Hlavná stránka

>

Správy

>

Maroon 5 na Super Bowle: Nudnú šou nezachránili hity ani odhalená hruď speváka

Maroon 5 na Super Bowle: Nudnú šou nezachránili hity ani odhalená hruď speváka

04.02.2019 - 12:00 | Martina Slivková

Po bojkote Super Bowlu od viacerých hudobných hviezd ako Beyoncé a Jay Z, Rihanna, Pink či raperka Cardi B sa dostali Maroon 5 do nezávideniahodnej pozície. Hlavnú hviezdu ostro sledovanej polčasovej prestávky finále NFL mohla od väčšej kritiky zachrániť veľkolepá a nezabudnuteľná šou. Tú však nepredviedli a na ich účinkovanie sa zrejme rýchlo zabudne.


Finále Super Bowl ponúka lukratívnych 13 minút pre hudobnú hviezdu, ktorá tak môže svojou šou osloviť stovky miliónov divákov na celom svete. A to je reklama, ktorej ťažko odolať. Super Bowl už hostil najväčšie hudobné mená od The Rolling Stones až po Michaela Jacksona, ktorého šou v roku 1993 patrí medzi legendárne.

Do lukratívnej spoločnosti doterajších hviezd polčasovej prestávky najsledovanejšieho športového prenosu v USA sa v nedeľu v noci zaradili aj Maroon 5, no za svoju priemernú a nudnú šou si vyslúžili nelichotivé titulky v novinách po celom svete. Austrálsky The Sydney Morning Herald napísal, že fanúšikovia boli sklamaní, o niečo drsnejší bol britský Guardian so slovami "trup Adama Levinea nemôže zachrániť únavnú záležitosť", pričom šou populárnej kalifornskej skupiny označili za úplne bežný prierez jej najväčšími hitmi. Super Bowl však nie je obyčajným koncertom a od jeho hviezd sa očakáva niečo, čo na bežných koncertoch zažiť nemožno.

Adam Levine, Maroon 5 na Super Bowle 2019Adam Levine, Maroon 5 na Super Bowle 2019 (foto: AP Photo/Mark Humphrey)

Nelichotivá pozícia s bezzubou obhajobou

Ako sme už informovali, viaceré americké hviezdy sa rozhodli tento ročník Super Bowlu bojkotovať na znak podpory Colina Kaepernicka, ktorý bol jedným z najlepších hráčov amerického futbalu. Od augusta 2016 však sa prestal stavať do pozoru pri americkej hymne hranej po zápasoch. Namiesto toho zostal sedieť a počas neskorších zápasov si vždy kľakol, čím protestoval proti policajnej brutalite voči Afroameričanom. Stal tak ikonou hnutia za práva Afroameričanov, zatiaľ čo nacionalisti ho považujú za zradcu a proti jeho konaniu sa opakovane vyslovil aj americký prezident Donald Trump. Momentálne je Kaepernick voľným hráčom, o ktorého kluby nejavia záujem, čo on sám dáva do súvislosti s jeho postojmi.

Práve príbeh tohto športovca dostal Maroon 5 do pozície, kedy museli ešte pred samotným vystúpením obhajovať svoje rozhodnutie prijať ponuku predstaviť sa v polčasovej prestávke 53. ročníka Super Bowlu. "Nie som ten správny človek, aby som urovnával takéto kontroverzie. Je to tak, ako to je. Očakávali sme to. Radi by sme sa už posunuli ďalej," reagoval na kritiku zo strany niektorých fanúšikov a kolegov z hudobnej brandže spevák Maroon 5 Adam Levine.

"Nikto sa nad tým nezamýšľal hlbšie ako ja. Pýtal som sa sám seba, čo je moja najväčšia devíza, čo je tá vec, ktorú môžem využívať na to, aby som mohol vyjadriť sám seba, akým spôsobom by mohla aj naša skupina najlepšie prezentovať samu seba, a ako to bude pokračovať tento rok. Čo dlžíme sami sebe? Čo dlžíme ľuďom? A toto je výsledok," pokúsil sa deň pred vystúpením vysvetliť dôvod svojho rozhodnutia.


Podobnú dilemu v sebe nemusela riešiť raperka Cardi B, ktorá odmietla pozvanie Maroon 5, aby s nimi počas Super Bowlu zaspievala ich spoločný hit Girls Like You. "Ja som obetovala veľa pre svoju kariéru, ale existuje človek, ktorý obetoval celú svoju kariéru pre nás, a my sa zaňho musíme postaviť," uviedla na margo Kaepernicka. "Môj manžel má veľmi rád americký futbal, hrajú ho aj jeho deti. Je to aj pre neho ťažké, pretože chce ísť na Super Bowl. Ale nemôže ísť na Super Bowl, pretože je potrebné vyjadriť svoj názor," povedala raperka pred zápasom.

Koncertný priemer namiesto šou

Maroon 5 mali jedinú možnosť ako elegantne "vykorčuľovať" z danej situácie po tom, čo sa rozhodli prijať ponuku zahrať na kontroverznom ročníku podujatia. Tým riešením by bolo fantastické vystúpenie, ktoré by umlčalo všetkých neprajníkov. Skupina síce predviedla svoje najväčšie hity ako Girls Like You (bez Cardi B), She Will Be Loved či This Love v sprievode ohňovej šou, no neponúkla nič, čo by výraznejšie prekročilo bežný štandard popových koncertov. Britský Telegraph dokonca o použití pyrotechnických efektov povedal, že len podčiarkli nedostatočnú invenciu samotnej hudobnej šou.

Vystúpeniu nepomohla ani podpora dvoch vopred avizovaných hostí, ktorými boli raperi Travis Scott a Big Boi. Kapela nedokázala ponúknuť fanúšikom okrem prehliadky overených hitov nič viac. Navyše si vyslúžila nelichotivé komentáre za prvoplánový "striptíz" Adama Levinea, ktorý prišiel v kabáte a skončil do pol pása nahý, vďaka čomu mohli diváci obdivovať jeho vypracované telo a tetovania.

No v podstate ani v tomto smere nepriniesli Maroon 5 nič nové, keďže pred piatimi rokmi, keď bol hviezdou Super Bowlu Bruno Mars, sa do pol pása vyzliekli hneď dvaja členovia skupiny Red Hot Chili Peppers, ktorú si pozval ako svojho špeciálneho hosťa. Ľudia na internete si vtedy robili srandu, že spevák Anthony Kiedis a basák Flea ukázali štyrikrát viac bradaviek ako Janet Jackson v roku 2004.

Adam Levine z Maroon 5 a Travis Scott, Super BowlMaroon 5 a Travis Scott, Super Bowl 2019 (foto: AP Photo/Jeff Roberson)

Fanúšikovia svoje sklamanie a znechutenie vyjadrili na sociálnych sieťach. "Najhoršia polčasová šou všetkých čias," napísal jeden z nahnevaných divákov. "Veľmi úbohé. Fakt, že sa musel vyzliecť, aby odlákal pozornosť fanúšikov od úbohej šou, hovorí za všetko. Očakával som lepšiu šou, strašné," napísal ďalší divák na Twitteri.

Maroon 5 sa svojím vystúpením mohli zapísať do dejín, bola to pre nich jedinečná príležitosť. Akoby však svoju úlohu ani nepochopili a namiesto veľkolepej šou odohrali bežný koncert bez akéhoľkovek momentu prekvapenia a čohokoľvek, o čom by ľudia mohli po ich vystúpení nadšene hovoriť. Po najsledovanejšom koncerte svojej kariéry tak zrejme rady svojich fanúšikov príliš nerozšírili. Prestávku najsledovanejšieho televízneho prenosu roka vyplnili vystúpením, ktoré si bude ťažko niekto o rok či dva pamätať.

Autorka: Marína Valentovičová
Foto: AP Photo/Jeff Roberson


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti