Eufória a radosť. Tak sa cítili účinkujúci aj fanúšikovia na festivale Malý Žákovic v Trenčianskych Bohuslaviciach. Žákovic roztancovali domáci obľúbenci Hex a kapely Polemic, Para a Le Payaco. O zábavu sa postarali Vrbovskí Víťazi, Saténové ruky, Bad Karma Boy, Žena z lesoparku, Trolejboys, Genuine Jacks, Random Choices, Parketový Lev a Box.

Rodinný festival Žákovic Open v malebnom prostredí Bošáckej doliny má za sebou vydarený 21. ročník. Program prvého dňa odštartovali skupiny Random Choices a Parketový Lev. Potom už žákovické publikum zabávala hudobno-pracovná skupina Vrbovskí Víťazi na čele s famóznym Braňom Jobusom. Kapela hrá vlastný hudobný štýl - priemyselný folklór na doma skonštruovaných hudobných nástrojoch, ktoré vyrába Braňov brat Andrej Jobus."Na Žákovici sme hrali po druhýkrát. Je to festival o priateľskom stretávaní sa a to sa tu deje od prvej minúty, čo sme tu. Je cítiť, že ľudia sú nenabažení a humor a hudba im chýbali. Takže sú tu výbuchy eufórie a radosti. Mňa to veľmi baví, vychutnávam si to," tešil sa Braňo Jobus.

Bratislavská skupina Le Payaco predstavila naživo nový album Pohybliví v nehybnom, za ktorý získala Cenu Anděl aj dve ceny Radio Head Awards. Chalani sa predstavili v rozšírenej zostave. "Na publikum sme sa tešili. Zahrali sme dve tretiny z nového albumu, čiže šesť pesničiek vrátane titulnej Pohybliví v nehybnom, Ráno, Nemusíš sa báť. Museli sme rozšíriť zostavu, pretože nezvládam hrať na dvoch klávesoch a ešte aj na gitare. Takže sme si pozvali Jerguša Oravca, ktorého považujem za jedného z najlepších muzikantov," skonštatoval Tomáš Sloboda.


Živé hranie veľmi chýbalo

Zárukou kvality a skvelej zábavy je skupina Polemic. Návštevníkov festivalu roztancovali energické hity Ona je taká, Ja som to vedel či Komplikovaná. "Na Žákovic Open sme nehrali už niekoľko rokov a pamätám si, že vždy, naozaj vždy, je tu úžasná atmosféra. A teraz, keď sme 10 mesiacov nemali priamy kontakt s publikom, sme si koncert neuveriteľne užili. Čistá eufória ako od nás, tak z publika. Dojalo ma, keď sme dohrali posledný prídavok, a už bolo jasné, že ďalej hrať nebudeme môcť, publikum stále kričalo Polemic, Polemic. Toto nám fakt veľmi chýbalo. Veľká vďaka, žákovickéé publikum," neskrýval radosť Braňo Bajza z Polemicu.

Piatkový program zakončila bratislavská formácia Žena z lesoparku na čele s Petrom "Šarkanom" Novákom. Druhý deň festivalu odštartoval Braňo Jobus programom pre deti. Hudobník a spisovateľ má na konte 19 detských kníh, z ktorých sa predalo už vyše 90 tisíc kusov. Na jeho rozprávaniach sa zabavili malí aj veľkí. Porciu rock'n'rollu pridala z pódia skupina Genuine Jacks, ktorú vystriedala bratislavská formácia Saténové ruky, ktorá zahrala aj skladby z nového albumu Lom. "Saténové ruky oslavujú desaťročnicu svojej existencie. Album sme pokrstili 30. júna a je teda celkom čerstvý. Hrali sme z neho tri štvrtiny programu a testujeme, ako na neho ľudia reagujú. Živé hranie nám veľmi chýbalo. Byť zavretí v štúdiu a tvoriť je veľmi príjemné, ale vo finále to, prečo to všetci robia, je stáť na pódiu a vidieť ľudí, ako počúvajú, čo hráme," priznal Braňo Bezák.


Alternatívny rock predviedla na festivale formácia Bad Karma Boy, ktorá v hodinovom sete nevynechala hit Dunaj. Potom už nastúpila bratislavská Para, ktorá ako vždy, roztancovala publikum hitmi Zatancuj, Abstinent, Keď ťa stretnem či Otec. Publikum ešte po odchode kapely z pódia dlho spievalo pieseň Prví poslední. "Para nehrala od septembra minulého roka, tak si to teraz veľmi užívame. Každý koncert si vážime, je to veľký zážitok stretnúť sa s ľuďmi. Počas korony sme stihli vytvoriť nový merch a teraz sa chystáme skladať nové skladby," prezradil spevák Lasky.

Magnetom každého ročníka Žákovicu je festivalová stálica Hex. Šarkan, Fefe, Yxo a Tybyke fanúšikom zahrali svoje najväčšie pecky. Oni sa im za to odmenili hlasným potleskom a zborovým spievaním vo všetkých skladbách. Okrem hitov Nikdy nebolo lepšie, V piatok podvečer či Snežný pluh odpálili Hex skladbu Ciga z roku 1997 či rockovú bombu Medvedík. Megahit Keď sme sami venovali Hexáci do neba Petrovi "Ďuďovi" Dudákovi.

"Po dlhej pauze nás veľmi baví hrať a je to obrovské šťastie, že robíme to, čo milujeme. Som veľmi šťastný, že sa nám festival podaril urobiť tak, ako sme si to predstavovali. Vidíme, že ľudia sa chcú zabávať a že takáto akcia je pre nich balzamom na dušu. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí prišli a ktorí sa so všetkou zodpovednosťou úžasne zabávali," uzatvára organizátor festivalu a líder Hexu Tomáš "Yxo" Dohňanský. Malý Žákovic zakončil energický koncert kapiel Trolejboys a Box.


Informácie a foto redackii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z NK Factory.

Foto: Pavol Karell