Už túto sobotu 19. septembra v bratislavskom Ateliéri Babylon vypukne veľká Oldies párty Rádia Vlna. Hity overené časom bude počas celej noci hrať DJ Peter Hurajt a o slovo sa postarajú moderátori Rannej show Alex Štefuca a Barbora Rakovská. Špeciálnym hosťom večera bude známy nemecký disco spevák Fancy.

Na Slovensku sa predstaví vôbec po prvýkrát a na oldiesku sa veľmi teší. "Slovensko je v posledných rokoch mojím druhým domovom, mám tu priateľov a dokonca mi naladili Rádio Vlna, ktoré sa mi veľmi páči a preto som rád, že práve na Oldies párty tohto rádia budem vystupovať. Každoročne koncertujem v Rusku, Škandinávii, USA, Južnej Amerike, ale na Slovensku som ešte nevystupoval. Teším sa na vás, dobre sa spolu zabavíme," odkázal fanúšikom Fancy.

Spevák predvedie vystúpenie plné tanečných hitov z 80-tych rokov známych aj z vysielania Rádia Vlna ako napríklad Flames of Love, Slice Me Nice, Lady of Ice a ďalšie.

Zoberte 19. septembra svojich priateľov do Ateliéru Babylon (Kolárska 3) a príďte sa zabaviť na nestarnúce hity 70-tych, 80-tych a 90-tych rokov. K dispozícii sú lístky na voľné státie a limitovaný počet VIP vstupeniek s garantovaným sedením na balkóne s výhľadom na pódium. Kapacita je obmedzená.

Vstupenky:  Predpredaj.sk


Od raňajok s Hendrixom až po tigriu farmu na Slovensku

Pri príležitosti Fancyho slovenskej premiéry s ním moderátor, redaktor a dídžej Andrej Kratochvíl alias Krto pripravil zaujímavý rozhovor.

Na internete je uvedených niekoľko tvojich mien, ktoré je to pravé?

To je pravda, mám niekoľko mien, ale to preto, že pracujem pre viacero spoločností a preto používam viacero mien. Moje oficiálne meno je Manfred, ale väčšina ľudí ma volá Tess, lebo je to krátke. Môj otec pochádzal z južného Madridu, presťahoval sa za mojou mamou do Mníchova, čiže ja som taký bastard. Z polovice Španiel, z polovice Nemec.

Do hitparád si sa dostal v roku 1984, mal si takmer 40 rokov, čo je na začínajúceho speváka celkom dosť. Čo si robil dovtedy?

V 60-tych rokoch som pracoval v hudobnom vydavateľstve, produkoval a skladal som piesne. Moja prvá hudobná skúsenosť bolo stretnutie s Jimmym Hendrixom, keď mal klubový koncert v Mníchove. Bol som s ním dokonca na raňajkách. Bolo to tri roky pred jeho smrťou a zaujímavé je, že s jeho tímom som robil ešte 10 rokov potom. V 70-tych rokoch som sa stretával v práci s Giorgiom Moroderom či Frankom Farianom, bol som jeden z prvých ľudí vôbec, kto počul pieseň Daddy Cool, s ktorou sa preslávili Boney M. Frank nám ju zahral a zhodli sme sa, že to bude veľký hit. Toto boli moje začiatky ako producenta.

A ako si došiel k spevu, bol to prirodzený posun? 

Slice Me Nice bola pieseň ktorú nemal kto spievať, bola napísaná a nemali sme po ruke nikoho, kto ju naspieva, tak som to ako demo urobil ja, iba aby sme vedeli, ako to znie. Skúsil som niekoľko hlasových verzií, hlboký hlas, vysoký hlas a po vypočutí mi nahrávacia spoločnosť dala ponuku, že to vydajú s mojím spevom. V podstate na druhý deň bola pieseň vydaná. Nechcel som ju vydať ako Tess a už vôbec nie ako Manfred, videl som nápis Fancy, zapáčil sa mi a rýchlo sme ho použili na singel. Bolo to v roku 1984 a Slice Me Nice sa stal obrovským letným hitom na celom svete. Nemal som ambíciu spievať, bral som to ako jednorazovú vec, ale vydavateľstvo začalo na mňa tlačiť, že musíme vydať ďalšiu pieseň a tou bola pieseň Chinese Eyes, ktorá sa dostala na druhé miesto v americkej tanečnej hitparáde. 

Jeden z tvojich najväčších hitov je pieseň Flames of Love, ako vznikla?

Toto je celkom zábavný príbeh. Boli sme v Kalifornii na turné a jeden náš kolega tam bol s malým dieťaťom a manželkou. Moja textárka hneď premýšlala o piesni Man of Love, ale neznelo to dobre a tak sme to zmenili na Flames of Love. Tú pieseň sme napísali v januári a počas turné som navštívil starú Indiánku, ktorá o mne nič nevedela. Čítala mi z ruky, uhádla vek a všetky tieto veci a predpovedala, že v lete budem mať veľký úspech. V lete 1988 sa z Flames of Love stal naozaj obrovský hit od Mexika po Sibír. 


Si v biznise 40 rokov, zažil si aj veľkú popularitu, je to príjemné?

Áno, na jednej strane je veľmi príjemné zažívať aplauz a počúvať komplimenty, ale má to aj temnú stránku. Celkovo však prevažuje to dobré.

Ktorá dekáda z pohľadu hudby bola podľa teba najlepšia? 80-te, 90-te roky či súčasnosť?

Ľudia mali najradšej 80-te roky, boli veľmi zaujímavé čo sa hudby týka. 90-te roky už boli hudobne úplne iné. Stačil silný ženský vokál, ale vlastne nikto nevedel, kto to spieva, napríklad taký DJ Bobo, nenaspieval ani jeden svoj refrén, vždy to bola neznáma žena. 

Sleduješ aj aktuálnu hudbu? Čo najradšej počúvaš?

Mám veľmi rád hudbu, od klasiky ako Bolero od Ravela až po aktuálne hity. Záleží to od nálady. Často počúvam aj rádio, nové piesne a stále viem odhadnúť z čoho bude veľký hit.

Aký album si si kúpil ako posledný?

Aby som bol úprimný, nekupujem už veľa hudby, posledné CD ktoré som si kúpil, bola výberovka skupiny Shadows. Bola to skupina Cliffa Richarda. Mali veľa hitov a jeden z nich Apache ma inšpiroval na názov školskej kapely. Volali sme sa Tess and the Shadows Mountain a mali sme aj rovnaké zloženie, dve gitary, basa a bicie.

Aký je tvoj pohľad na spevácke súťaže? 

V prvom rade je víťazom televízia, ktorá show vysiela, je to pre nich biznis. Ak je spevák zaujímavý, dobre spieva, má imidž, určite má šancu na úspech a je to dobré na štart kariéry. Väčšinou je to však rýchla kariéra, prirovnal by som to ku kométe, rýchlo hore ale aj rýchlo dolu. Pre mladého človeka to je veľmi nebezpečné a je to na ich psychiku veľká záťaž. Je to väčšinou rýchla kariéra. Keď po obzriem 10 rokov dozadu na prvú Superstar, vlastne ani neviem, kto bol víťaz a čo robí. 80% víťazov je zabudnutých a mimo biznis. 

Tvojou veľkou vášňou sú tigre, prečo práve toto zviera?

To je dlhý príbeh. Mal som v Mníchove kamaráta právnika, ktorého stále trápilo ako sa ľudia správajú k zvieratám v cirkusoch, špeciálne k veľkým. Žijú v malých klietkach bez výbehu. Chcel som im pomôcť a tak som začal hľadať miesta, kde by lepšie žili. Videl som raz v maďarskej televízii dokument o tigrej farme a hneď som tam volal. A je to presne tu, na Slovensku v Kostolnej pri Dunaji. Prišiel som sa pozrieť a som rád, že sa tu o tieto veľké mačky dobre starajú. Preto ich podporujem a často sem chodím. Prakticky vždy, keď mám čas, som na Slovensku. Sú tu milí ľudia a hlavne viac slnečných dní ako v okolitých krajinách.

Máš doma zvieratko?

Nie, nemám, asi 50% času bývam v hoteloch. Ale tu v Kostolnej mám zvieracích miláčikov viac ako dosť. 

Keďže máme leto, kde je tvoja obľúbená dovolenková destinácia?

Ja mám prakticky celoročné prázdniny, keďže celý rok cestujem. Najradšej chodím do Las Vegas, tam je stále slnko, stále leto a nekonečná zábava. Keď my máme zimu, oni leto a to je skvelé. Ale skutočne veľmi rád som aj tu na Slovensku.


Informácie o podujatí, rozhovor a fotografie, pre Hudba.sk poskytol Andrej Kratochvíl za Rádio Vlna.

Súvisiaci interpreti: Fancy