín Zóna A a Mladé rozlety. Pre jej angažované skladby ju v minulosti viackrát cenzurovali. Pozornosť si získala textami pesničiek, no najmä kontroverznou titulnou skladbou k albumu Prievidza.

Vstupenky na Štupel Fest:  


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Nora Krchňáková z NK Factory. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Veronika Klimonová

Súvisiaci interpreti: Karpina