Frontman kapely Nirvana Kurt Cobain zomrel pred 20 rokmi. Talentovaný hudobník tento svet navždy opustil 5. apríla 1994. Vo veku 27 rokov sa vo svojom dome v Seattli zastrelil guľovnicou, jeho telo našiel elektrikár, ktorý do domu prišiel namontovať alarm. Pitva ukázala, že Cobain mal v tele veľké množstvo heroínu.
Prečítajte si: Namiesto pocty výsmech: Za toto sa Kurt Cobain obracia v hrobe!
Biografia
Kurt Donald Cobain sa narodil 20. februára 1967 v americkom Aberdeene. Prvých šesť mesiacov svojho života žil s rodičmi - Donom a Wendy v Hoquiame. Potom sa rodina presťahovala do Aberdeenu. Kurt mal aj so svojou sestrou Kimberly v podstate šťastné detstvo. S hudbou začal koketovať, už keď mal dva roky. V siedmich rokoch ho upútal Evel Knievel. V tomto čase užíval lieky proti hyperaktivite a na posilnenie koncentrácie.
TIP: Tieto fotky musíte vidieť: Dom, v ktorom vyrastal Kurt Cobain, je na predaj
Jeho rodičia sa rozviedli v roku 1975. Kurtova osobnosť sa dramaticky zmenila, zrazu zostal zakríknutý. "Z nejakého dôvodu som sa cítil zahanbene," povedal v rozhovore v roku 1993. Rok žil s matkou a potom sa presťahoval do Montesana k otcovi. Svoju prvú gitaru dostal, keď mal štrnásť rokov. Odvety sa snažil založiť vlastnú kapelu. Škola ho nebavila, rovnako ako šport a zameral sa iba na hudbu. V škole mal iba jedného skutočného kamaráta a mnohí si preto mysleli, že je homosexuál. V interview z roku 1992 uviedol, že počas strednej školy si to o sebe myslel aj on sám.
Cobain navštevoval punk-rockové koncerty v Seattli. V tom čase sa spriatelil s hudobníkmi z kapely The Melvins, ktorá ovplyvnila aj smerovanie Nirvany. Keď sa počas strednej školy nasťahoval opäť k matke, zrazu tam nebol nikto, s kým by hral. Na strednej škole stretol punk-rockera Krista Novoselica, ktorého presviedčal, aby spolu založili skupinu a prehral mu demonahrávku svojej predošlej kapely Fecal Matter. Novoselic napokon súhlasil, a tak sa zrodila Nirvana. V jej začiatkoch sa v kapele menili bubeníci. Napokon sa v nej udomácnil Chad Channing, s ktorým nahrali album Bleach z roku 1989. Kurt ale nebol s jeho hrou dlho spokojný. Nahradil ho Dave Grohl, s ktorým vznikol dnes už legendárny album Nevermind (1991).
Nirvana bola na začiatku 90. rokov na vrchole svojich tvorivých síl. Ľudia, ktorí sa považovali za fanúšikov ich hudby, však často nechápali posolstvá skupiny. Spoločnosťou rezonoval prípad ženy, ktorú znásilnili dvaja muži. Tí si pri akte pospevovali ich skladbu Polly. "Je pre mňa ťažké, že taký planktón, akým sú tí dvaja, počúva našu hudbu," povedal vtedy Cobain. Okrem hudby ho oslovila aj literatúra a často ho bolo vídať v knižnici. Ovplyvnili ho napríklad Jack Kerouac, Samuel Beckett, Charles Bukowski či Camille Paglia.
Väčšinu svojho života bojoval Kurt s depresiami, chronickou bronchitídou a mal vážne problémy aj so žalúdkom. Roky sa snažil bolesti prekonávať, ale ani lekári ich príčinu nikdy nezistili. Keďže lieky nepomáhali, začal užívať drogy, ktorým postupne úplne prepadol.
Skupina Nirvana sa po smrti jej lídra rozpadla. Posmrtne im vyšlo ešte niekoľko oficiálnych i neoficiálnych nahrávok, napríklad živý album MTV Unplugged in New York (1994), kompilácia hitov Nirvana (2002) alebo kolekcia raritných skladieb s názvom With the Lights Out (2004). Basgitarista Nirvany Krist Novoselic pôsobil v niekoľkých hudobných skupinách (Sweet 75, Eyes Adrift), no momentálne sa už hudbe aktívne nevenuje. Bubeník Dave Grohl založil v roku 1994 vlastnú kapelu Foo Fighters, s ktorou nahral dodnes sedem štúdiových albumov a získal jedenásť cien Grammy.
Pozrite si unikátne video zo skúšky na pamätný koncert Nirvany v MTV Unplugged:
Zdroj: SITA, archív Hudba.sk
Foto: AP Photo
Súvisiaci interpreti: Nirvana