Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Nocadeň predstavuje novinku Tváre a ohlasuje vydanie nového albumu

VIDEO: Nocadeň predstavuje novinku Tváre a ohlasuje vydanie nového albumu

03.09.2019 - 10:00 | redakcia

Košická skupina Nocadeň zverejnila novú skladbu Tváre, ktorá je predzvesťou jej pripravovaného siedmeho štúdiového albumu. Skladba je zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Rovnako jednoducho poňali chalani z Nocadeň aj videoklip a nakrútili ho takmer na jeden záber.


Text piesne Tváre napísal frontman Rasťo Kopina, hudbu zložil spoločne s bratom Robom. "Už od nášho vzniku fungujeme s bratom ako autorský tandem, takže aj pri tejto skladbe to bolo rovnaké. Hudbu sme zložili spoločne a text som urobil sám. Samozrejme, že proces tvorby sa za tie roky mení, už to nie je o skladaní v spoločnej detskej izbe, ale autorský princíp zostáva nemenný," hovorí líder a spevák skupiny Rasťo Kopina.

Novinka je akýmsi premostením medzi predchádzajúcim albumom Pozemskí astronauti a novým štúdiovým počinom, na ktorom bude ešte väčší dôraz na elektroniku. Nahrávka by sa mala dostať na trh už počas jesene.

"Aj keď sme v ostatných rokoch boli, pokiaľ ide o vydávanie albumov, dosť aktívni, boli to iba kompilačné albumy. Takže sme boli pomerne dosť nabudení, pokiaľ ide o komponovanie nových skladieb. Chceli sme si totiž vyskúšať nejaké nové skladateľské a aranžérske postupy. Jedným z výsledkov, kam sme sa umelecky posunuli, je skladba Tváre. Tá je síce zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Keď sme boli v štúdiu a naspieval som ju, bolo nám okamžite jasné, že to bude 'otvárak' nového albumu," prezradil Rasťo Kopina.


Takisto ako skladba, aj videoklip je spracovaný minimalisticky. Vznikal v ateliéri Woont a režisérske kompetencie si rozdelil Rasťo Kopina s Jánom Varcholom. "Pri našich klipoch to vždy funguje tak, že prinesiem námet, pomáham s réžiou a som aj pri záverečnom strihu. V tomto prípade však nešlo o technicky náročnú vec, takže to bola vcelku oddychová záležitosť. Ak máš okolo seba šikovných ľudí, ktorí chápu čo od nich chceš, práca sa v tom momente stáva zábavou. Do klipu Tváre sme chceli preniesť prvotnú emóciu, takže sme ho natočili takmer ako jednozáberovku," dodáva líder kapely.

Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v roku 1997. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. Po ňom nasledovali štúdiové nahrávky Slová už nevravia nič (2001), Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006) a Ikony (2008). V roku 2015 sa po dlhšej prestávke vrátili na hudobnú scénu s albumom Pozemskí astronauti, na ktorom spolupracovali s dvojnásobným držiteľom americkej ceny Grammy Vladom Mellerom. Pochádzajú z neho hity ako Havran, V nás či Papierové kone. Kapela má okrem toho na konte aj výberovky Retrospektíva (2006) a Introspekcia (2017) a live album Nocadeň v divadle (2018).

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovä správu sme upravili. Novinky skupiny môžete sledovať oficiálnych stránkach nocaden.sk a www.facebook.com/nocadenofficial.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti