Hlavná stránka

>

Správy

>

Malý Žákovic sa atmosférou vyrovnal veľkému

Malý Žákovic sa atmosférou vyrovnal veľkému

03.08.2020 - 16:00 | redakcia

Malý festival s veľkými menami a neopakovateľnou atmosférou. Taký bol Malý Žákovic, ktorým organizátori v tomto roku nahradili jubilejný 20. ročník festivalu Žákovic Open. Fanúšikov roztancovali najmä kapely Medial Banana, Para a festivalová stálica Hex, ktorá svoj koncert venovala zosnulému spevákovi Ďuďovi a prvýkrát zahrala naživo novinku aj Mesto stratilo dych.


Malý Žákovic sa niesol v radostnej atmosfére a všetci hudobníci aj fanúšikovia boli šťastní, že sa vôbec konal. Festival v penzióne Žákovic v Trenčianskych Bohuslaviciach slávnostne otvorili organizátori Tomáš "Yxo" DohňanskýMaroš Žákovic. Piatkovú náladu zlepšila hneď prvá bláznivá kapela Cpt. Slice, ktorá sa ako vždy predstavila v recesistických prezlečeniach. Po nej si slovo zobrala Žena z lesoparku, ktorá na pódiu predviedla prierez celou svojou tvorbou.

Po prvýkrát na Žákovici zahrala aj legenda z Trenčína Bez ladu a skladu. Od roku 1995 kapela vystupuje v zostave Michal Kaščák, Peter Kaščák, Martin Beďatš, Peter Slameň, Rasťo Kubica a Peter Kohout. Fanúšikovia spievali spolu s kapelou hity ako Parné valce, Mäkkýše či Udavač.

"Po 20 rokoch sme si zahrali na Žákovici a ja som veľmi rád, hralo sa nám výborne. Pre mňa to bolo fantastické. Som vďačný, že tu ľudia boli a že ich bolo toľko. So skupinou Hex nás okrem iného spája to, že náš bubeník Peter Slameň je zakladajúcim členom Hexu. Napriek tomu, že sa pohybujeme v iných hudobných svetoch, sme s Yxom veľmi dobrí kamaráti. Niekedy sa tie svety stretnú a niekedy rozdelia. Máme veľmi silný a otvorený vzťah a som rád, že robí tento festival a že sa to podarilo aj tento rok," prezradil líder BLAS Michal Kaščák.

Bez ladu a skladu, Malý Žákovic, 2020

Novodobá ikona slovenského reggae Medial Banana si na Žákovici zahrala už druhýkrát. Fanúšikom predviedla pestrú a energickú šou, v ktorej sa snúbia nielen typicky jamajské žánre ska, reggae a dub, ale aj prvky ďalších žánrov ako rap, pop, rock, jazz alebo funk. Kapela nedávno vydala nový album s názvom Nedotknuteľní, z ktorého zahrala aj niekoľko noviniek.

"Hralo sa nám super, Žákovic je vždy parádna akcia, ľudia sú tu vždy veľmi milí a tešia sa na kapely, ktoré tu koncertujú. Vždy dostaneme super energiu, pre také publikum je radosť vystupovať. Tento rok je to o to väčšia radosť - vystupovať na veľkom pódiu, pre veľa ľudí. Sme vďační, že sa Žákovic konal," tešil sa jeden zo spevákov Medial Banana Pokyman.

Medial Banana, Malý Žákovic, 2020

Sobotňajší program odštartovala trenčianska undergroundová skupina Chór vážskych muzikantov, známa aj ako CHVM, ktorá tento rok oslavuje 40 rokov na scéne. Po nej patrilo pódium indie-rockovej skupine Talkshow na čele so spevákom Andreasom Imrichom. Trnavská pozitívna kapela Hudba z Marsu následne odpálila na pódiu skladby Poďme sa hrať, Je to ona, Šakalík či Výberové vibrácie. Potom už nastúpila jedna z najobľúbenejších festivalových kapiel Para, ktorá, ako vždy, roztancovala publikum hitmi Zatancuj, Abstinent, Keď ťa stretnem či Otec. Spevák Lasky si počas festivalu stihol zaspievať s kapelami Bez ladu a skladu a Medial Banana.

"Ja sa tu vyskytujem aj keď nehráme. Je to môj obľúbený festival, mám tu naozaj veľa zážitkov. S Parou sme tu vystupovali minimálne desaťkrát. Po štvormesačnej odmlke sa tešíme z koncertovania a máme aj novú pesničku Ako na dlani, ktorá je titulnou piesňou k filmu Letní rebeli, prezradil spevák Lasky.  

Para, Malý Žákovic, 2020

S domácou stálicou Hex si hity Nikdy nebolo lepšie, V piatok podvečer či Som on (Snežný pluh) zaspieval celý festival. Obľúbená kapela v premiére naživo uviedla aj nedávno zverejnenú novinku Mesto stratilo dych, v ktorej si spolu so Šarkanom zaspievala dcéra Maroša Kramára Tamara.

"Bolo to pre mňa po prvýkrát v živote. A ešte pred tak veľkým publikom. Mala som stres a strach, ale akonáhle som vyšla na pódium, tak to opadlo. Adrenalín, endorfíny, všetko bolo super. Bola vynikajúca atmosféra. So Šarkanom sa mi spievalo super, chalani sa usmievali a podporovali ma, takže to vyšlo nad očakávania," zverila sa Tamara Kramárová.


Hexáci Fefe, Yxo, Šarkan a Tybyke venovali koncert zosnulému spevákovi Petrovi "Ďuďovi" Dudákovi, na ktorého si zaspomínali aj v megahite Keď sme sami.

"Festival sme si s kapelou nesmierne užili, hrali sme po dlhých piatich mesiacoch. Veľmi sa teším, že sme sa rozhodli festival zorganizovať a že nám ľudia vyslovili dôveru tým, že sa tak rýchlo vypredal. Veľmi ďakujem partnerom a ľuďom z Bošáckej doliny, ako aj tímu z Bratislavy, ktorí nás tento rok podporili a podržali. Bez nich by festival nemohol byť. Som naozaj šťastný, že sme neporušili tradíciu a že všetko dobre dopadlo. Už teraz pracujeme na lineupe festivalu na budúci rok, v roku 2021 sa stretneme 30. až 31. júla," uzatvára organizátor festivalu a líder Hexu Yxo. 

Malý Žákovic zakončil energický koncert world music skupiny Družina, ktorá hrá slovenský folklór v rockovom šate. Všetky informácie sa dozviete na oficiálnych stránkach www.zakovicopen.sk a www.facebook.com/zakovicopen.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Pavol Karell


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti