Hlavná stránka

>

Správy

>

Malý Žákovic sa atmosférou vyrovnal veľkému

Malý Žákovic sa atmosférou vyrovnal veľkému

03.08.2020 - 16:00 | redakcia

Malý festival s veľkými menami a neopakovateľnou atmosférou. Taký bol Malý Žákovic, ktorým organizátori v tomto roku nahradili jubilejný 20. ročník festivalu Žákovic Open. Fanúšikov roztancovali najmä kapely Medial Banana, Para a festivalová stálica Hex, ktorá svoj koncert venovala zosnulému spevákovi Ďuďovi a prvýkrát zahrala naživo novinku aj Mesto stratilo dych.


Malý Žákovic sa niesol v radostnej atmosfére a všetci hudobníci aj fanúšikovia boli šťastní, že sa vôbec konal. Festival v penzióne Žákovic v Trenčianskych Bohuslaviciach slávnostne otvorili organizátori Tomáš "Yxo" DohňanskýMaroš Žákovic. Piatkovú náladu zlepšila hneď prvá bláznivá kapela Cpt. Slice, ktorá sa ako vždy predstavila v recesistických prezlečeniach. Po nej si slovo zobrala Žena z lesoparku, ktorá na pódiu predviedla prierez celou svojou tvorbou.

Po prvýkrát na Žákovici zahrala aj legenda z Trenčína Bez ladu a skladu. Od roku 1995 kapela vystupuje v zostave Michal Kaščák, Peter Kaščák, Martin Beďatš, Peter Slameň, Rasťo Kubica a Peter Kohout. Fanúšikovia spievali spolu s kapelou hity ako Parné valce, Mäkkýše či Udavač.

"Po 20 rokoch sme si zahrali na Žákovici a ja som veľmi rád, hralo sa nám výborne. Pre mňa to bolo fantastické. Som vďačný, že tu ľudia boli a že ich bolo toľko. So skupinou Hex nás okrem iného spája to, že náš bubeník Peter Slameň je zakladajúcim členom Hexu. Napriek tomu, že sa pohybujeme v iných hudobných svetoch, sme s Yxom veľmi dobrí kamaráti. Niekedy sa tie svety stretnú a niekedy rozdelia. Máme veľmi silný a otvorený vzťah a som rád, že robí tento festival a že sa to podarilo aj tento rok," prezradil líder BLAS Michal Kaščák.

Bez ladu a skladu, Malý Žákovic, 2020Zdroj: Pavol Karell

Novodobá ikona slovenského reggae Medial Banana si na Žákovici zahrala už druhýkrát. Fanúšikom predviedla pestrú a energickú šou, v ktorej sa snúbia nielen typicky jamajské žánre ska, reggae a dub, ale aj prvky ďalších žánrov ako rap, pop, rock, jazz alebo funk. Kapela nedávno vydala nový album s názvom Nedotknuteľní, z ktorého zahrala aj niekoľko noviniek.

"Hralo sa nám super, Žákovic je vždy parádna akcia, ľudia sú tu vždy veľmi milí a tešia sa na kapely, ktoré tu koncertujú. Vždy dostaneme super energiu, pre také publikum je radosť vystupovať. Tento rok je to o to väčšia radosť - vystupovať na veľkom pódiu, pre veľa ľudí. Sme vďační, že sa Žákovic konal," tešil sa jeden zo spevákov Medial Banana Pokyman.

Medial Banana, Malý Žákovic, 2020Zdroj: Pavol Karell

Sobotňajší program odštartovala trenčianska undergroundová skupina Chór vážskych muzikantov, známa aj ako CHVM, ktorá tento rok oslavuje 40 rokov na scéne. Po nej patrilo pódium indie-rockovej skupine Talkshow na čele so spevákom Andreasom Imrichom. Trnavská pozitívna kapela Hudba z Marsu následne odpálila na pódiu skladby Poďme sa hrať, Je to ona, Šakalík či Výberové vibrácie. Potom už nastúpila jedna z najobľúbenejších festivalových kapiel Para, ktorá, ako vždy, roztancovala publikum hitmi Zatancuj, Abstinent, Keď ťa stretnem či Otec. Spevák Lasky si počas festivalu stihol zaspievať s kapelami Bez ladu a skladu a Medial Banana.

"Ja sa tu vyskytujem aj keď nehráme. Je to môj obľúbený festival, mám tu naozaj veľa zážitkov. S Parou sme tu vystupovali minimálne desaťkrát. Po štvormesačnej odmlke sa tešíme z koncertovania a máme aj novú pesničku Ako na dlani, ktorá je titulnou piesňou k filmu Letní rebeli, prezradil spevák Lasky.  

Para, Malý Žákovic, 2020Zdroj: Pavol Karell

S domácou stálicou Hex si hity Nikdy nebolo lepšie, V piatok podvečer či Som on (Snežný pluh) zaspieval celý festival. Obľúbená kapela v premiére naživo uviedla aj nedávno zverejnenú novinku Mesto stratilo dych, v ktorej si spolu so Šarkanom zaspievala dcéra Maroša Kramára Tamara.

"Bolo to pre mňa po prvýkrát v živote. A ešte pred tak veľkým publikom. Mala som stres a strach, ale akonáhle som vyšla na pódium, tak to opadlo. Adrenalín, endorfíny, všetko bolo super. Bola vynikajúca atmosféra. So Šarkanom sa mi spievalo super, chalani sa usmievali a podporovali ma, takže to vyšlo nad očakávania," zverila sa Tamara Kramárová.


Hexáci Fefe, Yxo, Šarkan a Tybyke venovali koncert zosnulému spevákovi Petrovi "Ďuďovi" Dudákovi, na ktorého si zaspomínali aj v megahite Keď sme sami.

"Festival sme si s kapelou nesmierne užili, hrali sme po dlhých piatich mesiacoch. Veľmi sa teším, že sme sa rozhodli festival zorganizovať a že nám ľudia vyslovili dôveru tým, že sa tak rýchlo vypredal. Veľmi ďakujem partnerom a ľuďom z Bošáckej doliny, ako aj tímu z Bratislavy, ktorí nás tento rok podporili a podržali. Bez nich by festival nemohol byť. Som naozaj šťastný, že sme neporušili tradíciu a že všetko dobre dopadlo. Už teraz pracujeme na lineupe festivalu na budúci rok, v roku 2021 sa stretneme 30. až 31. júla," uzatvára organizátor festivalu a líder Hexu Yxo. 

Malý Žákovic zakončil energický koncert world music skupiny Družina, ktorá hrá slovenský folklór v rockovom šate. Všetky informácie sa dozviete na oficiálnych stránkach www.zakovicopen.sk a www.facebook.com/zakovicopen.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Pavol Karell


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti